Teleskopické plotostřihy se hodí při stříhání ve výškách, nebo těsně při zemi.

Teleskopické plotostřihy se hodí při stříhání ve výškách, nebo těsně při zemi. | foto: Black & Decker

Plotostřih vybírejte podle ergonomie, teprve pak podle lišty

  • 0
Není tak důležité, jak mají nůžky dlouhou lištu nebo jak mají daleko od sebe jednotlivé palce. Při výběru se soustřeďte spíš na to, jak vám sedne do ruky a zda jste ochotni zápasit s kabelem, případně zda máte fyzičku na práci s benzinovou verzí.

"Na běžné práce kolem rodinného domu si v pohodě vystačíte s lištou dlouhou kolem 50 centimetrů. Čím je delší, tím víc se nadřete, tím víc hrozí kvůli obtížnější manipulaci přeseknutí přívodní šňůry u elektrické verze. Anebo dokonce může dojít k úrazu," popisuje Jiří Hlaváček ze společnosti Gardena.

Podle něho není ani třeba volit co největší rozteč palců v milimetrech na liště, která obecně udává schopnost stříhat co nejsilnější větve a je jakýmsi ukazatelem síly stroje. "Mít co nejsilnější stroj je sice pěkné, ale na druhou stranu se to odrazí na váze plotostřihu. Navíc lišty s velkou roztečí palců nemívají tak čistý střih, jsou určeny spíše na hrubší práce," popisuje.

Benzin, anebo elektřina

Nejde jen o vyšší cenu benzinových plotostřihů. "Naši zákazníci si je většinou osahají a nakonec od nich ustoupí kvůli jejich váze, takže nakonec vítězí klasické elektrické mašiny," komentuje Tomáš Březinský z hobbymarketu Bauhaus.

Na první pohled

  • Podívejte se na slícování plastů. Na stroji nesmí nic vrzat.
  • Podívejte se na kvalitu palců, které chrání před zuby. Pokud vypadají jako výlisek z nekvalitního plechu, neberte.
  • Zuby řezané laserem a broušené diamantem ve specifikaci výrobku jsou známkou kvality.

Váha "benzinu" pro hobby použití se totiž pohybuje kolem šesti kilogramů. Vzhledem k tomu, že je potřeba často se strojem pracovat s předpaženýma rukama i nad hlavou, je to práce spíš pro Ramba než pro člověka celý den sedícího u počítače, který se pak několikrát ročně pustí do úpravy živého plotu kolem domu.

Třetí volbou, která se stále více prosazuje, je akumulátorová verze. Díky Li-Ion bateriím dokáží pracovat zhruba tři čtvrtě hodiny, což je pro práci na jeden zátah tak akorát. U různých výrobců mají čtrnácti nebo osmnácti voltové baterie, doba dobíjení bývá zhruba tři hodiny. Navíc je obvyklé, že bývají unifikované tak, že je lze použít i k ostatním přístrojům značky.

Bývají o chlup těžší než klasické elektrické stroje, ale podstatně lehčí než benzinové. "Je ale pravda, že třeba u nás zase až tak nebodují, hlavně kvůli ceně, která je zatím o polovinu vyšší než podobně výkonné elektrické nůžky," říká Březinský.

Zadní doraz chrání lištu například před poškozením od drátů plotu.

Věnujte pozornost konstrukci lišty, ochranné palce nesmí působit "fórově", jinak se brzy ohnou.

Ceny akumulátorových plotostřhů začínají podle vybavení a značky na 2 500 korunách, zatímco běžné elektrické modely koupíte o tisícovku levněji.

Jak dlouhou lištu

"Pro 99 procent prací na zahradě vám bude stačit lišta dlouhá kolem 50 centimetrů. Prostě širší plot když tak vezmete nadvakrát. Daleko důležitější je mít lištu se zadním dorazem, který ji chrání před nárazy do pevných překážek, jako jsou kůly nebo drátěné pletivo, které by poškodilo ostří," varuje Hlaváček.

Naviják kabelu ho drží stále napnutí, takže se snižuje riziko přestřihnutí vodiče.

Rukojeť vybírejte tak, aby by stroj v ruce vyvážený.

Za skutečnou vychytávku považuje naviják kabelu s pružinou, který se nasadí na pásek a udržuje elektrický kabel v tahu, takže se zmenšuje nebezpečí přeseknutí. "Neznám nikoho, kdo s ním častěji pracuje, že by kabel nepřestřihl," směje se Jiří Hlaváček.

Naviják prodává například Bosch pod názvem Handyroll a na internetu ho koupíte za pětistovku. "Ale hodí se třeba i ke křovinořezu a dalším elektrickým zahradním strojům," tvrdí Jan Čarný ze společnosti Bosch.

Ergonomie usnadní práci

Než vyberete, osahejte si stroj. Měl by být v ruce vyvážený tak, abyste pak při práci zvedali jen váhu plotostřihu a nepotýkali se s převažováním stroje směrem k motoru či naopak k liště.

Otočná rukojeť usnadňuje práci ve svislé poloze.

Skoro všechny velké firmy nabízejí mašiny, které umožňují otočit rukojeť. Takže pak pracujete tak, že držíte plotostřih horizontálně, ale lištu máte nastavenou vertikálně. Při ořezávání svislých ploch se proto tolik nenadřete. Jsou sice o něco dražší, ale při práci si budete blahořečit, že jste byli ochotni vydat o nějakou tu korunu navíc. Najdete je prakticky mezi všemi velkými výrobci, ať už benzinových nebo elektrických strojů: Solo, Gardena, Jonsered či Wolf-Garten.

Hodláte-li použít plotostřih na tvarování větších ploch půdopokryvných keřů, měli byste se poohlédnout po teleskopickém plotostřihu. Nejenže pak bez žebříku ostříháte horní hrany vysokých plotů, ale při zemi si je nastavíte do vodorovné polohy a budete pohodlně stříhat, jako byste pracovali s křovinořezem.