Počasí se zbláznilo, pro zazimování zahrady i chaty máme last minute - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počasí se zbláznilo, pro zazimování zahrady i chaty máme last minute

  7:35
Náhlá změna počasí velí soustředit se rychle na vše, co je kolem domu a zahrady spojeno s přípravou na zimu. Zazimovat citlivé cibuloviny, ale postarat se třeba i o zahradní techniku a zajet na chatu vypustit vodu.
Fotogalerie4

Zasněžená růže | foto: Profimedia.cz

Obvykle se poslední přípravy na zimu provádějí až během listopadu, letošní nevyzpytatelné změny počasí nám ale dávají najevo, že si nemůžeme být ničím jisti. Je klidně možné, že se babí léto po současném prudkém poklesu ještě na několik dní vrátí, zaručit to ale nikdo nemůže. Proto je lepší nespoléhat na náhodu a bleskurychle se připravit na zimu tak, jako kdyby během týdne měl napadnout metr sněhu.

Příprava trávníku

Určitě jste nás poslechli a provedli už vertikutaci trávníku - čtěte Nemilosrdná vertikutace odhalí pravdu o stavu vašeho trávníku. Pak je nyní čas vzít do ruky hrábě a zlikvidovat napadané listí. Tento proces opakujte pravidelně dokud nebudou stromy holé. Trávníku bez listí nehrozí napadení plísněmi a parazity.

Vertikutační hrábě s kolečky

Přihnojte trávník speciálním podzimním hnojivem podporujícím přezimování. Vysoký obsah draslíku trávník ochrání před nepřízní zimního počasí. Trávník bude dobře "naladěn" na začátek vegetace a bude z jara sytě zelený.

Zamulčování

Mulč chrání rostliny proti zbytečnému odparu vlhkosti i proti mrazu, proto se vyplatí nešetřit na množství. Obsypávají se túje i keře. Speciálním mulčem se zahrnují i růže. K tomuto účelu je ale možné použít i zeminu s přídavkem kompostu. Sestříhejte keře růží, aby na nich nedozrály šípky, přihrňte kompost a zakryjte růže chvojím.

Stříhání růží

Chvojí položte i na zahradní záhony, kde máte tulipány a narcisy. Zakryjte i mrazuvzdorné trvalky.

Komu zbyly na zahradě větve od prořezávky stromů, může ušetřit a místo kupovaného mulče použít ten, který si vyrobí pomocí drtiče větví - čtěte Drtič větví - užitečný pomocník na zahradě.

Chránit je třeba i skalku. Můžete ji přikrýt tenkou vrstvou chvoje. Nastýlka z kůry či listí by mohla během vegetace působit problémy. Kryt z textilie zase nepropouští tolik světla, kolik skalničky potřebují i v zimním období. Druhy, které nesnášejí zálivku shora, například levisie, zakryjte tabulkou skla. Jarní tající sníh jim pak neublíží.

Postarejte se o choulostivky

Kdo nechával na poslední chvíli zazimování cibulovin, má poslední šanci. Zvláště begónie nebo mečíky vyndejte, očistěte a uložte do chladné a tmavé místnosti. Raději ne do sklepa, tam by mohly do jara zplesnivět.

Je třeba postarat se i o okrasné traviny. Svažte je dohromady tak, aby srdíčko bylo přes zimu chráněno. Travinu pak obložte chvojím. Pod něj můžete dát také spadané listí připevněné drátěným pletivem.

Co s ořešákem

S listím z ořešáku bývá problém, nehodí se na kompost. Někteří zahradníci ale radí jeho listí nahrabat na sklizené záhony a přerýt tenkou vrstvou zeminy. Třísloviny, které jsou vyplavované při deštích z listů do půdy, tlumí klíčení plevele a ničí vajíčka slimáků. Nic pak nebrání tyto záhony na jaře osázet dle vašich představ.

Solitéry, velké stromy a keře

S připevňováním ochrany z jutoviny nebo třtinové rohože začněte od největších stromů. Solitérám zkontrolujte, případně obnovte ukotvení. Kmeny mladých stromů ochráníte před zimním sluncem obalem ze slámy, rohože nebo svázanými laťkami.

