Pálení starých větví

Pálení starých větví | foto: Bradava.cz

Pálení zahradního biologického odpadu teď můžete nahlásit po internetu

  • 34
Zlínští hasiči zprovoznili zcela novou internetovou adresu, na kterou každý může nahlásit, kdy a kde bude pálit třeba pořezané větve nebo staré listí. Tím se to hasiči včas dozvědí a nebudou muset vyjíždět k planým poplachům.

Nahlášení pálení má jediný účel: omezit výjezdy hasičů. Stačí se podívat na internetové stránky www.paleni.hzszlk.eu a vyplnit jednoduchý formulář. "Hlášení o pálení klestí je připraveno tak, že uživatel vyplňuje do políček formuláře příslušnou obec, datum a čas pálení, jméno zodpovědné osoby," uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

"Problém s pálením roští nebo listí je každoroční. Snažíme se jej ale odstraňovat. Jde nám především o to, abychom co nejvíce usnadnili proces ohlášení," uvádí Mitáček jeden z hlavních důvodů hasičské novinky.

"Lidé velmi často pálí odpad a spalují klestí, přitom se však mnohdy chovají neopatrně a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. Navíc se množí případy, kdy hasiči kvůli nenahlášenému pálení zbytečně vyjedou k domnělému požáru. Pálení biologického odpadu zaznamenávají hasiči prakticky celý rok," doplnil šéf operačního střediska hasičů ve Zlínském kraji Vít Rušar.

Zde se právě podle podaných hlášení pálí

Zde se právě podle podaných hlášení pálí

Pálení listí je obecně velký problém. Podle serveru Požáry.cz je nutné rozdělit pojmy pálení a vypalování. Vypalování porostů je zákonem č. 133/1985 Sb. o požární ochraně zakázáno a porušení zákazu je možno trestat u fyzických osob až do výše 25 000 Kč, u právnických osob postihem do 500 000 Kč. Na rozdíl od vypalování porostů není pálení shrabané trávy, listí či klestu zákonem výslovně zakázáno. I na tuto činnost platí však určitá pravidla a omezení.

Zákon jasně stanovuje podmínky pro pálení, které provádí podnikající fyzické a právnické osoby. Je to zejména povinnost ohlašovat každé pálení na územně příslušné operační středisko Hasičského záchranného sboru. Při ohlašování pálení je nutno uvést následující informace: datum a místo pálení, osoba, která je za pálení odpovědná, kontakt a dobu po kterou bude pálení probíhat.

Pravidla pro pálení

- pálení má být přítomna osoba starší 18 let
- oheň by se neměl rozdělávat za pomoci hořlavých kapalin
- neprovádět pálení při nepříznivých povětrnostních podmínkách (silný vítr, inverze)
- dodržovat bezpečnou vzdálenost ohniště od zástavby a hořlavých předmětů (domy, auta, ploty apod.)
- mít k dispozici jednouché hasební prostředky (lopata, kbelík s vodou, písek, apod.)
- velikost ohniště volit tak, aby všechen hořící materiál shořel v době, kdy je namístě přítomen dozor
- nenechávat místo pálení bez dozoru
- v případě, že se oheň vymkne kontrole a nelze ho uhasit vlastními silami, je osoba provádějící pálení povinna okamžitě vzniklý požár ohlásit místně příslušnému operačnímu středisku HZS kraje.

,