Na roztomilá zvířátka nabízená na internetu se může zájemce nachytat.

Na roztomilá zvířátka nabízená na internetu se může zájemce nachytat. | foto: Profimedia.cz

Phishing hrozí i u mazlíčků. Podvodníci pomocí inzerátů lákají peníze

  • 8
Začátkem může být nabídka na záchranu nebo koupi zvířete, na konci snaha vylákat hotovost a nejlépe přístup k účtu. Dosud bylo o phishingu, tedy podvodných e-mailech, hlavně slyšet v bankovnictví, veterinární správa však už narazila i na snahu vylákat peníze pomocí domácích kamarádů.

"Měli jsme tu například slečnu, která se nechala nachytat a objednala si podle obrázku na internetu bengálskou kočku, avšak jak se ukázalo, byla to kočka pouze virtuální. Inzerovaná nabídka vypadala, že je z Belgie," popisuje Josef Duben ze Státní veterinární správy.

Na kontakt dotyčné se ozvaly "Marocké aerolinie" s tím, že jde o kotě, které je v karanténě na letišti v Bristolu, a nejprve je nutné zaplatit za přepravní box a poté i za karanténu, jinak kotě z letiště dál nepustí. Adresa byla nápadně podobná e-mailu zmíněného letiště. A to kotě prý pochází z Kamerunu.

Nebýt této trochu moc složité pohádky, jistě by se našel člověk, který by zaplatil. "Dávejte pozor na podobné nabídky. A zejména na inzeráty nabízející všemožná exotická zvířata, mimo jiné například opice. Takovéto obchodování není jednoduché a je třeba vzít v potaz platné předpisy i podmínky dané CITES (úmluvou o obchodování s chráněnými živočichy). Zvířata ve skutečnosti k případnému kupci nikdy nedorazí, pokud vůbec existují," varuje Duben.

Takové inzeráty jsou snadno rozpoznatelné: zvířata jsou nabízena za podezřele nízké částky a čeština v nich nebývá korektní, vznikají totiž strojovými překlady, ale ani na to se nedá spoléhat.

Podle Dubna existuje optimální recept. Kdo touží po domácím zvířátku, třeba kočičce, nechť se raději obrátí na českého chovatele, popřípadě na útulek.

Platí to i v případě dobře myšlené záchrany psů ze zemí, kde je špatná nákazová situace, kdy, bohužel, hrozí zavlečení vztekliny do ČR. U nás se toto pro člověka smrtelné onemocnění vyskytlo v roce 2002 (u divokých lišek) a od roku 2004 jsme uznáni za zemi prostou této nákazy.