Když cestujete se psem do zahraničí, nezapomeňte na pas, čip ani očkování - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když cestujete se psem do zahraničí, nezapomeňte na pas, čip ani očkování

Vy možná máte na dovolenou sbaleno za pět minut, ale u psa s tím nepočítejte. Pokud čtyřnohého přítele nechcete nikam odložit, počítejte mimo jiné i s návštěvou veterináře.
Psi většinou cestování milují.

Psi většinou cestování milují. | foto: shutterstock.com

V první řadě je třeba ohlídat legislativní podmínky, za jakých smíte do té které země se zvířetem cestovat. Abyste to zajistili, alespoň bez jedné návštěvy veterináře se neobejdete. Pak už musíte jen zajistit všechny potřeby, které zvíře v průběhu cesty může mít, a eliminovat zdravotní rizika cestování.

Před cestou k veterináři

Do zahraničí by mělo zvíře cestovat v dobrém zdravotním stavu. Proto je dobré požádat veterináře o preventivní zdravotní prohlídku. Kromě ověření zdravotního stavu zvířete vás může detailně informovat o aktuálních pravidlech pro cestování do konkrétní destinace, možná vám ještě nabídne vhodné ošetření před cestou. A v případě dlouhodobější léčby psa nebo kočky vám předepíše dostatečné množství léků.

Na ostrém slunci zvířeti hrozí přehřátí, nepodceňujte ani jeho pitný režim.Exotické země bohužel představují pro naše miláčky vyšší riziko v podobě nemocí parazitárního a bakteriálního původu, které se u nás neobjevují buď vůbec, nebo velmi omezeně. Například klíšťata přenášejí původce boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy, komáři přenášejí původce srdeční červivosti a muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy. Tato onemocnění se vyskytují zejména v zemích kolem Středozemního moře, tedy v Chorvatsku, Černé Hoře, Itálii, Řecku, Francii, Španělsku a severní Africe.

Při cestě do výše zmíněných zemí je proto nezbytné pravidelné používání antiparazitárních přípravků. Ideální je jejich kombinace s repelentem, tak zvíře nejlépe ochráníte před kontaktem s parazitem i před přenosem onemocnění. Vybírejte nejlépe ektoparazitika s registrovaným repelentním účinkem. "Našim klientům se v tomto směru jednoznačně nejlépe osvědčil Advantix spot-on," radí MVDr. Michaela Riedlová. "V nabídce je samozřejmě i řada repelentních sprejů, ale jejich efekt je bohužel diskutabilní. Už proto, že se o dovolené zvířata koupou, což účinnost spreje během okamžiku úplně zruší."

Cestovatelé do Středozemí by měli zvážit i prevenci proti srdeční červivosti. "V tomto případě se to určitě vyplatí, protože je to velmi nebezpečná nemoc přenášená komáry. Protože účinnost ektoparazitik proti komárům není stoprocentní, doporučujeme při cestě do zemí kolem Středozemního moře psa a kočku, případně fretku, ošetřit i přípravkem, který zvíře před srdečními červy ochrání. V tomto případě je na výběr buď Advocate spot-on nebo Stronghold spot-on," radí Riedlová. Všechny tyto preparáty působí jeden měsíc, je vhodné jejich použití týden před cestou a opakované ošetření po návratu.

Co sbalit zvířeti na cestu

Zvažte v množství potřebném na celou cestu nákup krmiva, které vaše zvíře preferuje. V zahraničí s jeho sháněním můžete mít problém. A na jiné krmivo si zvíře pokaždé nějaký čas zvyká, což může přinést nečekané komplikace, případně i nežádoucí zdravotní problémy.

Cestou psovi dělejte přestávky, při kterých se napije, vyvenčí i proběhne.Na vlastní cestu je dobré se vypravit v chladnějším počasí, nejlépe brzy ráno nebo navečer. Vždy s sebou musíte mít vodu, ideálně i oblíbenou psí hračku a deku. V horku je možné chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Případně existují speciální oblečky na léto, které se dají koupit ve zverimexu. Nedovolte psovi chladit se vykláněním hlavy z okna za jízdy, mimo jiné mu hrozí zánět spojivek.

Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit. Nikdy nenechávejte zvířata v uzavřeném autě za slunečného dne. Teplota v autě velmi rychle stoupne na úroveň, která může způsobit úžeh, nebo dokonce i smrt.

