Klíčem ke spokojené andulce je především správné krmivo a komunikace. | foto: Profimedia.cz

Péče o papouška - čím ho správně krmit a jak zabránit škubání peří

  • 8
Každý chovatel exotického ptactva musí vědět, čím své mazlíčky správně krmit. Někdy se ale stane, že přes veškerou péči papoušek onemocní nebo si začne škubat peří. Pravděpodobně se dostal do stresu.

Krmení

Správné krmivo je jedním z nejdůležitějších faktorů, které rozhodují o papouškově vzhledu, zdraví i životnosti. Jídlo jim slouží také jako zábava.

Složení jejich stravy by mělo být především pestré a hodnotné. Papoušci milují prakticky všechny druhy ovoce, které by také mělo tvořit podstatnou část jídelníčku. Chutnat jim budou banány, hroznové víno, jablka nebo hrušky, pomeranče, broskve atd. Na posledně jmenované ovoce dávejte pozor! Podávejte ho vždy bez pecky. Kdyby papoušci strávili jádro, které se skrývá uvnitř, hrozily by jim trávicí potíže. Vyhněte se také avokádu.

Kromě čerstvého ovoce se hodí i to sušené (např. rozinky, nesiřené meruňky, křížaly…), které jim dodá důležité živiny.

Podávejte jim také dostatek zeleniny – okurky, rajčata, mrkev, listy salátu. Úspěch jistě sklidí klas kukuřice, který papouška zabaví. Pokud na procházce najdete pampelišky, máte další krmení pro vašeho mazlíčka. Nesbírejte ale ty blízko silnice.
 

. Co vám nesmí chybět k chovu papouška

Kvalitní nerezová klec
Podestýlka (říční písek, bukové štěpky)
Větve
Bidla
Napáječka na vodu
Krmítko
Speciální krmivo a vitaminy
Ovoce, zelenina, zrní
Sépiová kost
Rozprašovač

Zdrojem zábavy je louskání oříšků. Menším papouškům je podávejte už rozlousknuté nebo alespoň předem "naťuknuté“. Samozřejmostí jsou nepražené a neochucené druhy. Skladujte je ale v suchém a chladném místě, jinak by se v nich usadila plíseň.

Typickým krmivem pro tyto opeřence jsou zrna různých obilovin. Ta slouží jako vydatný zdroj bílkovin. Papoušek je ale mlsný tvor.

"Papoušci rádi vyzobají jen ta zrníčka, která jim chutnají, a zbytek nechají. Například milují slunečnicová semínka, která jsou pro ně nezbytná. Kdyby ale zobali jen je, tloustli by," říká Ladislav Žoha, jednatel Klubu přátel exotického ptactva. "Lepší je proto počkat, až papoušek vyzobe všechna zrnka, a teprve poté mu je znova dosypat.“

Papoušci lépe stráví naklíčená semínka nebo luštěniny. Namočte je na jeden den do vody. Především mláďata je pak snadněji zkonzumují.
Dále se kromě klasických sypaných zrníček hodí i senegalské proso na tyčce, ze které papoušek uždibuje podle chuti.

Když klasické krmení nestačí nebo chcete vašemu mazlíčkovi dopřát kvalitní péči, podávejte mu i speciální granule a vitaminové prostředky. Zlepší se jeho celkový vzhled a především se budou těšit dobrému zdraví.

Papouškům dodejte krmivo dvakrát denně v menších dávkách. Pokud budete krmit méně často a najednou, zkonzumují vše najednou nebo naopak bude krmivo ležet a znehodnocovat se. Denně měňte vodu za čerstvou, papoušek by k ní měl mít nepřetržitě přístup.

Škubání peří

Chovatelé často řeší problém, co s papouškem, který si vytrhává peří. Pokud se tak chová dlouhodobě a na jeho těle vznikají velké neopeřené plochy, značí to nespokojenost, stres nebo strach.
 

. Papoušek si může začít škubat peří, když...

…byl přestěhován na jiné místo, změnil prostředí.
…změnil vlastníka.
…není spokojený ve své kleci, nevyhovuje mu umístění klece.
…ztratil spolubydlícího papouška.
...jste k němu nastěhovali nového papouška.
…se bojí hluku, výšek, tmy, psů, koček.
...má strach ze samotného vlastníka.


Na trhu seženete speciální přípravek proti škubání peří. Ten zklidní podrážděnou kůži a urychluje růst nového peří. Tento výrobek se podává vnitřně i se aplikuje postřikem na postižená místa. Potíže postupně vymizí do několika týdnů. Nezapomeňte ale, že přípravkem zničíte jen viditelný příznak problému. To neplatí v případě, že škubání peří způsobili parazité, např. čmelíci nebo svrab.

Choroby

Nemocného papouška rozpoznáte podle toho, že často spí a vypadá unaveně. Vysedává na jednom místě, chová se apaticky nebo agresivně, nepřijímá potravu, má průjem. Nejprve zkontrolujte, zda má váš opeřenec čerstvou vodu a krmivo. Není výjimkou, že papouška potrápí zkažené jídlo. Další možnou diagnózou je nachlazení, zvláště pokud se pták dostal do průvanu.

Ačkoliv ztrácí chuť k jídlu, musí přijímat dostatek vody. Jinak uhyne. Jestliže nepije, dávejte mu pít studený bylinkový čaj po lžících nebo přímo injekční stříkačkou.

Pokud příznaky nemoci trvají delší dobu, nečekejte a okamžitě navštivte veterinárního lékaře. Exotické ptactvo je velmi náchylné k různým onemocněním, proto se nevyplácí nemoci podceňovat. Pták by rychle uhynul.

. Spokojený papoušek

Nezapomeňte, že papoušek není dekorace vašeho bytu, ale živý tvor. Bez dostatečné pozornosti by silně trpěl. Proto se mu denně věnujte, mluvte na něj a nechte ho i prolétnout po bytě. Předtím ale uzavřete všechna okna a dveře. Šance na nalezení papouška, který ulétl, je minimální.