Unikátní expozice Živá voda nabízí pohled do světa sladkovodních ryb v řekách a rybnících a ukazuje je v jejich přirozeném prostředí. | foto: Zdeněk Skalička

Žraloci už netáhnou, skleněný tunel na Slovácku ukazuje české ryby

  • 9
Sledovat zblízka mořské živočichy už není velkou vzácností. Ale prohlédnout si zblízka život v českých řekách? Nová expozice za 28 milionů korun v obci Modrá na Uherskohradišťsku nazvaná Živá voda to umožní díky největšímu podvodnímu tunelu v Česku.

Není to zoologická zahrada ani akvárium. "Ale je to úžasná podívaná," říká Miroslav Kovařík a láskyplně si prohlíží stavbu, která vyrostla v obci, kde dělá starostu.

Právě Kovařík byl u původu myšlenky postavit centrum za 28 milionů korun, jež stojí nedaleko známého archeoskanzenu. Většinu peněz za něj zaplatila Evropská unie.

A o co v něm jde? Projekt nabízí pohled do světa sladkovodních ryb v řekách a rybnících. Představuje je v jejich přirozeném prostředí. Užitečná a zajímavá tak může být pro děti od mateřských škol až po vysokoškoláky.

Do rybníku hlubokého 6,5 metru, který obtéká hlavní budovu, se vejde přes 850 kubíků vody a kolem padesáti velkých ryb. Pohled do vody umožňují dvě patra budovy.

V Modré můžete pozorovat jesetery, kapry, sumce, candáty, líny, úhoře, pstruhy...
Tunel o délce osm metrů leží v hloubce tří metrů, má průhledné akrylátové stěny

Do sladkovodního rybníku vede tunel, který je svého druhu největší v Evropě. Leží v hloubce tří metrů, měří osm metrů, má průhledné akrylátové stěny a je přes něj vidět do všech stran. Vodu v něm má návštěvník nad sebou, po stranách i pod nohami.

"Až se člověk trochu bojí, je to nezvyklé," přiznala s úsměvem návštěvnice Milena Kráčalová.

Ještě před koncem roku byl tunel bez vody. Krátce po napuštění rybníku se totiž ukázalo, že stěnou prosakuje. Obec proto musela hladinu snížit a pozvat odborníka z Anglie, který ho opravil. Teď je průhledná stěna znovu zalitá vodou.

"Je vidět na více než tři metry," upozornil Jiří Kroča, vedoucí expozice s názvem Živá voda.

Návštěvníci tak mohou pozorovat jesetery, kapry, sumce, candáty, líny nebo úhoře v rybníce a v navazující tůni pstruhy nebo mníky. Každého druhu je v jezeru několik kusů a další druhy i kusy budou časem přibývat.

"Během zimy budeme zřejmě doplňovat lososovité ryby a pstruhy," prozradil Kroča.

Živá voda Modrá

Areál nabízí největší expozici vodních živočichů v přirozeném prostředí. Nachází se v těsné blízkosti arecheoskanzenu.

Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin. Za vstup platí dospělí 90 korun, děti od 6 do 15 let 60 korun a rodiny 250 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Největší je skoro dvoumetrová vyza, která váží pětačtyřicet kilogramů. Přirozeně už v řekách asi půl století nežije. Kdysi ji vídali i v řece Moravě. Dnes už se vyskytuje jen na místech, kde ji rybáři uměle vysadí. Nebo teď v Modré.

A návštěvníci na ni ani nemusejí v tunelu moc dlouho čekat. Zima jí totiž vyhovuje, proto se nikde neschovává. Ti, kdo do podvodního světa přijdou, si jen musejí zvyknout na to, že se pohybují v prostředí typickém pro české ryby.

A že je ve vodě neuvidí tak dobře jako třeba exotické rejnoky v zoologické zahradě. "Křišťálově čistou vodu u nás nenajdete. Je to přírodní prostředí," upozornil s úsměvem Kroča.

Podobný pohled nabízí i velké akvarijní okno v nižším patře budovy. V hloubce šesti metrů jsou přes něj vidět hlavně velké ryby. Přes skleněnou stěnu se dá pozorovat i život v mokřadu se želvami, žábami nebo čolky.

Expozice nabízí i možnost osahat si ryby přímo. Tedy jejich sádrové napodobeniny, které v životní velikosti visí na stěnách.

Součástí areálu je také přírodní koupaliště s hloubkou až 2,5 metru a objemem přes 1 400 kubíků. Pokud se na něm v zimě udělá dostatečně silná ledová vrstva, mohou na něm zájemci bruslit. V létě by pak mělo sloužit jako přírodní koupaliště.

Podvodní tunel se nachází v katastru obce Modrá u cesty ze Starého Města na Velehrad.

Podvodní tunel se nachází v katastru obce Modrá u cesty ze Starého Města na Velehrad.