Podložky jsou silné kolem deseti milimetrů.

Podložky jsou silné kolem deseti milimetrů. | foto: Proflooring

Chodíte jako slon v paneláku? Vyzkoušejte podložku pod koberec

  • 32
Podložky pod celoplošné koberce u nás nemají příliš velkou tradici, ale mohly by se hodit tam, kde je potřeba zlepšit izolace. Tepelné i protihlukové.

Kdo pokládá celoplošný koberec, už to většinou považuje za dostatečné protihlukové opatření. V panelových domech, které se v určité době stavěly bez protihlukových izolací, to však nestačí. Pro tyto situace by mohlo být řešením použít podložku pod koberec.

U nás nejsou zatím úplně běžné, v zahraničí se považují za standard. Představte si, že koberec leží na silné pěnové vrstvě; ve výsledku máte pocit, jako byste chodili po huňatém rounu. Po takovém koberci můžete válet sudy či se vleže dívat na televizi a nehrozí, že byste získali otlačeniny.

Výhodou je tepelná izolace, která se hodí v přízemních místnostech, významná je i kročejová izolace. "Dokonce se stalo, že nájemník v paneláku zaplatil sousedovi o poschodí výš podložku, aby se zbavil hluku. Prostě mu vadilo, jak chodil," popisuje zapáleně Jaroslav Sedláček ze společnosti Proflooring, který patří k propagátorům aplikace kobercových podložek.

Podle něj se například u rekonstrukce bytů instalace podložky zaplatí z peněz ušetřených za nákladné vyrovnávání nerovností podkladového betonu, protože podložky případné nerovnosti skryjí. Podobný problém se řeší i u novostaveb v případě nepříliš kvalitního podkladu.

Společnosti, které prodávají podložky, nabízejí různé typy a tloušťky podložek. Bývají silné 7 až 11 milimetrů a ceny za metr čtvereční začínají zhruba na stokoruně. Což sice prodražuje podlahu, ale vzhledem k tomu, že by podložka měla prodloužit životnost koberce až o 40 %, může se to nakonec vyplatit. Nehledě na ostatní přidanou hodnotu v podobě tepelné a zvukové izolace a příjemného pocitu při chození.

Podložky umožňují buď pokládku lepením koberce nebo napínáním do obvodových lišt, ale ne každá podložka se hodí pro obě metody. Nechejte si proto předem udělat rozpočet. Pokud řešíte příliš členité místnosti, mohla by pracnost u metody napínání navýšit náklady ušetřené za levnější podložku. Na druhou stranu, napínání budete určitě řešit na klíč, takže ušetříte za DPH.

Na druhou stranu je metoda napínání bez použití lepidla výhodnější v situacích, kdy je potřeba koberec bez poškození sejmout. Tím, že není celoplošně přilepený, se lépe vysává. Při sání hubice dochází k miniaturnímu nadzvedávání koberce, lepšímu zvíření vzduchu a tím i většímu tahu strhávajícímu částečky prachu do vysavače.

Některé podložky nejsou určené jen pod koberce, ale hodí se i pod plovoucí podlahy. Tam slouží především jako izolace, ale neužijete si toho pocitu, jako byste chodil po kožešině.