Papoušek žako má podle výsledků vědeckých výzkumů inteligenci na úrovni

Papoušek žako má podle výsledků vědeckých výzkumů inteligenci na úrovni tříletého dítěte.

Papoušek žako myslí jako tříleté dítě, srovnatelně s lidoopy

  • 31
Papoušek šedý neboli žako má natolik vyvinuté logické myšlení, že dokáže určovat vztah mezi příčinou a následkem. Takovou schopnost vědci dosud zaznamenali jen u lidoopů.

Rakouští a němečtí vědci nechali podle agentury DPA papoušky volit mezi dvěma neprůhlednými plastikovými kelímky: jeden byl s oříškem, druhý prázdný.

Ptáci při pokusech komplexně uvažovali, kde je oříšek

Když se s kelímkem zatřepalo, papoušci slyšeli rachocení oříšku. Ve třech krocích pokusu vědci zatřepali nejdřív s oříškovým kelímkem, pak s oběma a nakonec s prázdným kelímkem.

Během tohoto pokusu se ptáci rozhodovali mnohem častěji pro kelímek s oříškem než v situacích, kdy se s kelímky netřepalo. Papoušci se většinou nemýlili ani tehdy, když se zatřepalo jen s prázdným kelímkem, jenž nevydával žádný zvuk. Správně očekávali, že oříšek je v tom druhém. To podle vědců ukazuje na komplexní způsob uvažování.

Když vědci pustili jen reprodukovaný zvuk oříšku a s kelímkem netřepali, žakové se k pohárku nehrnuli. "Domníváme se, že papoušci žako pochopili příčinnou souvislost mezi ořechem, třepáním a šelestem," napsali vědci ve studii, kterou zveřejnil britský časopis Proceedings B.

"Něco podobného dosud dokázali jen lidoopi, ale nikoli ostatní druhy opic nebo psi," dodali experti. Děti jsou schopny takové úkoly dobře zvládat teprve ve zhruba třech letech.

Ptáky mátl pohyb kelímku nahoru a dolů

Vědci však v některých bodech své poznatky neprezentují jako průkazné. Pokus totiž prováděli jen na šesti jedincích. Navíc se papoušci většinou nemýlili v případech, kdy vědci s kelímky třepali ze strany na stranu. Pokud jimi pohybovali dolů a nahoru, reagovali opeřenci zmateně.

Důvodem však může být to, že tento pohyb jim připomínal sociální znamení vyjadřované kýváním hlavou, což je mohlo rozptýlit, řekl DPA Christian Schloegl z Göttingenské univerzity.