Pečujte pravidelně o psí srst

  • 3
Pes není jen věrným společníkem, ale také dalším členem rodiny. Stejně jako děti vyžaduje nejen pozornost, ale také patřičnou péči.
Péče o psa je velmi široký pojem, který lze rozdělit na řadu oblastí - výživa psa, preventivní zákroky nebo psychická a fyzická zátěž. Velkou roli hraje i péče věnovaná jednotlivým částem psího těla od mordy přes oči a uši až po pohlavní orgány a anální žlázky.

.pozor na koupání

Všeho s mírou

Příliš časté koupání může narušit přirozený stav kůže, a tím vystavit psa riziku nepříjemného onemocnění. Do této kategorie spadá např. i každodenní mytí končetin psa po návratu z procházky. Je pochopitelné, že nikdo nechce mít v bytě nepořádek. Zvažte však, zda prosté otření končetin nebo suchá očista (kartáč, hřeben) nebude stačit. Se záněty kůže v meziprstí se daleko častěji potýkají psi chovaní v bytě než jejich kotcoví kolegové.

Nevhodné přípravky

Některé prostředky mohou vyvolat celou řadu problémů včetně alergických reakcí. Existují speciální, psí kůži šetřící šampony. Přesto řada lidí stále sahá po kosmetice určené lidem, výjimkou nejsou ani majitelé, kteří koupou svého psa v prostředcích určených pro mytí nádobí.

Špatná manipulace

Často se zapomíná na bezpečné zacházení se zvířetem. Při koupání vašeho psího miláčka ve vaně nezapomeňte použít protiskluzné podložky, respektujte také citlivost psa na teplou vodu. Řadě lidí připadá velmi směšný pes, který se při představě koupele vyděšeně schovává pod postelí. Skutečnost, že se jedná o stresovou reakci na nekorektní přístup, jim bohužel uniká.

Kůže a srst

Speciální kategorii tvoří péče o pokryv psího těla, tedy o kůži a srst. Orientačně je možné rozdělit problém na dvě části - na běžnou údržbu a na úpravu srsti.

Běžná údržba

Běžná údržba prováděná rozumným majitelem spočívá v pravidelném kartáčování či česání srsti. O tom, v jakém časovém rozestupu je třeba o srst psa uvedeným způsobem pečovat, rozhoduje řada faktorů. Vliv má typ srsti psa podle její délky (krátká, dlouhá, středně dlouhá) nebo struktury (hrubá, jemná, vatovitá). Roli hraje i fáze hormonálního cyklu (fena po hárání nebo štěňatech), roční období nebo spíše změny osrstění související s línáním.

Koupání

Do rutinní péče o srst bývá řazeno i koupání psa. Právě v jeho případě dochází nejčastěji k postupům, které mají ve svém důsledku negativní dopad na pohodu zvířete.

Úprava srsti

Úprava srsti je zákrok, který se provádí u psů se středně dlouhou nebo dlouhou srstí a má u řady plemen základ v jejich původním využití (pudl, hrubosrstí teriéři). Proti úpravě srsti jako takové určitě není možné mít zásadní výhrady. Důraz se ale klade na znalost typu srsti psa a jeho fyziologických potřeb. 

. Chyby při úpravě srsti

Změna charakteru srsti

Mějte na paměti, že např. u pasteveckých plemen (kolie, border kolie, bobtail) po ostříhání nenaroste původní krycí srst bohatě podrostlá podsadou. Místo ní najdete vatovitou srst, která snadněji filcovatí, více zadržuje nečistoty - a tedy se z hlediska psa a nakonec i jeho majitele obtížněji udržuje.

Stříhání psů v letním období

Chcete-li svého psa ostříhat, aby mu v létě nebylo horko, můžete mu i přes dobrý úmysl uškodit. Opomíjen je totiž fakt, že vzduchová vrstva mezi jednotlivými chlupy tvoří přirozenou izolaci nejen proti chladu, ale i před slunečními paprsky. U plemen naháčů si praxe vynutila v letním období ošetřovat kůži opalovacími krémy s vyšším faktorem.

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. výstavní kvalita srsti psů s průkazem původu. Standardy přibližně specifikují, jak má srst jednotlivých plemen vypadat - požadavky na případnou úpravu vycházejí z původního využití psa. Občas se ale stane, že srst, která měla být ochranou a ozdobou plemene, se změní z pohledu chovatelů na nejdůležitější znak, jehož vyjádření se podřizuje život psa. Takovému výstavnímu jedinci často chybí přirozený pohyb, protože srst při kontaktu s vnějším prostředím trpí a ztrácí kvalitu.
U řady plemen (yorkshire teriér, maltézský psík) se používají speciální papírové natáčky, na které je v době, kdy pes není ve výstavním kruhu, srst namotána, a tím i chráněna. Dlouhá srst se promašťuje různými oleji, chrání se tak před lámáním. Promaštěná nebo natočená srst ale ztrácí svůj fyziologický význam. Používání prostředků na bělení srsti, tužidel, a dokonce barvení srsti většinou výstavní řády zakazují, ale ne vždy je to respektováno. Proto je třeba přemýšlet, co je normální a z hlediska psa fyziologické.