VIDEO: Po více než sto letech se v Česku vylíhlo mládě orla skalního

  • 36
Konečně. Po sedmi letech snahy vrátit orla skalního se ochráncům přírody splnil sen. Po více než sto letech se ve volné přírodě na území České republiky vylíhlo mládě tohoto ještě nedávno zcela vyhubeného dravce. Rodiče si vybrali hnízdo ve vojenském prostoru Libavá na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Paradoxně mládě nevyvedl pár ze záchranného projektu návratu orla skalního do České republiky, ale samice se samcem, kteří přilétli ze Slovenska. Ale bez záchranného projektu by na Libavé dost možná vůbec nezahnízdili.

Ornitolog: Orel skalní je král ptačích dravců

Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka je vylíhnutí mláděte orla skalního skvělá zpráva. "Ale vyhráno není, ještě se ho musí podařit odchovat."

V tuzemsku hnízdí více než sto párů orla mořského, na jižní Moravě vzácně i orel královský. Orel skalní chyběl. "Ale v budoucnosti bude tohoto dravce přibývat. Na Slovensku totiž jejich populace roste, takže se stále častěji objevuje i u nás," dodal Vermouzek.

Orla skalního považuje za krále mezi ptačími dravci. Ostatně Poláci mají pro tento druh pojmenování orel předni, Angličané zase název Gold Eagle (orel zlatý) "Je to přesně ten orel, jakého si většina lidí představuje. Lovec, symbol síly a krásy. Orel skalní je orel z heraldiky," řekl.

"Samice, kterou jsme pojmenovali Libavá, se narodila v Nízkých Tatrách. Samec Slávek pochází z Malé Fatry. Tento mladý pár se úzce navázal na mláďata vypouštěná v loňském roce, několik měsíců s nimi trávil na vypouštěcí lokalitě a následně obsadil hnízdo po orlech Filoméně a Davidovi," řekl Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku.

Člověk: Jediný nepřítel dospělého orla skalního

Samci přitom zpravidla pohlavně dospívají až v pěti, případně v šesti letech. "Tento pár však dokládá, že i čtyřletí jedinci mohou být pohlavně zcela vyzrálí," dodal Orel.

Orel skalní býval v našich lesích ještě v 19. století poměrně hojný. Jenže poté byl jako lovecký konkurent likvidován, na počátku 20. století pak důsledně vyhuben. Pak už jen zalétávali nejčastěji do Beskyd orli skalní ze slovenských hor, zahnízdili v Krkonoších a z Alp se občas objevili na Šumavě.

V roce 2006 zahájili ochránci přírody unikátní projekt. Ze Slovenska přebírají druhá mláďata z hnízd, které by stejně starší sourozenec zahubil, poté je adoptivní orlice Dina ve stanici odchová a po přípravách v rozletové voliéře na okraji Beskyd jsou postupně vypouštěni.

Samec Slávek hlídá mládě v době nepřítomnosti samice.

O potravu nemá orlí mládě nouzi..

Vypuštění orli poprvé zahnízdili v roce 2010, jenže neúspěšně, žádné mládě pár nevyvedl. A loňský rok byl pro projekt kritický.

"Zaznamenali jsme nenahraditelné ztráty. Zmizel orlí pár David a Filoména, v Polsku někdo zastřelil samce Urbana (více o případu zde)," vypočítal Petr Orel a připomněl, že i v minulosti byl největším nepřítelem orlů člověk, který na opeřené dravce střílel, případně je trávil.

I letos přišla smutná zpráva, když na Slovensku našli tělo mladého samce, kterého zřejmě zabilo elektrické vedení. Podle odborníků je člověk pro dospělého orla skalního jediným nepřítelem.

Orlí rodičovský pár se o mládě vzorně stará

O to více všechny potěšila zpráva o prvním mláděti na území Česka. "Mladý orlík má již čtrnáct dní života za sebou a je možné říct, že to nejkritičtější období už překonal. Dokud nebude kroužit v údolí u hnízda, tak vyhráno nemá a vyhráno nebude mít úplně nikdy, protože nástrah od lidí je velké množství," uvedl Orel.

S rodiči jsou ochránci přírody nadmíru spokojeni. V opečovávání mláděte se vzorně střídají, mládě má pravidelný přísun potravy. "O složení potravy toho zatím mnoho nevíme, ale chystáme opatření, abychom měli podrobný přehled," upozornil Petr Orel s tím, že už nyní mají hnízdo s prvním českým mládětem nepřetržitě pod kontrolou. Přesné místo hnízdění pochopitelně neprozradí.