Pelargonie, lidově řečené muškáty jsou chloubou stavení.

Pelargonie, lidově řečené muškáty jsou chloubou stavení. | foto: Profimedia.cz

Pelargonie jsou chloubou českých oken. Jak na jejich pěstování

  • 6
Pěstování pelargonií, lidově muškátů, obvykle neujdou i ti, které jinak zahrádka nechává chladnými. Při dodržení základních pravidel se pěstování daří a výsledek, tedy květy obsypaný okenní parapet, stojí rozhodně za to.

Pelargonie jsou odolné, nenáročné a velmi efektní. Vybírat můžete mezi vzpřímenými i převislými druhy.

Při nákupu dbejte na to, aby měly listy sytě zelenou barvu, je to známka dobré výživy. Raději zkontrolujte i spodní stranu listu, zda tam nejsou skryti nějací škůdci.

Vybrat ten správný druh

Vzpřímené pelargonie (často označované jako páskaté) jsou převážně kultivary druhu Pelargonium zonale. Někdy se jim říká selské nebo stojací. Mají keříčkový vzrůst, pevný kompaktní tvar a dužnaté výhony.

Nejčastější jsou v červené, růžové nebo světle fialové barvě. Pěstovat se mohou v nádobách i v záhonu, lze je vytvarovat do kmínku s korunkou.

Převislé pelargonie (Pelargonium peltatum hybridy) a polopřevislé pelargonie (kříženci vzpřímených a převislých druhu) tvoří druhou početnou skupinu. Tyto rostliny mají i více než metr dlouhé šlahouny, které přirozeně rostou do převisu.

Nejsou tak kompaktní, naopak jejich stavba je poměrně křehká. Květy v mnoha odstínech mají často barevnou kresbu.

Existují i další skupiny, ty se pěstují obvykle jako pokojové rostliny. Oblíbené jsou "angličanky", což jsou velkokvěté pelargonie Pelargonium grandiflorum, termínem listové pelargonie se označují hybridy s ozdobnými listy (obvykle s barevnou kresbou). Velmi populární jsou dnes i tzv. voňavé pelargonie, což jsou obvykle plané původní druhy, jejichž listy příjemně voní.

Co potřebují

Po ledových mužích můžete rostliny bezpečně vysadit ven. Protože pocházejí ze subtropických oblastí, potřebují velmi teplé a slunečné stanoviště. Když ho nemají, vytahují se za světlem a kvetou jen minimálně.

Balkony orientované na sever jsou zcela nevhodné, ideální je orientace na jih, jihovýchod či jihozápad.

Vyhněte se levným komerčním substrátům, jejichž základní složkou je rašelina, ta je pro svou kyselost pro pelargonie zcela nevhodná. Tyto rostliny potřebují středně těžkou půdu, alespoň s 30% obsahem jílu.

Speciální substrát pro pelargonie můžete zakoupit, namíchat z humusu a listovky nebo použít vlastní kompost, ten je nejlepší a rostliny v něm vsazené nebudete muset ani přihnojovat. Jinak se doporučuje hnojit plnými hnojivy, případně NPK (kombinované hnojivo).