Největší candát z loňského závodu Lake Trophy měl pouhých 61 centimetrů.

Největší candát z loňského závodu Lake Trophy měl pouhých 61 centimetrů. | foto: Radek Filip

Rybáři sepsali petici za záchranu candátů. Svaz tvrdí, že tomu nerozumějí

  • 12
Rybáři bojující za záchranu candátů na Lipně předali petici obsahující přes 1 100 podpisů odpovědným místům včetně Jihočeskému rybářského svazu. Ten vydal prohlášení, že ničemu nerozumějí a že jen sledují vlastní zájmy a pohnutky.

Petice žádá zvýšení povolené míry nástražné rybičky na dvacet centimetrů, aby nedocházelo k vybíjení drobnějších dravců na maso (více informací k petici včetně odkazu, kde ji můžete podepsat, najdete v minulém článku). Podle svědků zde navíc působí i organizované gangy lovců na maso informující se pomocí mobilních telefonů o pohybu rybářské stráže a spolupracující při dopravování kořisti na břeh.

„Petici jsme předali Jihočeskému rybářskému svazu, ministrovi zemědělství a zemědělskému výboru PSP ČR a Českému rybářskému svazu,“ říká jeden z iniciátorů Radek Filip, šéfredaktor rybářského časopisu Kajman.

Kolem petice se strhla vášnivá debata napříč všemi rybářskými médii. Mnoho rybářů by si přálo zavést navrhovanou ochranu dravců nejenom na Lipně a početnou řadu příznivců má i zavedení horní míry u dravců či dalších ryb a plošný roční limit odnesených úlovků. Někteří by dokonce zakázali lov na rybičku úplně. V menšině byli naopak ti, kteří by dravce významněji nechránili a to i ve výsledcích ankety na největším rybářském webu Mrk.cz, kde se pro znovuzavedení minimální míry nástražní rybičky 20 cm vyslovilo 91 % rybářů.

Jihočeský rybářský svaz, do jehož kompetence oblast patří, však vydal vyjádření, ze kterého autory petice obviňuje z vlastních zájmů. „Autoři petice postrádají relevantní informace k této problematice a tendenční články a vyjádření v médiích k pochopení značně složité problematiky candáta na ÚN Lipno bohužel nepřispívají ani ji neobjasňují. Bohužel autoři petice využívají situaci spíše k vlastnímu zviditelnění,“ uvádí se v prohlášení Jihočeského rybářského svazu (celé prohlášení najdete ve formátu PDF zde).

Graf úlovků za poslední léta

„Stav populace candáta na ÚN Lipno není ovlivňován pouze velikostí nástražní rybičky, jak se velká část rybářské veřejnosti domnívá, nýbrž celou řadou neméně významných faktorů, z nichž je potřeba zmínit například množství potravy dravců, úživnost jezera, kolísání hladiny vody, stav litorálních porostů apod. Zavedení opatření na ochranu dravců na Lipně bylo reakcí na významný a rychlý pokles úlovků candátů v letech 2005–2008,“ popisují příčiny úprav.

„Veškerá obvinění z nějakých vlastních zájmů musíme odmítnout. Petice vznikla jako iniciativa, která měla dodat Jihočeskému územnímu svazu podklady k rozhodování a prosazování toho, co považují za podstatné rybáři, kteří navštěvují Lipno a další naše revíry kvůli zážitkům v přírodě, a ne kvůli rybímu masu,“ oponuje Radek Filip.

Mezi mladší a střední generací rybářů je podle něj takových lidí většina. Rozhodně podle svých slov nezapomínají, jaká ochranná opatření byla v minulosti na Lipně po jeho vydrancování udělána.

A uznávají, že se od roku 2009 do loňska, kdy všechna tato opatření na Lipně platila, situace s candátem zlepšovala. „Uvědomují si ale také, že zrušení minimální míry nástražní rybičky 20 cm od roku 2016 je zbytečným hazardem, který zničí vše dobré, co se povedlo. Drancování se ostatně v roce 2016 již překvapivě rychle projevilo,“ doplňuje Filip.

Candátů je podle něj na Lipně stále poměrně hodně, ale v žalostných velikostech, protože hodně mírových bylo letos odneseno, což ostatně bude vidět příští rok ve statistikách odnesených úlovků. Varuje, že v následujících letech bude při zachování stávajících podmínek zřejmě hůře.

Kdo má podle vás ve sporu pravdu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

Petice
Petice 1139
Rybářský svaz
Rybářský svaz 174