Trávník potřebuje péči i na podzim.

Trávník potřebuje péči i na podzim. | foto: Zahrada Brno

Podzimní péče o trávník - provzdušněte ho a hnojte

  • 11
Věnujte v těchto dnech svému trávníku dostatečnou péči, aby přečkal nadcházející zimu. Teď na podzim potřebuje provzdušnit vertikutátorem a ošetřit speciálním hnojivem s vysokým podílem draslíku.

. pryč s plevelem

V září nastal ideální čas pro likvidaci plevele. Ošetřete zaplevelený trávník chemickými přípravky, které běžně seženete v obchodech se zahradnickými potřebami.

Péče o trávník nekončí prvními chladnými dny. Samozřejmostí je pravidelné sekání trávy, odstraňování spadaného listí a dalších organických zbytků. Naposledy v roce vás tato práce čeká v listopadu (v závislosti na počasí), znova ale začne v březnu.

Vertikutace

K dosažení krásného trávníku ho nestačí jen sekat a hnojit. Potřebuje především dýchat, což mu umožní právě vertikutace. Podstatou tohoto procesu je provzdušnění travního drnu a odstranění travní plsti.  Ta se tvoří se v každém trávníku a potlačuje jeho správný růst. Vzniká z odumřelých rostlin, plevele, mechu a zbytků posečené trávy.

. před vertikutací

Než začnete vertikutovat, posekejte trávník na 3 až 4 cm. Pak ho přístroj dobře zvertikutuje.

Vytvořená nepropustná vrstva zamezuje trávníku dýchat, vyměňovat plyny a pohlcovat vodu a živiny. Tráva nezakoření do hloubky a řídne. Rozrůstá se pak mezi ní plevel a mech, navíc má sklon ke schnutí. Proto vertikutujte trávník dvakrát ročně – poprvé na přelomu března a dubna a podruhé v září.

Na malé plochy trávníku vám postačí vertikutační hrábě, na větší vertikutátor na elektrický pohon. Pro velké rozměry zahrad se hodí přístroj poháněný benzinovým motorem. Ty ale využijí spíše profesionálové, pořizovací cena se pohybuje od 8 do 60 tisíc korun. Hrábě pořídíte od 600 do 1 400 Kč, elektrický vertikutátor od 1 800 do 10 000 Kč.

Nože vertikutátoru se zařezávají jen do hloubky několika milimetrů, přesto vypadá trávník po zásahu nevzhledně. Nebojte se, brzy se opět vzpamatuje a získá pěkný plný vzhled.

Nezapomeňte na hnojení

Po provzdušnění je potřeba trávník dostatečně vyživovat, tedy přidat vhodné hnojivo. Bez něj by se trávník špatně zacelil. Na jaře se používá dlouhodobě působící hnojivo (s vyváženým obsahem dusíku, hořčíku, draslíku a fosforu) a na něj lehký posyp křemičitým pískem. Po podzimním provzdušnění připravte trávník na chladnější dny speciálním hnojivem.

Klasická hnojiva obsahují velké množství dusíku. Ten podporuje růst a dodává trávníku tu správnou barvu. Nepřipraví ho ale na zimu, tráva by vymrzala a snadno podléhala chorobám. Proto existuje speciální podzimní hnojivo, který obsahuje velké množství draslíku. Tráva se díky němu zocelí, pletiva vyzrají a trávník tak přečká zimu bez úhony. Na jaře se pak brzy obnoví.

Podzimní hnojivo aplikujte od září do října, ať jste půdu provzdušnili, či nikoliv. Dávkujte přibližně 20 gramů na jeden čtvereční metr. Použitím rozmetače rovnoměrně rozmístíte hnojivo po celé ploše trávníku.

Další metody provzdušnění trávníku

. využijte zbytky po provzdušnění

Zbytky vzniklé vertikutací shrabejte a použijte k tvorbě kompostu. Vzniklý kompost opět využijete ve prospěch trávníku. Stačí na něj před zimou rozprostřít tenkou vrstvičku rozloženého organického materiálu.

Jestliže se vám vertikutace zdá k vašemu trávníku příliš surová, řešením je elektrický provzdušňovač. Jeho zásah je k trávníku šetrnější, můžete ho tedy použít i víckrát za rok. Hodí se i pro plochy, kde roste mladý trávník a ještě nestačil zplstnatět. Tento přístroj seženete od 1 700 Kč.

Naopak "drastičtější" metodou je takzvaná aerifikace. Jedná se o provzdušnění půdy speciálními vidlemi nebo pojízdným válcem. Tyto nástroje proniknou do větší hloubky než při vertikutaci. Vzniknou tak otvory, které zasypte křemičitým pískem. Tento postup se provádí u silného travního drnu a při nadměrném používání trávníku. Aerifikujte také na jaře a na podzim.