VIDEO: Pec na sporák upeče pizzu skoro stejně rychle jako v restauraci

  • 12
Problémem domácího pečení pizzy je (ne)výkonnost běžných elektrických trub, které obvykle dosahují teploty maximálně 250 °C. U profesionálních elektrických pizzatrub se obvykle pohybují do 450 °C, ty na dřevo lze vytopit až na 500 °C.

Z toho také pramení rozdíly v délce pečení. Zatímco doma bude kousek hotový zhruba za 12 minut, v restauraci je upečený po třech minutách. Zkrátit časové limity si klade za cíl malá přenosná pec na pizzu Pizzeria Pronto Stovetop Pizza Oven od společnosti Pizzacraft, která jeden koláč pizzy upeče za šest minut. To je výhodné v situaci, kdy na svou pizzu pozvete větší společnost, kterou potřebujete rychle nakrmit.

Přitom nemusíte být nervózní z toho, že každý kus pizzy bude z jinak vykynutého těsta. Než se upeče jedna, můžete už mít připravenou a nazdobenou další.

Přenosná pec na pizzu se jednoduše umístí na největší hořák plynového sporáku a měla by se předehřát během deseti až patnácti minut podle výkonu sporáku. To si můžete zkontrolovat na vestavěném termostatu.

Uvnitř je vybavena pizzakamenem, takže dno se rozehřívá pravidelně, shora se teplo šíří díky cirkulaci horkého vzduchu. Po vložení těsta se trouba uzavře a zhruba po šesti minutách je hotovo. Podívejte se na video, tam ji zhruba v polovině pečení pootočili, aby byla propečená rovnoměrně za všech stran.

Stolní pec na pizzu sice nedosahuje takových parametrů jako ta profesionální, která však stojí desetitisíce. Pec od Pizzacraftu se prodává za cenu kolem 145 dolarů (asi 3 500 korun).

Na trhu je víc pecí určených pro domácí pečení pizzy, G3 Ferrari, Clatronic, Tristar nebo Efbe-Schott. Všechny jsou elektrické, některé z nich vyloženě uvádějí, že jsou určené na rozehřívání zmražené pizzy. Pec od Pizzacraftu sází na plynový „pohon“, tím je na trhu vcelku výjimečná. Ale pozor: výrobce upozorňuje, že ji nelze použít na sklokeramické, ani indukční varné desky.