Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při sexu dinosaurů zřejmě praskaly i kosti, říká paleontolog

Podle dostupných faktů to vypadá, že páření nebylo pro dinosaury právě rozvernou a vyhledávanou chvilkou. Pravděpodobně ho doprovázelo doslova praštění kostí a zcela jednoznačně i obrovská fyzická a technická náročnost. Vždyť některé prehistorické kolosy vážily i desítky tun.
Takto nějak zřejmě vypadalo páření u stegosaurů.

Takto nějak zřejmě vypadalo páření u stegosaurů. | foto: Karel Cettl

S teoriemi, jak se pravděpodobně pářili dinosauři, přišli už američtí tvůrci dokumentu BBC Putování s dinosaury. Mladý český paleontolog Karel Cettl na ně navázal, když s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK přemýšleli, jak zpopularizovat vědu na letošním festivalu Rock for People. Vytvořil kresby pářících se dinosaurů vycházející z dosud známých faktů.

Z bádání nad kostrami vyčtou paleontologové mnohé

V sobotu můžete vyrazit na druhohorní safari

V sobotu 21. září lze navštívit všechny fakultní sbírky a prezentace Přírodovědecké fakulty UK v Praze, tedy Chlupáčovo muzeum historie Země, Hrdličkovo muzeum člověka, Mineralogické sbírky a Druhohorní safari.
Vstupné činí 90 Kč, rodinnou vstupenku pro dva dospělí a tři děti a pořídíte za 190 Kč, podrobnosti o akci zde.

Paleontologové odečítají svoje informace opravdu většinou jen z kostry a okolních sedimentů, přesto z nich dokážou odečíst dokonce i to nejpravděpodobnější chování zvířete, kterému patřila. "Například ze stavby kompletní kostry nohou pštrosa je jasné, že je to kostra zvířete, které rychle běhalo. Už podle poměru stehenní kosti vůči zbytku nohy," vysvětluje Karel Cettl, paleontolog z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. 

Z místa nálezu se pak podle sedimentu zjistí, že zvíře žilo třeba v přímořském prostředí nebo na pláních. Protože bylo podle kostry útlé, jen těžko lovilo jiná zvířata a kvůli obraně pravděpodobně žilo ve skupině. "Dokud se ale nenajde víc zkamenělých koster na jednom místě pohromadě, tvrdit to nelze, protože tam hraje roli víc faktorů," uvádí názorný příklad Cettl.   

Co se chování týká, lze totiž najít velkou podobnost se zvířaty žijícími i v současnosti. Podle paleontologa jednoduše proto, že v přírodě existují modely chování, tedy strategie, které se příliš nemění.

Také zlomeniny, které se opakovaně najdou na kostrách určitého druhu, bývají indikátorem toho, že tato zvířata vykonávala nějakou konkrétní činnost. Geochemie a rozbory hornin zase paleontologům dovolují jít v bádání do hloubky, zjistit složení kamení nebo písku (obecně sedimentu), ve kterém se kostra našla, či složení kostí. "Ze zkamenělých obsahů žaludků, ze zubů, nebo z různých okusů kostí zase poznáme, čím se živili. Pokud najdu na kostře kost s drápanci od zubů t-rexe, je zřejmé, že toho dinosaura lovil právě on," popsal Cettl.  

Konalo se dvoření či boje o samici?

Dinosauří fotogalerie

Barevnost dinosaurů se také řídí obvyklými barevnými schématy, která příroda používá. "To znamená, že například lovci měli krycí zbarvení, aby splývali s okolím. Ale jako papoušky si je nepředstavujte. Je pravda, že například v otiscích sinosauropteryxe nalezeného v Číně se našly buňky zvané melanosomy, které by měly dokládat, že měl oranžovou barvu, ale úplně jisté to není," uvádí jednu z teorií Cettl. 

Dinosauři tedy zřejmě nelákali své partnerky k páření nějakou výraznou barevností, ale tvarovou zdobností určitě. Na hlavách a trupu například měli zvláštní kostěné útvary, které se mohly zbarvovat ve chvíli, kdy se nalily krví, protože byly potažené kůží. "Samicím muselo imponovat už to, že samec utáhne na hlavě něco tak obrovského. Jestli ale mezi samci probíhaly i boje o samici, to je také jen spekulace, i když pravděpodobně ano. Podobně jako třeba mezi jeleny," vysvětlil Cettl. 

Pohlavní dimorfismus byl u některých rodů dinosaurů také prokázaný, a to díky nálezům celých skupin koster zvířat zasypaných v důsledku výronu jedovatých plynů nebo kataklizmatické katastrofy, kdy bylo jasné, že jsou na jednom místě kostry samců, samic i mláďat. Díky tomu se tedy kostry daly porovnat.

