Zdánlivě nevinné hraní si s kamínky přivedlo Mikyho až na operační stůl.

Zdánlivě nevinné hraní si s kamínky přivedlo Mikyho až na operační stůl. | foto: vethope.cz

Pes spolkl dva kamínky a mohlo ho to stát život. Zachránila ho operace

  • 1
Mladí psi a kočky jsou zvědaví, mají tendenci vše ochutnávat, a tak není divu, že se jim to čas od času vymstí. Někdy jde o bagatelní záležitost, kdy spolknutý předmět odejde z těla bez problémů se stolicí, jindy je situace podstatně vážnější až fatální.

Přesně to se stalo Mikymu, mladému italskému chrtíkovi, který zhltl dva kamínky, jak se posléze ukázalo. Naštěstí ho majitelé přivezli na veterinární kliniku MVDr. Marka Galbince včas. Pejsek totiž dva dny po sobě zvracel, byl smutný a malátný. Podle majitelů si čas od času na zahradě pohrával s drobnými kamínky.

Na veterinární klinice ihned provedli rentgenové vyšetření, které prokázalo přítomnost dvou cizích předmětů v zažívacím traktu zvířete. „Majitelům jsem navrhl okamžité operativní vyjmutí nalezených cizích těles z těla zvířete, aby se předešlo případným dalším komplikacím, a zvířátko bylo ihned hospitalizováno,“ popisuje zvěrolékař, který operaci provedl v šetrné inhalační anestezii za plného monitoringu životních funkcí zvířete, aby se Miky z anestezie rychle plně zotavil.

Při zákroku mu byly vyjmuty dva asi 2 cm velké ostré kamínky ze žaludku a střeva. Hned po operaci se měl čile k světu a ochotně začal přijímat speciální dietní krmivo. Měl štěstí, mohlo to dopadnout hůře, například perforací střev.

Co dělat? Vyhledejte veterináře

„Nejlepší strategií pro řešení podobné situace je vyjmout cizí předmět ze žaludku endoskopicky, tedy ho vytáhnout pomocí speciálního nástroje,“ konstatuje Marek Galbinec. Jenže pokud se spolknutý předmět dostane do tenkého střeva, většinou už jej takto jednoduše odstranit nelze.

Předměty jako provázky, ponožky či jiné kusy textilií se navíc často zaseknou v oblasti dvanáctníku. „Tam je jednoznačně lepší vyjmout je chirurgicky, jinak může dojít k uskřinutí části střeva a hrozí riziko, že tento úsek může i odumřít,“ vysvětluje zvěrolékař.

Někdy také cizí předměty projdou horní částí zažívací trubice až do tlustého střeva nebo konečníku. „Patří k nim například zaseklé fragmenty kostí, kousky skla nebo jehly. Z důvodu spasmu konečníku mají za následek bolest a poškození sliznice střeva nebo konečníku, takže je zvíře nemůže vyloučit. Proto je potřeba je z těla vyjmout.“

Velké předměty zase mohou mít za následek obstrukci dýchacích cest zvířete, která může vést až k udušení. Menší předměty zvíře většinou polkne a ty se následně dostanou právě do žaludku a střev.

Jak poznáte, že vaše zvíře něco spolklo?

„Postižený jedinec může trpět jen krátkodobým nechutenstvím a cizí předmět projde zažívací trubicí bez povšimnutí. Jindy však může dojít k velmi dramatickým projevům. Zejména v případech, kdy dojde k uzavření průchodnosti trávicího traktu. Zvíře pak často polehává, vyhledává tmavé kouty, nemá zájem o krmení a zvrací.“

RTG snímek Mikyho břišní dutiny se dvěma cizími spolknutými předměty

Při podezření na polknutí cizího tělesa proto radí ihned vyhledat odbornou veterinární pomoc. Stejně jako to udělali majitelé Mikyho. „U daného případu jsme se rozhodli pro chirurgický zákrok z důvodu těžkých zažívacích potíží. Na rentgenovém snímku byla patrná dilatace kličky tenkého střeva, což je známka neprůchodnosti střev. A akutní neprůchodnost střev může mít i fatální následky,“ vysvětluje lékař na konkrétním případu italského chrtíka.

A co nejčastěji zvířecí miláčci polykají? „Nejčastěji to bývají latexové hračky, plastické nebo gumové kuličky, balonky, kamínky, provázky i kosti. Zaseknout se mohou v kterékoli části tenkého a tlustého střeva, nejčastěji však v lačníku, což je poměrně dlouhá část tenkého střeva,“ říká zvěrolékař.

Obecné rady, jak zvířeti pomoci, podle zvěrolékaře neexistují, každý případ je potřeba posoudit individuálně s ohledem na celkový zdravotní stav pacienta a klinické příznaky. „Někdy lze doporučit monitoring, protože některé cizí předměty úspěšně projdou až do tlustého střeva, přestože má pacient klinické příznaky stejné jako u kompletní obstrukce,“ vysvětluje Marek Galbinec.

U pacientů s mírnými akutními klinickými příznaky podle jeho zkušeností někdy postačí opakované sonografické a rentgenologické vyšetřování s intenzivním monitoringem pacienta. „Pokud však cizí předmět stojí na jednom místě déle než 8 hodin, anebo nedoputuje do tlustého střeva do 36 hodin, je pacient indikován k operačnímu zákroku,“ vysvětluje zvěrolékař, podle kterého bohužel neexistuje jednoduchý recept, jak podpořit nebo urychlit „odchod“ spolknutého cizího předmětu z těla vašeho mazlíčka.