USB ohříváček na kávu: během pracovní doby máte jogurt připravený.

USB ohříváček na kávu: během pracovní doby máte jogurt připravený. | foto: Marek Burza

Počítač vám může každý den připravit čerstvý jogurt. Nebo kvásek

  • 36
Ve většině domácností běží počítač téměř nonstop. A při jeho provozu vzniká spousta odpadního tepla. Proč ho nevyužít nějakým praktickým způsobem. Vyrobte si domácí jogurt nebo kvásek pro pečení žitného chleba.

Kdo si doma vyrábí jogurt bez jogurtovače, nejvíce bojuje s tím, jak mu zajistit teplotu kolem 40 °C. Lidé na to jdou různě. Někdo nastavuje na minimální ohřev troubu, což je docela neekonomické. Je zbytečné vyhřívat kvůli několika skleničkám tak velký prostor po dobu několika hodin, které jogurtové kultury potřebují k životu.

Jak na jogurt

Zahřejte čerstvé mléko na 40 °C a vmíchejte do něj živou kulturu z jogurtu. Oblíbené bývají například Hollandia či Choceňský. Sklenici zavíčkujte a nechte 5–10 hodin v teplotě kolem 40 °C (maximálně 48 °C, pak kultura uhyne), dokud mléko nezhoustne do jogurtové konzistence.

Během topné sezony lze použít radiátory ústředního topení. Kde hřejí příliš, sklenice s jogurtem se podkládají třeba utěrkou. Některé hospodyně ohřejí vodu v hrnci na 45 °C, vloží skleničky s jogurtovou náplní a zabalí hrnec do peřin. Dříve to měly hospodyně jednodušší. Vařilo se na sporáku na uhlí nebo dřevo a tam se vždy našlo teplé místečko, kde se jogurtovým kulturám daří.

Nedávno se ale v internetových diskusích objevil nápad, jak si geniálně pomoci díky přesycení našich domácností technikou. Zkuste si sáhnout například na internetový modem, který máte doma připojený do telefonní zásuvky. Zjistíte, že až nezdravě topí. A je škoda toho tepla nevyužít. Dáte na něj sklenici se základem jogurtu a za několik hodin máte domácí příjemně nakyslý jogurt k použití.

Vyzkoušeli jsme to na vlastní kůži a opravdu to funguje. Modem Huawei je poměrně chladný, proces tvorby jogurtu trval celou noc, zato starší D-link topil jako radiátor a jogurt byl za šest hodin hotový.

Modemy hřejí víc, než je zdrávo. Můžeme proto využít přebytečného tepla.

Stejně tak jsme vyzkoušeli použití USB ohřívátka na kávu. Jejich výrobci uvádějí, že kávu udrží na teplotě 50–60 °C. Tento údaj je naprosté sci-fi, většina z těch, která jsme měli možnost vyzkoušet, hřeje tak, že na plotýnce klidně udržíte ruku. Ale to je ideální teplota pro jogurtovou kulturu.

Pomocí tohoto "udělátka" si tak můžete i v práci vyrobit zdravou snídani. Do lahvičky nalijte mléko, do něho vmíchejte lžičku jogurtu, zahřejte a rozmíchejte. Během pracovní doby pak nechte skleničku stát a než půjdete domů, budete mít hotovo a můžete si ho schovat do ledničky. Další den ráno pak postup zopakujete: z vyrobeného jogurtu odebere očkování pro novou várku a zbytek sníte.

Podobně můžete tepla využít i při přípravě kvásku, který je potřeba k pečení žitného chleba – ten potřebuje teploty kolem 30 °C. Informace k přípravě chleba najdete zde