Dokud se nenajde zkamenělina pářících se zvířat, je to teorie

Co se týká pozic dinosaurů během páření, tam přichází na řadu biomechanika a srovnávací anatomie. "Dokud nenajdete kostry dinosaurů zakonzervované přesně v okamžiku páření, tak nemáte stoprocentní jistotu, v jaké poloze ten úkon vykonávali. Ale pomocí nejrůznějších simulací lze celkem spolehlivě vyloučit polohy, které pro ně byly fyziognomicky nerealizovatelné," vysvětlil paleontolog. 

Těžko si mohl několikatunový kolos během pohlavního aktu lehnout na záda, to už by se nezvedl. "Třeba obrovský brachiosaurus, který mohl mít až 35 tun, pravděpodobně při chůzi zvedal vždy jen jednu nohu, o tři zbývající se přitom musel opírat. Takže páření takovýchto dvou kolosů musel být extrémně náročný výkon. Představte si tělo o váze 35 škodovek," uvádí pro ilustraci Cettl.

Euoplocephalus byl příbuzný známějších ankylosaurů. Měl mohutný rigidní trup, pokrytý trny a výběžky. Lze spatřit určité analogie s želvím krunýřem, proto se při rekonstrukci vycházelo také z želvího pářicího vzoru.

Tyranosaurus, jednoznačně nejznámější masožravý dinosaurus. Rekonstrukce je inspirována americkou studií, a řada odborníků tuto pozici považuje za nejrealističtější z hlediska anatomie tyranosaura.

Styracosaurus je příbuzný známějšího triceratopse nebo protoceratopse. Jednalo se o býložravce, žil zřejmě v menších stádech podobně jako někteří kopytníci. Pozice je ve své podstatě podobná jako u dnešního skotu.

Vlastní páření tedy bylo pro tato zvířata extrémně fyzicky náročným aktem, který zcela jednoznačně nedělala pro potěšení. "Šlo jen o zachování rodu. Málokteré zvíře vnímá sex jako sociální stmelovadlo, jak je tomu u lidí nebo některých primátů. Třeba kočky u páření neřvou z vrcholného potěšení, ale kvůli bolesti, kterou pro ně páření obnáší," uvádí paleontolog na pravou míru představy, že pohlavní akt přináší zvířatům potěšení.

Od svých představ o příjemných stránkách sexu se podle paleontologa člověk prostě u zvířat musí oprostit. Ani dinosaurů se to určitě netýkalo. Žili sice sociálně, ale stmelování jejich vztahů probíhalo na jiných principech, sex pro ně byl jen úkonem nutným pro zachování rodu.  

"Jen těžko se na to těšili. U několikatunových zvířat tento akt musel obnášet doslova praštění kostí. Ne nadarmo se u řady koster našly srůsty mnohačetných zlomenin na žebrech, které mohly vzniknout právě během páření. Samice u toho tedy musela neuvěřitelně trpět," uzavírá paleontolog. Navíc se některá zvířata páří opakovaně několikrát za sebou, a to i několik dní, aby příroda měla jistotu, že rod bude opravdu zachován. A to se opět mohlo týkat i dinosaurů.     

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

KVÍZ: Jak se vyznáte v řemeslnické hantýrce? Otestujte se a hrajte o ceny

Soutěž

Chce po vás řemeslník podat červíka nebo flanču? Logicky nerozumíte a v jeho očích jste neználek, který nerozumí základním věcem. Anebo s chápavým úsměvem porozumíte a podáte mu vždy přesně to, co...

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match
Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match

Vybrat správnou kojeneckou lahvičku či dudlík bývá často obtížné. My vám však s výběrem rádi pomůžeme. Zapojte se do naší soutěže a získejte...

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025

Medvědi budou mít i dokonale izolovaný brloh. Arktidu otevřeme 2029, líčí Bobek

Premium

V metrové krychli z ledu je zamrazeno tisíc figurek medvěda ledního. Každá obsahuje čip pro jednorázový volný vstup do Zoo Praha. Ledová kostka postupně roztává a při troše štěstí si každý může vzít...

26. března 2025

Do plavek spolu se psem. Běhejte společně, prospěje to oběma

První jarní sluneční paprsky nás konečně zvou k delším procházkám a pohybu na čerstvém vzduchu. I proto je jaro obdobím, kdy se snažíme vrátit v zimě ztracenou kondici. Pozornost bychom ale měli...

26. března 2025

Domov i zahradu barevně a jarně naladí předpěstované modřence či hyacinty

Zima se nám se svými krátkými dny a chladnými nocemi někdy zdá nekonečná. Jara jsme se sice konečně dočkali, ale pokud na zahradě nemáme aspoň čemeřice nebo nějaké cibuloviny – a na podzim jsme žádné...

25. března 2025

Pinzeta místo příboru? Takové překvapení vás čeká v michelinské restauraci

Nebýt podrobného výkladu před každým chodem, člověk by často nepoznal, co právě jí. Extravagantní vzhled pokrmů doprovázejí neméně výstřední chutě – jednou úžasně harmonické, jindy zas vzrušující až...

25. března 2025