Pavučinec plyšový

Pavučinec plyšový | foto: www.houbar.cz

Pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewPavučinec plyšový je nejzákeřnější jedovatou houbou u nás. Způsobuje tzv. ledvinovou otravu, při níž jsou silně poškozeny ledviny. Otrava se projevuje po čtvrtém dni, eventuálně i za několik týdnů. Může být akutní (podle množství snězených hub) nebo chronická, končí však akutní nebo pomalou otravou organismu a často smrtí. Léčení je možné jen v nemocnici a je velice obtížné. U nás se naštěstí tato houba vyskytuje vzácně, přesto si však na jeho docela nevinně vypadající plodnice dejte pozor a pokud si nejste jistí, v žádném případě je nesbírejte! 

Klobouky jsou 4 – 8 cm široké, zprvu polokulovitě sklenuté, pak zvoncovité nebo rozložené a vyhrblé, v mládí sametově plstnaté až čupinkaté, oranžově hnědé nebo červenohnědé, na spodu s prořídlými, živě skořicově žlutými lupeny a žlutým až zlatožlutým, vláknitým, 6 – 10 cm dlouhým a 6 – 15 mm širokým třeněm; dužnina je žlutavá až hnědavá.

Kde a kdy roste

Pavučinec plyšový roste nehojně až vzácně od července do října v listnatých a smíšených lesích na kyselých, hlinitých půdách, často jednotlivě, ale i ve skupinkách.

Je prudce jedovatý. Otrava se projevuje několik dní i týdnů po jeho požití a může být smrtelná!