Pavouky z domu nevypudíte. Nové druhy dovedou i bolestivě kousnout - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pavouky z domu nevypudíte. Nové druhy dovedou i bolestivě kousnout

  0:11
Pavouků se sice mnoho lidí štítí, to ale není důvod zabíjet je na potkání. A to i přesto, že na jižní Moravě a v teplých nížinách v Čechách se rozšířila zápřednice jedovatá, jejíž bolestivé kousnutí může skončit závratí a horečkou. Není to ale důvod k panice, příznaky brzy odezní.
Chytit pavouka a vyhodit ho z domu, nebo jej neúprosně zabít?

Chytit pavouka a vyhodit ho z domu, nebo jej neúprosně zabít? | foto: Profimedia.cz

Jsou ovšem i lidé, kteří pavouky chovají jako domácí mazlíčky. A pavouci se našim domovům rozhodně nevyhýbají. Možná máte dokonce pocit, že se jich letos objevilo víc než předchozích letech.

Křižák pruhovaný

Křižák pruhovaný

"Ve skutečnosti je jich zhruba stejně. Teď na konci léta ale začali dospívat křižáci, kteří si tvoří nápadné sítě," říká arachnolog Jan Dolanský z Východočeského muzea v Pardubicích. Pravda ale je, že se do Čech dostávají také nové druhy pavouků. "Může za to i teplé počasí. Za jedno desetiletí se u nás objeví tři nebo čtyři nové druhy. Najdeme tu například drobnou plachetnatku, zápřednici jedovatou nebo Mildeovou či křižáka pruhovaného."

Bodající nebo kousající pavouk

V Čechách se vyskytuje přes 850 druhů pavouků. Můžete mezi nimi najít i největšího pavouka Evropy, slíďáka tatarského. Už dříve žil na Moravě, pak se stáhl do teplejších krajů, do Maďarska a na Slovensko. Teď na něj narazíte na několika místech na jižní Moravě. Poznáte ho podle čtyřcentimetrového hnědočerného těla s bílými párovými tečkami na zadečku. Strach nahání právě jeho mohutné tělo, ve skutečnosti se ho ale nemusíte bát, je neškodný.

Některé větší druhy ale dokážou prokousnout, nebo spíš probodnout, lidskou kůži. "Na koncovém článku ústního ústrojí má pavouk bodce, kterými probodne kůži a pustí do ní jed. To ale umí jen větší druhy pavouků. Trochu nebezpečné může být kousnutí samičkou stepníka, který se ale v přírodě vyskytuje vzácně. Také se na louce můžete setkat se zápřednicí jedovatou," upozorňuje Dolanský. "Její jed může způsobit bolestivý otok, závratě nebo zvýšenou teplotu. Příznaky ale brzo odezní, člověk se hlavně lekne," uklidňuje arachnolog.

Samice zápřednice jedovaté

Samice zápřednice jedovaté

Zápřednice se jen brání nebo chrání svou snůšku vajíček. "To se může stát i nechtěně, pokud ji někdo omylem přimáčkne nebo se mu dostane například pod oděv," dodává Dolanský. Navíc ještě pořád není tento druh natolik rozšířený, abyste se ho museli obávat. Vyskytuje se převážně na loukách, do domu by se dostat neměl.

Vstup do domu jim nikdy nezakážete

"Dům zevnitř i zvenku je pro pavouky vhodným místem k bydlení. Například zápřednice Mildeova žije na omítce a občas vnikne do chodby i v pražském bytě," říká Dolanský. "Teplo, které z domu sálá, usnadňuje pavoukům život. Jsou pak aktivní delší dobu."

Ačkoliv se pavučiny spojují se špínou, pavouci mají rádi čisto. "Většině druhů vadí prach, proto se pavouci vyskytují méně na zaprášených zdech rušných ulic. Naopak nově vybílené zdi se jim zamlouvají," vysvětluje Dolanský.

Co ale s pavoukem, který leze po zdi nebo se mu zalíbilo v rohu místnosti? Zašlápnout ho nebo vysát luxem je příliš kruté, po postřiku sprejem na lezoucí hmyz ho podráždíte. Nejšetrnější způsob pro obě strany je samozřejmě vynést pavouka ven. Alespoň ve sklenici, pokud ho nechcete vzít do rukou. Uvnitř domu je ale pravděpodobně ještě spousta jeho bratříčků.

Pavouci vlezou do domu všemi otvory

Pavouci vlezou do domu všemi otvory

Pokud se u vás doma pavoukům líbí, hned na jaře zkontrolujte všechny kouty a okenní rámy. Někde nejspíš najdete otvory, kterými pavouci vnikají dovnitř. Zlikvidujte také vysavačem pavučiny. Pavouci se na jaře rozmnožují nebo se líhnou mláďata z vajíček, která samička nakladla na podzim. Do domu se dostanou nejen drobnými skulinkami, ale třeba i odpady nebo jednoduše otevřeným oknem při větrání. Řada druhů ale přežije v domě přes zimu a dostane se k vám z chodeb a sousedních bytů a domů.

Bohužel pro arachnofobiky, pavouků v bytě či domě se nikdy nelze zcela zbavit. Má to i své výhody, tito nepříliš oblíbení členovci mají v přírodě svou roli, živí se hmyzem. Tím snižují jeho stavy a my nemusíme řešit například nálety much.

Autoři:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

31. března 2025