Padesátitunový plejtvák se francouzským turistům otočil před člunem

  • 13
Když se rodina Erica Mouellice vydala do Kanady za velrybami, rozhodně si chtěla nějakou dobře prohlédnout. Že se jí ale podívají z bezprostřední blízkosti přímo do tlamy, to asi neočekával nikdo z nich. Těsně před jejich člunem se totiž vynořil druhý největší savec planety - plejtvák myšok.

Setkání se skoro 20metrovým savcem, velrybou označovanou jako Fin Whale nebo prostě Finback, se odehrálo nedaleko soutoku řek Saguenay a St. Lawrence, zhruba 215 kilometrů severovýchodně od Québecu. Francouz umístil své video na YouTube s tím, že šlo o nezapomenutelný zážitek, když se velryba vynořila s tlamou dokořán přímo před nafukovacím člunem typu Zodiac.

Pak se plejtvák s typickým světlým břichem zanořil zpět pod hladinu, aniž by se dotkl člunu s turisty. Následovala však vlna způsobená jeho obrovským plochým ocasem. Každý na lodi měl strach, jestli obrovský plejtvák loď nenabere nebo do ní nestrčí.

Přesto si setkání s plejtváky užívali, měli totiž obrovské štěstí. Dokonce ani provozovatel člunu, který je na pozorování vyvezl, nebyl za posledních 15 let svědkem něčeho podobného.

Místo, kde se pozorovatelé s plejtváky setkali, je součástí chráněné zóny Saguenay-St. Lawrence Marine Park, která je jednou z největších “velrybích“ lokalit na světě. Velryby se sem stahují za krmením v podobě ryb i tzv. krilu, tedy malých drobných korýšů, kterých je v této oblasti během léta i podzimu dostatek. Vždyť velryba velikosti plejtváka sežere jednu až dvě tuny potravy denně.

“Všechny velryby sem přicházejí z jediného důvodu. Nakrmit se,“ vysvětluje Patrice Corbeil, ředitel neziskové společnosti GREMM se sídlem v Tadoussacu, která se věnuje výzkumu mořských savců. Běluhy v těchto místech dokonce zůstávají po celý rok.

Corbeil pro kanadský CBC News řekl, že plejtváci obvykle loví až ve stometrové hloubce a k hladině se připlavou jen nadechnout, než se vrátí zpět do hlubin, kde loví. „Drobní korýši se ale někdy v obrovském hejnu přiblíží i k hladině, což byl zřejmě právě tento případ,“ vysvětlil Corbeil.

Posádka lodi podle něj nijak nepochybila a od mořských savců udržovala dostatečnou vzdálenost. Řídí se totiž pravidly stanovenými pro odpovědnou plavbu v této oblasti, aby se zabránilo rušení velryb a neriskovaly se případné kolize s nimi. „Plavidlo bylo na neutrál, nepohybovalo se. To jen velryby pravidla neznají,“ konstatoval Corbeil po shlédnutí videa.

Turisté ovšem podle něj ani tak nebyli ve vážném nebezpečí, přestože plejtvák měl podle jeho odhadu zhruba 50 tun a 18 metrů délky, takže byl opravdu obrovský. Uvedl ovšem, že velryby se vždy snaží nepřijít do přímého kontaktu s ničím, co se pohybuje po hladině.