Panda hrající si v "Pandím údolí", tedy v rezervaci zřízené pro pandy v čínském městě Dujiangyan. | foto: AP

Pandy odchované v zajetí absolvují výcvik pro život v divočině

  • 0
V Číně jsou pandy velké považovány za národní poklad a pro jejich záchranu jsou Číňané ochotni podniknout cokoliv. Zatím se jim podařilo zachránit černobílého medvídka ze stavu na pokraji vyhynutí, teď už pandy patří "jen" k ohroženým druhům.

V čínském chovném centru pand v Čcheng-tchu přišlo na svět už 108 mláďat, z nich bylo vybráno prvních šest pro pokusný návrat do jejich původního prostředí. Jsou staré dva až čtyři roky a vybrali je podle pohlaví i zdravotního stavu.

Ve středu je převezli do chráněné oblasti o rozloze 130 hektarů na jihozápadě země, v provincii S'-čchuan u města Tu-ťiang-jen.

Pandí údolí má být přípravou na život ve skutečné divočině

Chráněnou oblast nazvali Pandí údolí a v současné době jde o nejambicióznější pokus o obnovení zdecimované populace pand velkých v jejich přirozeném prostředí. O to pandy přicházely a přicházejí vinou kácení lesních porostů, zemědělské činnosti i dalších zásahů do krajiny.

Vybrané pandy vypustí do vyhrazeného území Pandího údolí po skupinkách a budou je neustále sledovat. Ty, které se dobře adaptují, se posléze přesunou do divočejšího prostředí. "Hlavním úkolem Pandího údolí je působit jako základna výcviku pro život v divočině," zdůraznil zástupce ředitele čchengtchuského centra Fei Li-sung.

Pandy musí být v první fázi pod dohledem odborníků, jelikož jsou fakticky závislé na lidech kvůli potravě i vodě. Postupně ale budou vedeny k nezávislému životu.

Vědci si slibují, že Pandí údolí bude pro uměle odchované pandy dostatečnou přípravou na život v přirozeném prostředí. Z desítky pand vypuštěných do divočiny od roku 1983 tam totiž zatím zůstaly pouze dvě. Šest bylo převedeno zpět do chovného centra poté, co značně ztratily na váze, jedna byla nalezena uhynulá a o další se rovněž předpokládá, že nepřežila.

Záchrana pand není snadná

Pandy velké jsou ohroženy nejen úbytkem jejich přirozeného životního prostředí, což je připravuje o jejich jedinou možnou potravu v podobě bambusu, ale také kvůli své nízké reprodukční schopnosti a pytlákům. A to přesto, že za zabití pandy hrozí v Číně pachateli i trest smrti. Za pandí kožešinu jsou totiž sběratelé trofejí ochotni zaplatit v přepočtu statisíce korun. 

Podle údajů Světového fondu na ochranu přírody z roku 2004 žilo ve volné přírodě kolem 1 600 pand, většina z nich právě v provincii S'-čchuan. Dalších víc než 300 pand žije ve výzkumných střediscích, kde se je vědci snaží přimět k rozmnožování a tím přispět k jejich záchraně.

A čínští vědci jsou ochotni vyzkoušet opravdu cokoliv, co by jejich snahu posunulo dál. Při pokusu vrátit uměle odchované pandí mládě do přírody se například převlékli za pandy, aby mládě od narození  vůbec nepřišlo do styku s lidmi. Více v článku Převlékli se za pandy, díky tomu zachránili odchované mládě.  

Několik stovek pand velkých chovají také v zoologických zahradách a rezervacích, a to nejen v Číně, ale i ve světě. Všechny pandy však byly do zahraničí jen zapůjčeny a zůstávají majetkem Číny.