Mimo květin můžete na balkoně nebo terase pěstovat i oblíbené bylinky do

Mimo květin můžete na balkoně nebo terase pěstovat i oblíbené bylinky do kuchyně. | foto: Profimedia.cz

Balkon proměňte na zahrádku. Vejdou se tam květiny i něco na mlsání

  • 7
I když nemáte zahrádku, můžete si vykouzlit kousek přírody na balkonu. Květiny, ale i zeleninu vybírejte podle orientace terasy. Nezapomeňte, že rostliny v truhlících a květináčích budou potřebovat soustavnější péči než na záhonu.

Balkonové květiny bývají ve své domovině většinou trvalky, ale u nás se kvůli chladnějšímu klimatu pěstují jako jednoleté. Nádoby jimi osazujeme po "ledových mužích". Tedy v době, kdy už nehrozí žádné přízemní mrazíky.

V případě těchto rostlin se vyplatí sadbu si koupit, protože v domácím prostředí těžko vytvoříte stejné podmínky, jako mají odborníci, kteří rostliny už na podzim nařízkují, zakoření a zaštipují nebo v zimě vysejí a následně i několikrát pikýrují.

Řiďte se světovými stranami

Při nákupu se řiďte především orientací balkonu a s ní spojeným množstvím slunce nebo stínu.

  • Na slunných balkonech se bude dařit verbenám, sporýši, petuniím a surfiniím, pelargoniím, gazániím.
  • Hlíznaté begonie, fuchsie a balzamíny ocení zase stín.
  • Vděčným voskovkám (nehlíznaté begonie) bude dobře všude, kvetou neúnavně na každém místě po celé léto.

Nezapomeňte, že rostliny v nádobách potřebují pravidelný přísun živin a vláhy. V horkých letních dnech pěstební nádoby rychle vysychají, musíte pravidelně zalévat nebo si usnadnit práci a investovat do samozavlažovacích truhlíků, které pojmou zásobu vody na několik dní.

Bohaté kvetení můžete podpořit pravidelnými dávkami bez dusíkatých hnojiv. Zvadlé květy pravidelně odštipujte, další kvetení ještě více podpoříte. Na podzim můžete buď rostliny vyhodit, nebo se pokusit o jejich přezimování na bezmrazém místě.

Pozor na jižní terasy

Jestli chcete pěstovat na balkoně také něco k snědku, směle do toho, tedy nemáte-li balkon nad rušnou silnicí. Zelenina půjde nejlépe na jihovýchodních a jihozápadních balkonech, na těch jižních pro ni bude příliš velký úpal, na západních zase častý silný vítr.

Sortiment druhů vhodných pro pěstování v nádobách se stále rozšiřuje, při výběru se soustřeďte na kompaktní nebo zakrslé odrůdy, které nepotřebují příliš místa.

Nejoblíbenější balkonovou zeleninou jsou keříčková rajčata, která jsou dekorativní, plodí po celé léto a k jejich pěstování vám stačí pevný fóliový pytel.

Podobně můžete pěstovat i papriky, lilek a okurku.

Ani čerstvé jahody nemusí být jen snem. Vysaďte do vhodné pěstební nádoby (například závěsného koše nebo do pyramidální konstrukce) některou z odrůd speciálně vyšlechtěných pro pěstování v nádobách. Ty rostou bujně a tvoří dlouhé šlahouny, na nichž bohatě rodí po celé léto. Vhodné jsou i měsíční jahody (jen o něco větší než lesní) a stačí jim i menší květináč.

Osvědčené tipy pro balkon

  • Surfinie - převislé petúnie vytvářející dlouhé šlahouny obalené květy. U samočisticích druhů nemusíte vyštípávat odumřelé květy.
  • Gazánie - vyberte jí osluněné místo. Jinak je to zcela nenáročná letnička.
  • Balzamína - velmi žíznivá, zalévat budete muset denně. Nesnáší ostré slunce.
  • Begonie - nemají rády slunce. Vhodné na balkon orientovaný  na sever či východ.
  • Verbeny a okrasný tabák  - tabák krásně voní, verbeny lákají motýly.
  • Fuchsie - vypadají krásně v závěsných nádobách. Vyhovuje jim polostinné místo.
  • Rajčata - vyžadují hodně tepla a výšku substrátu alespoň 20 cm.
  • Jahody - vyžadují pravidelnou zálivku, substrát by měl být stále vlhký. Potřebují hodně slunce.