Pačule obecná - Pačule je vzhledem podobná meduňce lékařské, přesto je její využití zcela rozlišné. | foto: Profimedia.cz

Pačule obecná (Pogostemon cablin)

  • 0
Pačule je vhledem podobná meduňce lékařské, přesto je její využití zcela rozlišné.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:


Víte, že...

Pačule se přidává do mnoha kosmetických přípravků, jako jsou různé masážní a koupelové oleje. Je to častá příměs do toaletních vod a parfémů. Vůně pačule je dřevitá, silná, nasládlá a výrazně orientální.

Popis: Pačule patří do čeledi hluchavkovitých. Pochází z oblasti Indie a jihovýchodní Asie. Je to stále zelený polokeř dorůstající asi 120 centimetrů výšky. Je silně aromatický s výraznou vůní po santalovém dřevu. Má čtyřhrannou lodyhu, typickou pro čeleď hluchavkovitých. Lodyha je dutá porostlá vejčitými, vstřícnými listy. Ty jsou zbarveny do fialova a vyrůstají v lichopřeslenech.

Stanoviště: Pačuli se daří na slunných a pustých místech s dostatkem písčité půdy. K zahlédnutí je zejména na skalnatých úbočích kopců.

Výskyt: Dnešní pačule roste především na ostrovech jako jsou Seychely, Madagaskar, Mauritius, Sumatra nebo také na území Brazílie, Číny, Indie, Indonésie, Malajsie či Vietnamu.

Léčivé účinky: Má silné aromatické účinky, které podporují zklidnění, působí antidepresivně, afrodiziakálně a protizánětlivě, zlepšují koncentraci, trávení, problémy s močovým měchýřem, snižují horečku. Zevně působí proti akné, ekzému nebo se užívá na péči o vlasy a k hojení ran. Je velmi užitečná jako odpuzující přípravek proti hmyzu, zejména proti molům a komárům.

Ohrožení: Není ohrožena.