211. hříbě narozené v Zoo Praha 13. února 2012 krátce po porodu. Ještě není

211. hříbě narozené v Zoo Praha 13. února 2012 krátce po porodu. Ještě není oschlé (má slepenou srst), ale už následuje matku Jessicu. | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Hříbě koně Převalského nešťastně ukopaly klisny, potvrdila pitva

  • 25
Hříbě, které se v pražské zoo před týdnem narodilo zcela zdravé, neohrozily ho ani silné mrazy a matka se o něj podle ošetřovatelů dobře starala, v noci z neděle na pondělí uhynulo. Už je jasné, že podlehlo vnitřnímu krvácení způsobenému kopancem některé z klisen.

"Právě mám od našeho hlavního veterináře Romana Vodičky potvrzené, že pitva prokázala úhyn na vnitřní krvácení, způsobené zřejmě kopnutím. Hříbě se tedy muselo nešťastnou náhodou připlést klisnám pod nohy právě ve chvíli, kdy si mezi sebou řešily nějaké spory," řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek iDNES.cz v úterý odpoledne. Vyloučil, že by šlo ze strany dospělých zvířat o úmysl. 

Matkou byla klisna Jessica, otcem hřebec Len

Poslední přírůstek čekal na chovatele v pondělí 13. února. Ve výběhu ráno našli čerstvě narozené mládě, které ještě mělo slepenou srst, ale již následovalo matku.

"Hříbě bylo přes velký mráz v dobrém stavu, klisna se o něj od začátku výborně starala. Narodilo se v časných ranních hodinách a jsme přesvědčeni o tom, že to je klisnička," řekl před týdnem Jan Marek, kurátor chovu kopytníků pražské zoo. 

Matkou záhadně uhynulého hříběte byla klisna Jessica, která se narodila 26. dubna 2005 jako 211. hříbě pražského chovu, otcem geneticky velice cenný a pro pražský chov velmi důležitý hřebec Len. Jeho prababičkou totiž byla klisna Orlicia III, poslední divoký kůň Převalského odchycený ve volné přírodě.

Zoo ztráta cenného hříběte samozřejmě velmi mrzí, ale přesto odmítá, že by jí šlo nějak zabránit. "Koně Převalského jsou divoké plemeno, proto u nás žijí ve srovnatelných podmínkách jako ve volné přírodě, tedy celoročně ve venkovním výběhu. V případě potřeby se mohou schovat pod přístřeškem. Ve stájích se oddělují pouze z provozních důvodů, k oddělování hříbat není důvod. Naopak, musí se odmalička učit žít ve stádu. A takové věci, jaká se teď stala tady, se stávají i ve volné přírodě," konstatoval Miroslav Bobek.  

Podívejte se alespoň na archivní video předposledního hříběte, klisničky, která se jako první potomek hřebce Lena narodila loni v srpnu (více v článku zde):  

4. srpna 2011

Dobrou zprávou alespoň je, že čtyřem koním Převalského, které zoo do Mongolska dopravilo loni v červnu, se ve volné mongolské přírodě daří dobře.

"Pražští Převaláci" zvládají v Mongolsku i tuhé mrazy

Již od počátku roku žijí čtyři koně Převalského, které pražská zoo ve spolupráci s Armádou ČR dopravila loni do mongolského Khomiin Talu, zcela volně. Více v článku Pražské klisny Převalského stráví v Mongolsku zimu s divokým hřebcem.

K aklimatizačnímu výběhu docházejí už jen za potravou a mrazům, kdy teplota může klesnout až k minus 40 °C, prozatím čelí velmi dobře. "U skupiny ve složení Matyáš, Kordula, Cassovia a Lima zůstal i francouzský hřebec Bo, který za nimi do aklimatizačního výběhu přeskočil už na podzim," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. A dodal, že ačkoli dominantní postavení má Bo, vychází velmi dobře s Matyášem, což u hřebců koní Převalského není obvyklé.

Loňským transportem koní Převalského do Mongolska převzala Zoo Praha při záchraně tohoto druhu iniciativu a nyní připravuje další projekty. V minulých dnech se podařilo mj. dojednat rámec dlouhodobého postupu s International Takhi Group (ITG). "Naše intenzivní spolupráce s organizací, díky níž se koně Převalského mohli vrátit do centrální Asie, otvírá zcela nové možnosti," poznamenal Bobek.

Divoký kůň Převalského v Mongolsku

Ve volné přírodě byl kůň Převalského, jako poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety. Přežil jen v lidské péči, Zoo Praha na tom má velký podíl a od roku 1959 vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Zvířata dovážená z Prahy oživí nejmenší ze tří populací koně Převalského v Mongolsku. Stádo žijící v rezervaci Chomyn Tal čítá jen 24 jedinců, z nichž pět se narodilo tam. Zbytek dopravili do Mongolska Francouzi před šesti lety.

Další čtveřici plánuje Zoo Praha vypravit do Mongolska letos a mělo by jít o zvířata z různých zemí. Aby bylo možné do volné přírody vypustit víc těchto vzácných koní, rozhodlo se vedení zahrady obnovit chov koní Převalského v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku.