Vyzkoušeli jsme přístroj i na bylinkách z obchodu.

Vyzkoušeli jsme přístroj i na bylinkách z obchodu. | foto: Marek Burza

Elektronika v záhoně pomůže zapomnětlivým se zaléváním a hnojením

  • 14
Vyzkoušeli jsme přístroj Flower Power, který ve spojení s mobilním telefonem ohlídá kondici vašich rostlinek. Je primárně určený pro zapálené majitele chytrého telefonu, kterým už ale zbývá méně času starat se o svou zeleninu nebo kytky.

Vezmete "elektronický klacík" a zapíchnete ho do květináče nebo do půdy na záhonek. Přístroj pak vyhodnocuje podstatné údaje, které jsou pro rostlinu důležité. Tedy vlhkost půdy, intenzitu prohnojení či množství světla.

Přes Bluetooth se tyto údaje sbírají a vyhodnocují chytrou aplikací, která vám připomene, že je čas aplikovat hnojivo nebo rostlinu zalít. Poku si pořád nevíte rady, proč vám květina skomírá, i když jí věnujete dostatek péče, může to být i nedostatkem světla a bylo by ji vhodné přesadit.

Zatím jen pro Apple

Aplikace je zatím dostupná jen pro Apple, na Android se stále čeká. Proto musíme poděkovat firmě Alza.cz, že nám společně s přístrojem Power Flower od výrobce Parrot zapůjčila i tablet iPad Air.

Nejdříve si vytvoříte účet pro nákup aplikace. I když je zdarma, Apple si žádá vyplnění čísla karty včetně CVV2/CVC2 kódu. Komu se to nelíbí a stahovat hodlá jen neplacené aplikace, může to obejít. Stáhne si ohromný balík programu iTunes, telefon připojí přes USB a nákup uskuteční přes program. Tento způsob nabídne autorizaci i bez zveřejnění údajů ke své platební kartě.

Jak probíhalo testování

Nejdříve jsme otestovali bazalku koupenou v obchodě a umístěnou u kuchyňského okna. Prvních 24 hodin čekáte, až si aplikace nasbírá dost informací a může vyhodnotit stav rostliny. Vyberete z databáze rostlinu (vyplatí se hledat podle latinského pojmenování, protože je databáze v angličtině) a od této chvíle Parrot srovnává skutečný stav půdy a okolního prostředí s požadavky rostliny.

U této rostliny je velmi snadné porovnat stav listů s množstvím zálivky, takže testování u kuchyňských bylinek je zbytečné. Jsou ale případy, kdy některé rostliny chřadnou při soustavném přelévání. Pak by aplikace nahlásila příliš vlhkou půdu.

Protože jsme hraví, vyzkoušeli jsme přístroj i v truhlíku, ve kterém přežila zimu troška tymiánu. Byli jsme zvědaví, co rostlinka bude říkat deštivému počasí minulých dní venku na terase jen napůl pod střechou, zajímal nás stav živin v půdě.

Výsledek nás potěšil a potěšil by i každého naprostého zahradnického amatéra. Vyhodnotil, že ve "starém" truhlíku už rostlinka skoro nemá z čeho žít a poradil nám schovat tymián pod střechu, té vody už bylo dost, rozhodně více než ve Středomoří, odkud bylina hlavně pochází. Takže jsme se dočkali jasného dokladu, že aplikace dobře funguje.

Koupit, anebo ne?

Parrot asi nebudou kupovat zapálení bylinkáři, kteří mají zkušenosti s pěstováním a kteří své rostlinky jsou zvyklí opečovávat. Ale umíme si představit technického nadšence, jehož denní program se řídí kalendářem mobilního telefonu. A pro kterého tisícikoruna za "elektronický klacík" není mnoho. A který s gustem na poradě prohlásí, že jeho pažitka už by zase chtěla napít. Typický manažer, který má rád pod dohledem nejen své podřízené, ale i své kytky.

Za ty peníze si kupujete designový přístroj, který je vhodný na vnitřní i venkovní použití, k jedné aplikaci jich můžete připojit několik, takže můžete mít pod kontrolou celou zahrádku.

Zatím sice musíte vlastnit přístroj od firmy Apple, ale na vývoji pro Android se pracuje, takže je to jen otázka času.