Papája. Ovoce, které štěpí bílkoviny a umí zkřehčit i maso chobotnice

  • 0
Lahodná, téměř lososově zbarvená dužnina ovoce, které má pro nás pořád maximální exotický náboj, jednoznačně stojí za ochutnání. Papája je většinou k dostání jen ve specializovaných obchodech, ale občas se objeví i v běžných supermarketech.

Když chcete papáju konzumovat čerstvou, měla by být dostatečně zralá, to znamená nažloutlá a na pohmat měkčí. Má pak samozřejmě vyšší cukernatost, takže i mnohem lahodnější chuť. Pokud máte pocit, že ještě potřebuje dozrát, nechte ji dojít v košíku s ovocem, ideálně s jablky, její zrání se tak urychlí.  

Zralou papáju pak stačí rozkrojit na půlku a oloupat běžnou škrabkou, případně nožem. Potom lžičkou vyškrábejte semínka i s rozměklou částí kolem nich, ta by se totiž mohla začít nejdřív kazit. "Je to prostě odpad, i když semínka papáji vypadají krásně," konstatuje šéfkuchař Petr Stádník

Oloupanou papáju pak jednoduše nakrájejte a použijte například do ovocného salátu. Šéfkuchař ji doporučuje i do salátů s masem, ať už s drůbeží, krevetami či humrem. Někdo ji zase miluje v kombinaci s müssli, třeba na snídani, ale i samotná je skvělá.

Zkuste si připravit třeba mangovo-papájový salát podle receptu Šahafa Šabtaje, šéfa pražské restaurace Sasazu:

24. srpna 2010

Co je ale podle Petra Stádníka na papáje jako na ovoci asi nejzajímavější, je fakt, že ji lze použít k tenderizování, tedy rozrušení masa. Už indiáni si všimli, že když maso zabalí do listů papáji, je výrazně křehčí. Je to díky papainu, enzymu obsaženému v celé rostlině, který štěpí proteiny. 

Pokud tedy dužninu papáji přidáte třeba do marinády na maso, zkřehčí ho. "Jednoznačně nejvíc to oceníte u masa chobotnice," dodává šéfkuchař.