Kočka se vždy vozí v přepravce. Pokud ale není zvyklá na vodítko, tak se s kočkou na mnohahodinové cesty ani nevydávejte. I kočka se potřebuje občas protáhnout.

V případě jakéhokoliv zdravotního problému, se kterým si neporadíte sami, vyhledejte místního veterináře. Pokud je komplikace chronického původu, je vhodné kontaktovat vašeho veterináře, který bude umět zahraničnímu kolegovi nejlépe poradit.

Co vás čeká po návratu

Jakmile se ze zahraničí vrátíte, zvíře odčervěte. Pes, kočka a koneckonců i fretka jsou v cizím prostředí lákáni neznámými vůněmi a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s vajíčky parazitů.

Vhodné je použít širokospektrální přípravky působící zároveň proti oblým i plochým červům (např. přípravek Drontal), které už koupíte volně i v lékárnách. Dokonce se dají sehnat tablety ochucené masovou příchutí, takže je zvíře slupne jako pamlsek. Pokud s vámi vaše kočka při podávání tablet bojuje, zajděte s ní k veterináři. Dnes už existuje i odčervovací prostředek pro kočky v podobě spot-onu (přípravek Profender).

A pokud začne mít váš miláček po návratu domů nějaké problémy, klidně i několik týdnů po skončení dovolené, vždy veterináře informujte, že s vámi zvíře bylo v zahraničí.

Na cestu po Evropské unii potřebujete:

Bez platného cestovního pasu zvířete raději ani nepřekračujte hranice České republiky. Hrozí vám přinejmenším pokuta, v krajním případě i zabavení zvířete.- Platný cestovní pas zvířete, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. Bez něj by zvíře nemělo opustit hranice. V zahraničí ho noste vždy u sebe, kontrolovat vás může policista v kterékoli zemi, kterou projíždíte. V pase je uvedeno tetování nebo číslo mikročipu, identifikace majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vám vydá veterinář, dokument ovšem musí být schválený a registrovaný krajskou veterinární správou.

- Zvíře musí být označeno tetováním nebo mikročipem. Tetování se týká zvířat uvedených v plemenných knihách, která mohou (čitelně tetovaná!) cestovat po celé EU kromě Velké Británie, Irska, Malty a Švédska až do poloviny roku 2011. Zvířata, která nejsou tetovaná, musí být opatřena mikročipem. Čipování zajišťují veterinární ordinace, které vám také číslo mikročipu uvedou do pasu zvířete.

- Neobejdete se bez očkování proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Nyní lze použít i vakcínu s účinností delší než 1 rok, musí to být ale uvedeno v pase zvířete.

- Některé země, konkrétně Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko, požadují kromě vakcinace vztekliny ještě sérologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Odběr i vyšetření opět zajistí soukromý veterinární lékař.

- Velká Británie, Irsko a Malta navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař.

Většina zemí mimo EU vyžaduje kromě pasu, identifikace zvířete a vakcinace proti vzteklině navíc potvrzení (ne starší tří dnů) veterinárního lékaře o tom, že je zvíře zdravé, a potvrzení z místně příslušné krajské, případně městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).
Na stránkách Státní veterinární správy najdete podrobné požadavky ke každému z důležitých bodů, včetně upřesnění u každé země, kterou budete chtít navštívit (nebo jí během cesty budete projíždět). V každém případě si ověřte všechny požadavky jednotlivých zemí dříve, než opustíte Českou republiku.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Nenáročný, ale za péči se odvděčí. Tipy na jarní péči o angrešt

Angrešt patří mezi nenáročné keře, stejně jako maliny, rybíz nebo ostružiny. Bohatou úrodu ale můžete podpořit pravidelnou péčí. Jak a kdy stříhat angrešt a co mu ještě dopřát pro správný růst a...

10. dubna 2025

Nejen o svátcích dává policistka na Instagramu prostor kreativitě a inspiruje

„Mech, sněženky, křepelčí vajíčka a peříčka dodají věnci něžnost,“ popsala Jarmila Gonocová jednu ze svých instagramových fotografií pro časopis Žena a život. Na svém účtu @sweet.lily1177 přináší...

10. dubna 2025

Už jste letos zaplatili poplatek za psa? Kolik to je a na co si dát pozor

Pořídit si psa znamená nejen radost a věrného parťáka, ale také odpovědnost a pravidelné výdaje. Kromě krmiva, veterinární péče či doplňků musíte počítat i s místním poplatkem za psa. Jeho výše se...

10. dubna 2025

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025