Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podívejte se, kde prezident Edvard Beneš sázel stromy vlastníma rukama

V Sezimově Ústí se za bytelnými vraty skrývá zahrada s hrobkou i kazatelnou. Obklopuje letní sídlo druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho ženy Hany, kteří ji budovali na začátku 30. let minulého století v místech, kde bývaly pastviny.
Z centrální haly uvnitř lze vyjít na terasu krytou podloubím, na kterou

Z centrální haly uvnitř lze vyjít na terasu krytou podloubím, na kterou navazuje pravidelné jezírko. | foto: Jiří Savinec, www.e-knihovnicka.cz

Možnost návštěvy

Zahrada je zpřístupněna veřejnosti od května do října, ovšem vždy jen poslední víkend v měsíci a po skupinkách s průvodcem.

"Benešovi pobývali ve 20. letech často kousek odtud, ve mlýně Edvardova bratra. A městečko si zamilovali natolik, že se tu rozhodli pro koupi pozemku," prozrazuje současná správcová sídla Dana Valouchová. Příhodnou parcelu manželé objevili v roce 1929, se stavbou letního sídla začali o rok později a v následujícím se již stěhovali.

Na místě holé pláně anglický park s japonizujícími prvky

Celkových 8,5 hektaru ale Benešovi skupovali od starousedlíků-domkařů  postupně, nechtěli nepříjemnosti. Vilu pak pro ně postavil táborský stavitel Antonín Soumar podle projektu architekta Petra Kropáčka, dle některých expertů lehce excentrického. Dostavby domu v jihofrancouzském stylu se posléze ujal architekt Otokar Fierlinger.

Prohlédněte si zahradu

Původní garáž získala podobu stroze zařízeného pavilonu, otevřeného do atria
Údržbu tak velkého areálu zvládala Hana Benešová po smrti svého muže v roce
Na hlavní cestu navazují vedlejší. Tato má podobu pozvolného schodiště s
Jednoduché odpočívadlo dole pod vilou. Cesta směřuje od hrobky druhého

Stal se i autorem zahrady, která naopak vykazuje rysy anglického parku s japonizujícími prvky. Benešovi se stavby domu i budování jeho okolí účastnili osobně, například na jedné ze starých fotografií v domě sázejí stromy. "Dnes je jim už sedmdesát, osmdesát roků, jen jeden kaštan, tedy jírovec, je o trochu starší. Ten si Benešovi přivezli z Prahy jako svého již dvanáctiletého miláčka," informuje Dana Valouchová.

Pokud byste se snad chtěli pustit do budování zahrady v anglickém stylu, inspiraci a cenné praktické rady najdete v článku Vybudujte si anglickou bílou zahradu, je tou nejlepší terapií proti stresu.

Vzrostlá zeleň obklopující vilu Benešových je dnes natolik hodna obdivu, že představa původní holé pláně s pastvinami je téměř nepřijatelná. Dnes je tu prý často stínu až příliš, přitom když ještě nebyly stromy tak velké, nabízel se z oken domu výhled do přístavu, odkud Benešovi a jejich hosté vyjížděli na projížďky po řece Lužnici. Ta ale není vždy klidná, občas se údolím prožene vichr.

Zahrada je zajímavá v každé roční době. Ovšem alpínum pod vilou, zrenovované v
Pavilon v japonském stylu ve spodní části zahrady pod alpínem

Nádherný je výhled z takzvané Kazatelny pod vilou. "Odtud prý kdysi kázal lidu Jan Hus a místo uchvátilo i nové majitele. Proto si nechali vybudovat pod skálou dole hrobku. Ale za povodně v roce 2002 voda dosahovala téměř až sem, bylo to o fous," vzpomíná Josef Michálek, bývalý správce objektu i zahrady. "Spousta stromů v důsledku toho odešla, hlavně smrky a olše. Proto je bylo třeba nahradit."

Alpínum, velká láska paní Benešové

Alpínum svažující se od domu k potoku v údolí si zamilovala hlavně Hana Benešová, byla to prý její veliká radost a také se o něj až do své smrti v roce 1974 starala. Nabízí téměř zázračné podmínky pro cokoli, co se do něj zasadí. "Což je sen každého skalničkáře," tvrdí Jaroslav Čuba ze střední zahradnické školy v Malešicích, pod jehož vedením prodělala tato partie v roce 1996 obnovu.

Původní cesta, která se klikatí alpínem, vůbec neruší. Beton je již natolik
Alpínum svažující se od domu k potoku v údolí nabízí téměř zázračné podmínky

"V podloží je štěrkopísek, takže výsledkem je dokonalá drenáž. Jeho součástí je také prameniště, původně zničené, pak obnovené a svedené potůčkem do jezírka. A celou skalku nakonec ochlazuje Kozský potok dole, takže se tu nahoře daří druhům teplomilným a dole chladnomilným."

Hrobka s výhledem, Růžárna a tůňka Čapkovka

Za brankou, kterou správce svědomitě zamyká, překvapí skromná hrobka prezidenta. "Nechtěl žádné monstrum ani nápisy," vysvětluje bývalý správce. Až do rekonstrukce zahrady v roce 1996 se tu návštěvníci mohli procházet bez omezení, ale většinou po nich zůstávala spoušť a poničená květena. Proto je v současnosti vstup do zahrady jen omezený a s průvodcem.

Pěstujte opuncie

Severoamerické opuncie u nás překvapivě nezmrznou, protože s příchodem podzimu

Severoamerické opuncie u nás překvapivě nezmrznou, protože s příchodem podzimu vytlačí ze svých dužnatých listů většinu vody, takže vyhlížejí jako "vyschlé bláto", v opačném případě by je voda ve zmrzlém stavu roztrhala. Na jaře pak kaktusy vláhu opět nasají svými kořeny a znovu se proberou životu.

Obdivovat přitom lze mnohé. Horní zahrada je pomyslně rozdělená na lesní část a sportovní, ve spodní pak zaujme půvabné alpínum s altánem. "Část pod skalkou, kde je záhon růží, to je Růžárna," ukazuje Valouchová. Studánce se zase říká Čapkovka. Slavný spisovatel a alpínkář tu býval častým hostem a právě on Benešovým poradil, aby bažinaté místo ohradili zídkami a vytvořili tak tůňku.

Celou skalku navrhl Otakar Fierlinger, ale zub času ji poničil natolik, že i ona prošla obnovou. Řídil ji Jaroslav Čuba ze zahradnické školy v Malešicích, který sem nechal dovézt další žulové balvany. Zachránil také vybrané původní rostliny, dosázel nové a vdechl tak alpínu nový život. Nejkrásnější je v květnu, kdy mezi kameny rozkvétají velkolepé skupinky růžových primulek. "A také azalky, hlavně nahoře u domu. To je pak opravdová nádhera," rozplývá se současná správcová.

Další zajímavé zahrady najdete každý měsíc v časopise Knihovnička Zahrada.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

4. dubna 2025

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025