Osmiměsíční mládě pandy je překvapivě obratné a skvěle šplhá.

Osmiměsíční mládě pandy je překvapivě obratné a skvěle šplhá. | foto: Profimedia.cz

Pandí mládě vypadá po narození jako přerostlá chlupatá housenka

  • 0
Jako každý medvěd, patří i panda mez šelmy, ačkoliv svůj život tráví v bambusových houštinách a živí se hlavně rostlinami. Nepohrdne ale ani vejci, na které narazí v hnízdech ptáků, případně hmyzem, což je cenný zdroj bílkovin.

Bohužel panda velká patří k ohroženým druhům, dokonce je symbolem Světového fondu na ochranu přírody. V přírodě v současnosti žije zhruba dva a půl tisíce jedinců. Jednak jim ubývají přirozené lokality v horských oblastech S'-čchuanu  a Tibetu, jednak mají pandy velmi slabou porodnost.

Mláďata světa

Přílohou pondělní MF DNES je samolepka mláděte pandy a evropské veverky (respektive jejich druhých polovin).

Panda hrající si v "Pandím údolí", tedy v rezervaci zřízené pro pandy v čínském městě Dujiangyan.

Pokud vám některé z již vydaných samolepek chybí, můžete si je objednat dle návodu zde.  

Mláďata pandy velké se rodí slepá a holá, pokrytá jen řídkými bělavými chloupky, někomu proto připomínají chlupaté housenky. Většinou se rodí jen jeden potomek, a když už se narodí dvojčata, jedno z nich většinou stejně nepřežije. Navýšit počty pand tedy není právě jednoduché.  

Proto se také v Číně snaží o umělý odchov, černobílá panda je totiž také čínským národním symbolem. Aby bylo možné první uměle odchované pandí mládě z roku 2010 vrátit do přírody, chovatelé se kvůli tomu například důsledně převlékali za pandy. A pokus byl korunován úspěchem (více v předchozím článku zde).    

Před více než rokem pak byl zahájen v čínském chovném centru pand v Čcheng-tchu projekt návratu dvou až čtyřletých uměle odchovaných pand do jejich přirozeného prostředí. Ze 108 odchovaných pandích mláďat vybrali prvních šest, která vypustili do chráněné oblasti nazvané Pandí údolí a snaží se naučit je samostatně si obstarávat potravu a vodu (více o projektu zde).