VIDEO: I dobrovolní hasiči to s pilou umějí. Takhle soutěžili na Pila Cup

  • 1
Dobrovolní hasiči v pražských Letňanech soutěžili, komu to jde nejlépe s motorovou pilou. Mezi chlapy jako hory nakonec jako nejšikovnější skončil o hlavu menší Jakub Mařík z Dobříše.

„Podobný závod jsme pořádali už potřetí, protože dobrovolní hasiči jsou stále více nasazování do situací, kdy tuto dovednost využijí. Pomáhají vykrývat lokality, kam se kvůli jiným zásahům nemůžeme rychle dostat. Typicky při silných větrech a vichřicích, kdy přes komunikace padají stromy. Pak tam jedou tihle chlapi, protože jsou logicky nejblíž,“ popisuje jeden z organizátorů akce Jiří Felgr.

Dobrovolné hasiče také školí, aby při práci s motorovou pilou nedocházelo ke zbytečným úrazům kvůli tomu, že hasič není dokonale připraven. „Většina závodníků prošla naším kurzem a měl jsem radost, jak jim šla práce od ruky,“ chválí kolegy Felgr (podívejte se na video ze sestřihu jednotlivých disciplín).

Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách. Nejprve se zkoušela výměna řetězu, což je rutinní práce, která ovšem v terénu ušetří hodně času, pokud ji má hasič natrénovanou.

Další disciplínou byl takzvaný řez na podložce. „Ta simuluje odhad, když je pracovník s pilou nucený řezat v místech, kam dobře nevidí,“ vysvětluje Felgr.

Klasickou disciplínou, která dokáže pokročilost ovládání pily, je příčný řez. Na kládu se namaluje pruh a pak se řeže shora tak, aby řetěz úplně neprotnul červený úsek. Pak se lišta nasadí zdola a hodnotí se, jak se oba řezy protnuly. A pak totéž, jen obráceně – nejprve zdola.

Tato disciplína, ač vypadá na první pohled jednoduše, bezpečně odhalí, zda je člověk s pilou „srostlý“ tak, že je schopný vést řez tam, kam skutečně chce. A tato schopnost se hodí i při mnohem nebezpečnějších činnostech, například při rizikovém kácení.

A nakonec odvětvování. Tady jde o rychlost a systém, jaký si člověk zvolí. A dobrá technika odvětvování dost šetří síly, navíc zkracuje čas, kdy už pak těžká technika může celý kmen nebo jeho části odstranit.

Soutěžilo se v týmech po dvojicích, kde se sčítaly body obou členů týmu, i v jednotlivcích. „Musím říct, že chlapi byli velmi šikovní a bodové rozdíly mezi nimi minimální. Navíc tady nešlo o žádné prestižní mistrovství světa, ale o přátelské poměřování dovedností, jak je při své denní práci používají. Tomu i odpovídala atmosféra, kdy se navzájem závodníci hecovali a fandili si,“ pochválil je Jiří Felgr.