Pomeranian je malý veselý pejsek, který je dokonalým společníkem.

Pomeranian je malý veselý pejsek, který je dokonalým společníkem. | foto: Profimedia.cz

Pomeranian je miniaturní šibalský plyšák, který miluje lidi

  • 12
Miniaturní pejsek, který je ve své ryzí podobě drahý jako čert. Vyvíjel se totiž asi sto let v USA a ve Velké Británii a u nás je jen málo chovatelů, kteří dbají na čistotu plemene. Daleko častěji koupíte (a taky levněji) křížence s jeho prapředkem německým trpasličím špicem.

Chovatelé v tom mají jasno. Nesouhlasí s tím, že FCI standard z roku 1998 přiřadil pomeraniana k německému špicovi a drží se toho, že po sto letech vývoje už je to samostatné plemeno. A snaží se vyhnout křížení s trpasličím německým špicem. Už jenom proto, aby se zachoval přece jenom mírně odlišný vzhled.

Slovo pomeranian pochází ze slova pomořanský a odtud pocházel původně až třicetikilový pastevecký špic. Až v roce 1870 anglický Kennel Club uznal toto plemeno a v roce 1888 byl první špic dovezen do USA.

Za více než sto let se původní pomořanský špic úplně změnil. Změnila se jeho srst, postavení nohou, chůze. Dnes je to úplně jiný pes.

Pomeranian je velmi společenský pejsek. Miluje lidi a chce jimi být milován. Je pro každou psinu, ale když je potřeba, umí zvážnět a chovat se jako lord. Jeho vizitku v našem atlasu psů najdete zde.

Do každé rodiny, která jej vlastní, vkládá eleganci a vzrušení. Hodí se pro ty, kdo hledají temperamentního trpasličího odolného pejska, který vás a vaše přátele bude milovat.  Je to velmi společenský psík, který připomíná hračku s dětskou tvářičkou nebo plyšového medvídka. 

Jak sehnat pomeraniana

Chovatelé rozhodně nabádají k opatrnosti. V Česku se pohybuje cena pomeranianů, samozřejmě také podle kvality jednotlivých štěňat, od 25 000 korun směrem nahoru. Jedinci na výstavy se mohou s cenou vyšplhat až nad 50 000 korun.  

Vlevo pomeranian a vpravo německý trpasličí špic

Pokud se ho rozhodnete přivézt z Británie, počítejte až s 2 500 librami plus doprava, z USA si psa přivezete za 3 500 dolarů plus cesta.

Občas i v Česku

„Když procházíte inzeráty, hodně narazíte na štěňátka, která jsou křížená v nějaké rozmnožovně. Lidé se nechají napálit výhodnou cenou,“ tvrdí jedna z mála chovatelek pomeranianů u nás ze stanice Z Malebného povltaví Hana Brzobohatá.

Spolu s ostatními chovateli nejen od nás, ale i z Evropy, se snaží bojovat, aby pomeranian byl uznán jako samostatné plemeno. „Když to jde v Americe a Británii, nechápu, proč by to nemohlo jít v Evropě,“ zlobí se.

Ještě víc se ale zlobí na „takychovatele“, kteří ničí krásu pravého chovu a kvůli vlastnímu výdělku prodávají kopie. Každému kupci, který má zájem o pravého pomeraniana, doporučuje prostudovat rodokmeny, aby se nedočkali zklamání.

Zkuste se podívat například na stránky amerického klubu, kde uvidíte spolehlivé vzory.

Pár rad před koupí štěněte od chovatelky

„Ve věku 9 týdnů nelze nikdy s jistotou říci, že ze štěněte vyroste perfektní jedinec a že bude nositelem těch nejvyšších titulů,“ tvrdí Brzobohatá. Vše záleží na mnoha faktorech genetiky. Rodiče musí být dlouhodobě geneticky vyvážení, typově ustálení.

Jedinec výborného fenotypu (z dlouhodobě prošlechtěného chovu) nemůže mít vyloženě špatný genotyp. Pak je předpoklad, že i potomci těchto rodičů mají ty nejlepší předpoklady, že jsou nositeli jejich fenotypu i genotypu. Dále pak záleží na mnoha dalších aspektech, jako je kvalitní krmení, výchova psa na výstavu a v neposlední řadě i úprava před výstavou.

Chovatel, který se chce vyhnout rizikům během dospívání štěněte, jako je přezubení (chybějící řezák, podkus, předkus), výška, kosterní nedostatky, netypičnost hlavy, by měl volit raději starší štěně, a to nejméně od šesti měsíců.

.