VIDEO: Papoušek vás nakazí ďábelským smíchem. Napodobuje majitele

  • 6
Video s papouškem, který se propasíruje přes přivřené dveře do pokoje majitele a začne se nakažlivě smát, baví na sociálních sítích. Podle zkušeného chovatele jde o druh, který se dokáže naučit mluvit velmi dobře, téměř jako například žako.

Záznam na videu je příliš krátký na to, aby se z něj dalo vyčíst, nakolik blízký vztah k sobě mají papoušek a jeho majitel schovaný za kamerou. Nicméně je jasné, že papoušek velice zdařile a nakažlivě napodobuje smích svého pána.

„Je to adekvátní situaci. Rád svého pána vidí, tak se směje. Tito papoušci jsou natolik inteligentní, že si dokážou přiřadit odpovídající zvuky či slova k určité situaci. Měli jsme doma žaka, který uměl 500 slov, rozlišoval při konverzaci den a noc a zcela jednoznačně si spojoval slova s jejich významem,“ popisuje schopnosti těchto papoušků Milan Hřebík, zkušený chovatel papoušků z plzeňské zoo.

To, že jsou papoušci obdařeni inteligencí - a dokonce srovnatelnou zhruba s tříletým dítětem nebo lidoopem - dokázali i vědci (viz článek zde a zde).

Takový papoušek vyžaduje spoustu času, není pro každého

„Amazoňan žlutohlavý surinamský - Amazona ochrocephala ochrocephala - je celkem běžný papoušek, kterého ve Střední či Jižní Americe koupíte na tržišti od indiánů, kteří je vybírají z hnízd. Jsou pro ně doslova zdrojem obživy, takže pokud je neprodají, skončí na talíři,“ vysvětluje Milan Hřebík, o jaký druh papouška na videu jde.

U nás můžete tohoto papouška pořídit od chovatele. Pokud se ovšem má naučit slušně mluvit, jednoznačně chtějte ručně dokrmené mládě. Sice vás přijde zhruba na 8 až 10 tisíc, ale má už vytvořenou vazbu na člověka.

“Je to zvíře ideální pro lidi, kteří žijí sami, jsou doma a mohou papouškovi téměř neustále dělat společnost. Tito ptáci jsou zvyklí žít v páru, případně v hejnu, a člověka, ke kterému přilnou, tak berou jako svého partnera,“ vysvětluje chovatel, že tito střední a velcí papoušci nejsou pro někoho, kdo je celý den v práci. Samotou trpí a většinou si v důsledku toho škubou peří. Kdo papouškovi nemůže věnovat hodně času, je pro něj vhodnější třeba andulka či korela (více zde.)

Vybraného papouška nechte před koupí vyšetřit

Pokud si chcete papouška pořídit, zkušený chovatel doporučuje udělat mu vyšetření krve přinejmenším na psitakózu, která je přenosná na člověka. Přijde to sice zhruba na tisícovku, ale za klid to stojí.

Dokonce to podle Milana Hřebíka funguje tak, že samec papouška si v rodině svých majitelů většinou oblíbí ženu, samice naopak muže. „Znám rodinu, kde samice amazoňana natolik milovala svého majitele, že jeho manželku doslova terorizovala svými útoky do obličeje. Byla to pro ni prostě sokyně v lásce. Nakonec se pán rozhodl, že jeho žena mu je jako partnerka přece jen bližší a papoušek musel jinam,“ vypráví s úsměvem chovatel.

Jako společník pro osamocené lidi je ale amazoňan úžasný. „Když jde o ručně dokrmené mládě, vyroste z něj přítulný a milý pták, který u nových majitelů většinou začne mluvit zhruba po půl roce až roce. Konkrétní schopnosti jsou samozřejmě individuální a záleží samozřejmě i na tom, kolik času papouškovi věnujete,“ vysvětluje chovatel.

K dětem by ale amazoňana nebo žaka nedoporučil. „Pokud touží po mluvícím papouškovi rodina s dětmi, doporučil bych jim papouška senegalského. Pořídit se dá zhruba za pět tisíc a mluvit se naučí také, i když neartikuluje tak výrazně. Ale hlavně není tak fixovaný na člověka, takže se nehroutí, když rodina není část dne doma,“ uzavírá chovatel.