Úžasná kombinace vhodná do polostínu: petúnie, lobelky, verbena a listem ozdobné Helichrysum petiolare.

Úžasná kombinace vhodná do polostínu: petúnie, lobelky, verbena a listem ozdobné Helichrysum petiolare. | foto: Profimedia.cz

Podle čeho vybírat z nabídky květin pro balkonové a okenní truhlíky

  • 3
Truhlíky na oknech často nahrazují vlastní zahrádku. Na omezené ploše se chceme kochat prospívajícími a bohatě kvetoucími rostlinami. Není to problém. Pokud ovšem víte, co té které rostlince prospívá, a jaké druhy se případně dají sesadit do jedné nádoby.

Zázraky se opravdu dají vykouzlit i na okenním parapetu, na terase, balkoně či lodžii. Jen nesmíte bezhlavě vybírat, co vám na první pohled padne do oka. Zajímejte se především o to, jaké rostlinky se hodí právě do těch podmínek, které jim vy můžete poskytnout.

Výběr podle stanoviště

Balkónové rostliny jednoduše a bez kompromisů vybírejte a nakupujte podle toho, kam je chcete umístit, tedy podle konkrétního stanoviště. Důležitá je i poloha lodžie, balkonu či terasy. Půjde o místo na plném slunci, v polostínu nebo úplném stínu?

Pro jižní a slunné stanoviště jsou typické  teplotní extrémy a často i vítr. Zemina v nádobách tak rychleji vysychá. Odpařování vlhkosti z povrchu zeminy zabráníte například mulčovací kůrou nebo kameny a štěrkem.

Verbeny nádherně kvetou po celé léto, pokud budou mít dostatek živin a budete jim odštipovat odkvetlé květy.Na slunných místech se skvěle vyjímají nejen dobře známé balkónovky jako jsou muškáty, petúnie a sporýše neboli verbeny. Také drobnokvěté minipetúnie (Milion bells) či ostruhatka (Diascia) se rozrostou v bohatě kvetoucí koule. Vějířovka (Scaevola) tvoří modré lampiony květů, dvouzubec (Bidens) zase zlatožluté.

Na slunci se bude dařit i osteospermu, vitálce, molici, surfínii, gazánii, kopretinám nebo bacopě či lobelkám. Krásná je i všelicha se sedmikráskovitými květy v barvě modré, růžové nebo bílé. V každém případě počítejte s dostatečnou zálivkou, protože rostliny na slunném stanovišti rychleji vysychají. 

Rostliny vhodné i do polostínu, tedy například na východ nebo západ, jsou petúnie, lobelky, vitálky, ostruhatky a verbeny.

Rostliny na sever a do stínu sice nenabízejí takovou šíři možného výběru, ale i tak dokáží tyto rostliny svými sytými barvami prozářit stinný kout působící ponuře.

Ve stínu sice většina rostlin nekvete tak bohatě jako na slunci, existují ale i výjimky. Například  netýkavky (Impatiens), fuchsie  a begonie (skupina Semperflorens – malé begonie s vláknitými kořeny, nebo hlíznaté druhy s velkými barevnými květy). Zajímavě působí i rostliny s nápadnými listy, jakou jsou kapradiny, hosty, břečťan nebo bakopa. Truhlíky plné barev a tvarů

Truhlíky plné barev a tvarů

Pokud se rozhodnete osázet truhlíky několika druhy balkónovek, je důležité tyto druhy vhodně zkombinovat tak, aby měly alespoň přibližně stejné nároky jak na umístění, tak na zálivku. 

Pokud se potřeby jednotlivých druhů zásadně rozcházejí, nečekejte úspěch. Nejlépe uděláte, pokud se při výběru rovnou obrátíte na prodavače, aby vám poradil a pomohl s výběrem vhodné kombinace.

Truhlík romanticky osazený jen bíle kvetoucími rostlinami.Truhlíky nebo nádoby přitom můžete osázet pestrobarevně nebo v jednom barevném tónu. A vedle kvetoucích rostlin přidat i takové, které jsou okrasné listem. Vhodné jsou například molice (Plectranthus) s bílo-zelenými masitými listy, které odpuzují hmyz, smil (Helichrysum petiolare) se šedým plstnatým vzhledem, starček se stříbrně šedivou barvou, pochvatec (Coleus blumei), který díky svému barevnému odstínu vynikne i v polostínu.

Tipy pro  správný výběr a dobrý nákup:

- V zahradnictví či v obchodě vybírejte jen zdravé a silné rostliny. Malé rostliny sice koupíte za výhodnou cenu, ale musíte počítat s tím, že bude chvilku trvat, než vám zaplní truhlík a bohatě vykvetou. Chcete-li efekt hned, vyplatí se investovat více peněz do větších rostlin, který rychleji bohatě kvetou i rostou. (Malé rostlinky, tzv. řízky například muškátů, které se prodávají v platu po několika ks, byly odřezány z mateční rostliny jen před několika týdny. Mají tedy malé množství kořínků a potřebují tak ještě čas, aby dostatečně zakořenily, rostly a kvetly.)

- Při výběru truhlíku nebo nádoby pro balkónové rostliny myslete na to, že musí být dostatečně hluboké pro kořenový systém rostlin. Každá nádoba by také dole měla mít odtokové otvory, aby mohla voda odtékat do podmisky.

- Truhlíky volte větší, než jaké se používaly v minulosti – šířkové a výškové rozměry 10 a 10 cm skutečně nestačí pro vysazení většího počtu rostlin. Nejvhodnější se jeví truhlíky 15 cm široké, 15 cm vysoké a 40, 60 nebo 80 cm dlouhé.

- Určitě se vyplatí investovat do truhlíků s knoty nebo s jiným principem zajišťujícím substrátu i během letních úpalů alespoň mírnou vlhkost. Současný trh nabízí i nádoby a truhlíky se samozavlažovacím systémem, který péči o rostliny usnadňuje. Není pak nutná každodenní zálivka a vy můžete bez výčitek odjet na víkend či na dovolenou.

- Stejně tak už jsou zemina a speciální substráty určené k výsadbě balkónových rostlin obohaceny o hnojiva a základní živiny. Pro přilepšení můžete do substrátu ještě přimíchat granulované, pomalu rozpustné hnojivo, které bude během letní sezóny rostliny postupně přiživovat.

- Nepoužívejte do truhlíků zeminu ze zahrady. Může obsahovat choroboplodné zárodky a navíc stejně nemá dostatek živin, které rostliny potřebují, aby bohatě kvetly.

- Truhlíky se mají osazovat až po "zmrzlých". Letos je sice velmi teplé jaro, přesto si počasí pro jistotu ohlídejte. V polovině května by ale mělo být po starostech s případnými mrazíky.