Ukotvení stromů

Velmi dobrou ochranou je vápenný nátěr, který odráží sluneční paprsky a tak brání přehřívání kmene během dne. Díky tomu nevznikají mrazové trhliny, které má na svědomí prudké kolísání teploty mezi dnem a nocí. Kmeny natírejte po celé výšce.

Nové výsadby keřů chraňte před nebezpečným zimním sluncem třtinovou rohoží, bílou netkanou textilií nebo jutovou tkaninou. Chrání nejen před vysušováním sluncem, ale také před vysušením větrem a před mrazem. Obal musí být vzdušný a trvanlivý. Upevňujte ho vázacím drátem s plastovou ochranou.

Stálezelené druhy jako túje, rododendron či brslen, vydatně zalijte. Je totiž velmi důležité, aby měly před příchodem zimy provlhčené kořenové baly, protože i v zimě odpařují vodu. V záhoně z nízkých keřů bez trvalkové výsadby rozhrabejte napadané listí tak, že ho smícháte s vrchní vrstvou půdy, aby ho vítr nerozfoukával. Listí zároveň brání klíčení a růstu plevelů. Když se rozloží, vzniká potřebný humus. Nastýlku z kůry či listí dopřejte citlivým druhům jehličnanů i rododendronům, které navíc zakryjte netkanou textilií.

Zahradní technika

Samozřejmostí je vyčištění skeletu strojů od zbytků trávy a hlíny, třeba i proudem vody. Pokud zjistíte odloupnutý lak chránící ho před korozí, očistěte místo smirkovým papírem a natřete základovou barvou.

Zvláštní péči věnujte motoru. Většina lidí olej nevypouští a neplní stroj konzervačním olejem, jen je třeba myslet na to, že na začátku další sezony bude třeba olej vyměnit za nový. To se dělá tak, že se motor asi minutu nechá běžet na volnoběh, pak se olej vypustí a nahradí čerstvým.

Zanedbaná údržba - neprovádění výměny oleje a filtrů snižují životnost motoru

Měli byste konzervovat i vnitřek válce. Vyjměte svíčku a dovnitř stříkněte trochu oleje. Po znovunasazení svíčky bez nasazené koncovky několikrát protočte motor, aby se olej rovnoměrně rozmazal po stěnách válce a chránil ho tak před korozí.

Výrobci doporučují na zimu benzinovou nádrž doplnit na maximum. Zabrání se tak absorbci vody ze vzduchu. Zbytek je možné nechat na jaro - čtěte Jak připravit zahradní sekačku na sezonu.

Zmrzlá voda - to je prevít

V nížinách sice teď podle předpovědi mrazy nehrozí, přesto by bylo lepší preventivně se chovat tak, jako by kruté mrazy měly uhodit už zítra. Ze všech trubek a hadic sloužících k zavlažování vypusťte vodu, aby vás nezastihly nepřipravené.

Zazimovací plachta

Poslední šanci mají i ti, kdo ještě nezazimovali bazén. Je třeba vyčistit ho od nečistot, upravit pH na 6,8-7,4, upustit hladinu vody pod úroveň skimeru a demontovat filtraci. Voda by měla obsahovat zazimovací chemii. Bazén pak přikryjte zimní plachtou. Myslete na to, že během podzimu a zimy lze očekávat bouřlivé a větrné počasí, proto věnujte velkou pozornost jejímu upevnění. Jen na vás tak bude záležet, zda zahájíte příští koupací sezonu bez problémů - čtěte Zanedbaný bazén vás připraví o čas i peníze.

Stejné záchranné akce jako kolem domu je třeba provést i na chatě nebo chalupě. Zatímco vlastní dům máte pod průběžnou kontrolou, na chalupu se vydáváte jen jednou za čas a neznáte přesné místní teplotní poměry. Tam by se zamrzlá voda v trubkách mohla vymstít. Znáte to - ke katastrofě je sice třeba déletrvajícího velkého mrazu, jenže ten může uhodit právě v době, kdy se vám návštěva víkendového sídla několik týdnů před tím právě vůbec nehodila - čtěte Oprava zamrzlého topení a vody přijde na tisíce.

Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025