Tradiční podzimní výlovy

Tradiční podzimní výlovy | foto: www.rybadomaci.cz

Podzimní výlovy jsou od října v plném proudu. Stáhněte si jejich přehled

  • 4
Tradiční rybářské výlovy nejsou jen příležitostí, kam vzít malé děti, aby uviděly živou rybu. Na mnoha z nich se budou ryby prodávat, porcovat, udit i grilovat.

Česko je rybníky doslova prošpikované, proto není výlet na výlov cestou přes půl republiky. Je tak ideálním tipem na rodinný výlet.

Podzimní výlovy korunují celoroční, spíše však několikaletou práci rybníkářů. Jsou symbolem dávného řemesla, tradicí zachovávanou i v dobách nových produkčních technologií, odrážejí poctivost rybníkářské práce i úctu k přírodě.

„Na rozdíl třeba od Německa se u nás ryby chovají tradičním způsobem, dokrmuje se jen minimálně,“ říká Ladislav Vacek z Rybářství Chlumec nad Cidlinou. „Proto si našich kaprů v cizině tak cení. Nepoužívají pro ně označení bio, ale výrazu organicky krmené,“ vysvětluje.

Stáhněte si přehled podzimních výlovů ve formátu PDF

Laická veřejnost zná problematiku rybníkářství jen prostřednictvím výlovů. „I proto se my chovatelé snažíme obnovit tradice slavnostních výlovů na vybraných rybnících i se všemi starými zvyky. A ty jsou různé v každé oblasti. To může být pro lidi hodně zajímavé,“ dodává Vacek a vysvětluje tak jeden z cílů kampaně Ryba domácí, která je zaměřená na propagaci domácí sladkovodní rybí produkce..

Kolik je u nás rybníků

Na území Česka se nachází více než 24 000 rybníků a vodních nádrží s celkovou plochou 52 000 hektarů, z toho 42 000 ha vodních ploch je využíváno k chovu ryb. Kromě převažujícího kapra, jehož podíl na celkovém objemu chovaných ryb loni činil 86 %, mají v Česku výraznější zastoupení ještě býložravé ryby (tolstolobik, amur bílý) s pětiprocentním podílem, ryby lososovité (hlavně pstruh duhový a siven americky) se 3,3 procenta a lín obecný s podílem 1,3 procenta.