Typická skladba vrstev, jak by se měly pokládat na sebe.

Typická skladba vrstev, jak by se měly pokládat na sebe. | foto: Rako System

Pokládat dlažbu na dřevo? S použitím separačních desek to není problém

  • 6
Nahradit starou dřevěnou podlahu moderní dlažbou se dá i bez trhání parket. Daleko levnější je použití takzvané separační desky, která vyrovná rozdíly v pnutí mezi novou dlažbou a starým pružným obkladem.

Nová dlažba tak může nahradit parkety, OSB desky, dřevovláknité i dřevotřískové desky, Cetris desky, případně prkna. Původní podlaha zůstane jako podklad.

Na trhu se najdou například separační desky od Rako, Kiesel či Wolf. Desky (nebo panely) se prodávají v různých tloušťkách, od tenké fólie až po centimetrové desky. Běžně se používají především pro tlumení kročejového hluku, ale s úspěchem se používají rovněž jako separační vložka pro eliminaci smykového napětí mezi dlažbou a deformujícím se podkladem. Tím může být kromě dřeva i popraskaný beton či stará dlažba.

Fotogalerie krok za krokem

Lepit keramiku přímo na dřevo či OSB desky se vůbec nedoporučuje. Podklad je v tomto případě příliš deformovatelný a hrozí poškození keramického krytu nebo minimálně vydrolení spárovací hmoty vlivem smykového pohybu těchto desek. Řešením je nalepit na tyto desky speciální panely, tím se vytvoří přechodová vrstva, která utlumí smykové namáhání způsobené pohybem OSB desek. K lepení panelu na desky a následně keramiky na panely se doporučuje použít flexibilní lepidlo a vyspárovat flexibilní spárovací hmotou.

Dojde navíc jak ke zlepšení zvukové izolace pod keramikou i zlepšení tepelné izolace. Některé desky (například SDI desky u Rako) se doporučují i jako součást systémového řešení pro takzvanou tichou dlažbu.

Krok za krokem

1. U podkladů z OSB a Cetris desek lze pro docílení potřebné tuhosti podkladu doporučit montáž dvou vrstev, které se pokládají na vazbu spár. Zamezí se tak jejich pohybu ve střihu. Důkladně prošroubovat. Předpokladem je, že rošt pod OSB a Cetris deskami se volí s maximální roztečí 600 x 600 mm. U parket se jako samozřejmost požaduje jejich soudržnost s podkladem.

2. Při samotné realizaci je nutné použít na podklad správný kontaktní můstek, což je syntetická disperze s křemičitým pískem, jakási penetrace.

3. Pro lepení panelu na kontaktní můstek se použije flexibilní lepicí tmel, například rychletuhnoucí flexibilní lepidlo. Na rovný podklad opatřený kontaktním můstkem se nanáší zvolený lepicí tmel zubovou stěrkou 4 mm.

4. Panel se celoplošně vtlačí do lepicího lůžka, nejlépe pomocí válečku nebo plastového hladítka. Desky se podle potřeby velmi přesně řežou kobercovým nožem a kladou těsně k sobě na sraz. Spáry se přelepí krycí páskou, nesmí totiž dojít ke kontaktu spodního a vrchního lepicího tmelu.

5. Samotná dlažba se pak na panel pokládá stejným flexibilním tmelem jako panel. Pokud se provádí pokládka dlažby v mokrém prostoru koupelny, provede se hydroizolace disperzní těsnicí hmotou.

6. Spárování dlažby se provede cementovou spárovací hmotou, nejlépe flexibilní rychletvrdnoucí vysoce hydrofobní, ale existují i varianty s biocidy, což zvláště v koupelnách přispěje k zamezením tvorby plísní.

7. Pak už nezbývá, než jen napojit stěny s podlahy pružným silikonovým tmelem s vloženým separačním provazcem PES. Udělá se to tak, že se vyčistí spára od lepicího tmelu a vloží separační provazec do koutů, nakonec se provede silikonová pružná spára.

Ať už zvolíte kteréhokoliv výrobce, je vždy výhodnější zvolit takového, který nabízí ucelený systém, aby se stavby povedla.