Perníčky s vitrážemi využijete nejen na talíř s cukrovím, ale i jako působivé ozdoby na stromeček.

Perníčky s vitrážemi využijete nejen na talíř s cukrovím, ale i jako působivé ozdoby na stromeček. | foto: e-knihovnicka.cz

Perníčky můžete i zlatit nebo zdobit vitrážemi z tvrdých bonbónů

  • 5
Stačí obyčejné perníkové těsto a drť z tvrdých bonbónů a můžete péct perníčky "se sklíčky". Drtí jednoduše vyplníte prázdné plošky v motivech vykrojených z těsta a dáte je péct na plech vyložený pečicím papírem. Pokud už máte perníčky napečené, můžete je zkusit originálně ozdobit zlatým cukrářským prachem.

„Na perníčky s vitrážemi z bonbónů můžete použít jakékoli perníkové těsto, které v troubě příliš nevybíhá a zachovává si tvar,“ vysvětluje Marcela Matyášová z Deštného v Orlických horách, která vitrážkové perníčky dovedla téměř k dokonalosti. Hotové kousky jsou nejen k jídlu, dají se použít i jako působivé ozdoby na vánoční stromek nebo dekorace na vánoční stůl.

Připravte si těsto a tvrdé bonbóny

Perníkové pečivo s vykrojenými okénky, jakoby vyplněnými barevnými „sklíčky“, vypadá úžasně. Přitom na ně nepotřebujete žádné speciální suroviny, stačí běžné perníkové těsto.

K tomu si připravte ještě tvrdé bonbóny rozdrcené na prášek, osvědčily se třeba klasické kyselé bon pari nebo mentolky. Do podoby jemné cukrové drti je snadno zpracujete ve výkonném drtiči kuchyňského robota nebo v hmoždíři. Vlastní techniku si nejprve raději vyzkoušejte na jednoduchých tvarech s vykrojeným středem, pak se teprve pouštějte do složitějších variant s vyplňovanými soustřednými výsečemi.

Triky pro perníčky se sklíčky: - Perníčky se sice pečou v troubě klasickým způsobem, ale detaily jejich přípravy si musíte vychytat. Například je nutno počítat s tím, že sladká drť z bonbónů je silně hygroskopická, přijímá tedy z okolního vzduchu vodu. V důsledku toho původně sypký materiál začne brzy lepit a hůře se s ním pracuje. - Do vykrojeného okénka je také třeba nasypat cukrovou drť v dostatečném množství. Bude-li drti málo, hmota se nerozlije do celého okénka a výsledek nebude dokonalý. Bude-li ho naopak příliš, potom roztavená hmota v troubě vykypí, z perníčku se vylije a výsledek je rovněž nevalný. Je tedy zapotřebí si všechno jaksepatří vyzkoušet. - Nutnost vyzkoušení se týká i teploty pečení, která by neměla být příliš vysoká. Celkem se osvědčilo 170 stupňů Celsia, při kterých se perníčky pěkně upekly, zatímco roztavená drť vzkypěla jen mírně a nevytvořila mnoho bublinek. - Protože průzračná barevná okénka začínají brzy po upečení lepit - i „přetavené“ bonbóny silně přijímají vzdušnou vlhkost - vyplatí se každý perníček podložit na míru ustřiženým kouskem celofánu. Kousky, které chcete používat jako ozdoby, pak můžete bez obav uložit třeba do krabice a opět je odtud kdykoli vyjmout. - Pokud z perníku pečete betlém nebo kostelík, vyplňte cukrovými „sklíčky“ okénka. Protože jsou průsvitná, vypadají velmi přesvědčivě.

Postup přípravy perníčků s vitrážkami

1/ Připravte si různě velká vykrajovátka stejného tvaru, rozválejte si těsto a vykrojte z něj největší motiv.2/ Vykrojený kousek opatrně přeneste na plech vyložený pečicím papírem.

Připravte si různě velká vykrajovátka stejného tvaru, rozválejte si těsto a vykrojte z něj největší motiv. Vykrojený kousek velmi opatrně přeneste na plech vyložený pečicím papírem.

3/ Motiv postupně prokrojte menšími šablonami, ale vykrojené těsto ještě neodstraňujte.4/ Když máte základní velký motiv prokrojený všemi šablonami, odstraňte přebytečné těsto.

Vykrojený kousek postupně prokrojte menšími šablonami, ale vykrojené těsto ještě neodstraňujte. Teprve když máte základní velký motiv prokrájený všemi šablonami, odstraňte přebytečné těsto.

5/ V hmoždíři nebo elektrickém drtiči rozsekejte tvrdé bonbóny do podoby jemné drti a malou lžičkou ji opatrně vsypte do vykrojených prázdných plošek.6/ Drť stejnoměrně rozhrňte do všech krajů výseče, pro jistotu ji navršte lehce nad úroveň těsta, a perníčky upečte.

V hmoždíři nebo elektrickém drtiči rozsekejte tvrdé bonbóny do podoby jemné drti a malou lžičkou ji opatrně vsypte do vykrojených prázdných plošek. Drť stejnoměrně rozhrňte do všech krajů výseče, pro jistotu ji navršte lehce nad úroveň těsta, a perníčky upečte.

Kromě tradiční bílkové polevy můžete perníčky i pozlatit, stačí použít prachové metalické lesky pro cukráře.
Kromě tradiční bílkové polevy můžete perníčky i pozlatit, stačí použít prachové metalické lesky pro cukráře.
Kromě tradiční bílkové polevy můžete perníčky i pozlatit, stačí použít prachové metalické lesky pro cukráře.

Zdobení perníčků zlatým prachem Jednoznačně nejnovějším trendem v dekorování perníčků jsou prachové metalické lesky. „Zkusila jsem je a výsledek mě mile překvapil. Na druhou stranu jsem ale také zjistila, že práce s nimi má jistá úskalí,“ ochotně se dělí o své zkušenosti perníkářka Zoja Mahdalová z Hevlína. Na zdobení perníčků, které tradičně dekoruje bílou polevou, použila lesklý zlatý odstín. Výsledný efekt je úžasný, ale zbývá ještě vychytat nějaké drobné technologické mouchy. Zoja sice zjistila, že povrch perníčků je možné za pomoci štětce metalickým leskem snadno barevně upravit, ale jemný prach většinou ulpí na celém jejich povrchu. Špatně se mu vymezují mantinely v podobě ostře ohraničených ploch. Problémy mohou nastat i v průběhu aplikace bílkové polevy na takto ozvláštněný perník. „Je-li hmota příliš hustá, potom se k vrstvě lesklého prachu zpravidla špatně chytá a na pečivu nedrží. A do řídké polevy se naopak spousta volného prášku doslova vpije, takže v důsledku toho ztratí zářivě sněhobílou barvu,“ prozrazuje perníkářka další zkušenosti. Za experiment to stojí, k tradiční bílé polevě se můžete vrátit vždycky.

Další tipy na tradiční i netradiční pečení a zdobení perníčků najdete v časopise Perníčky a medovníčky (Knihovnička RECEPTY).