Dlažbu pod pergolu nebo parkovací místo zvládnete během jednoho dne.

Dlažbu pod pergolu nebo parkovací místo zvládnete během jednoho dne. | foto: Hornbach

Šest kroků k preciznímu položení zámkové dlažby, které zvládne i kutil

  • 19
Cesty a pěšinky, terasy, vjezdy do garáže a další zpevněné plochy kolem domu. Všude tam se hodí betonová zámková dlažba. Na její položení není nutné volat odborníka. Při troše snahy dokáže dlažbu položit i nadšený kutil.

Tvar i odstín dlažby však vybírejte tak, aby ladila s barvou fasády nebo plotem. Její název vyjadřuje schopnost jednotlivých dlaždic navzájem se vázat – uzamknout se. Díly mají takové tvary, které dlažbě znemožňují, aby se při poklesu terénu rozpadla.

Vzájemná vazba a dotyk hran zabezpečují vysokou stabilitu zpevněné plochy proti účinkům zatížení a posunu. Zatímco klasický beton jako litá deska je dobrý hlavně pro základové desky třeba pod zahradní domek nebo pod garáž, pro ostatní zpevněné plochy je z betonových materiálů vhodnější právě zámková dlažba.

Co budete potřebovat

dlažbu, kamenivo a štěrkopísek popsané v bodě 2

metr, dlouhou a krátkou vodováhu, lopatu, smeták na zapracování spárovacího písku, řezačku nebo lámačku dlaždic (například úhlovou brusku s řezným kotoučem na beton a kámen)

vibrační desku, ochranné brýle a rukavice, případně gumovou palici a dřevěný hranolek, geotextilii, díly palisády nebo obrubníku

Kde to seženete

v hobbymarketech

Kolik to stojí

zámková dlažba 200 – 1400 Kč/m², půjčení dodávky v průměru 250 Kč/hod, půjčení řezačky dlažebních kostek první tři dny zdarma a pak 300 Kč/den

Jak dlouho to bude trvat

plocha pod pergolu nebo kratší příjezdové stání pro auto jeden den

Materiál, z něhož se vyrábí, je odolný proti mrazu, nepříznivému počasí nebo posypovým solím. Dlažba se dá využít i opakovaně. Když se rozhodnete zahradu pozměnit, dlažbu jednoduše rozeberete a složíte na jiném místě. Případně ji můžete přeskládat i do jiného obrazce.

Oblíbené jsou například betonové dlažební kostky s divokým, rovnoběžným a příčným vzorem. Je možné kombinovat i více druhů dlažeb. Běžné dílce také můžete doplnit speciálními typy nepravidelných tvarů, jako jsou ty sloužící na olemování obloukových tvarů záhonů. Je ovšem důležité pečlivě vybrat materiál s ohledem na použití.

Před nákupem je potřeba přesně stanovit, zda po dlažbě budete pouze chodit, nebo ji zatěžovat autem. Na pochozí cestičky a chodníky či pod pergolu stačí dlažba síly šest centimetrů, pro auto osm či více centimetrů.

Než pojedete do obchodu, je potřeba si spočítat, kolik metrů čtverečních dlažby budete potřebovat. Pravidelné obdélníkové a čtvercové plochy lze jednoduše změřit, zbytek je nutné dopočítat odhadem s větší rezervou na dořezy.

Také u hodně atypických dlaždic nebo u vzorů a struktur, které musí přesně navazovat, bude potřeba větší rezerva. Pomůže vám i nákres a čtverečkovaný papír. Rezerva na dořezy by měla být 10-15 procent z pokládané plochy.

Při výběru dlažby počítejte s její váhou a přepravním balením. Váha se udává buď na metr čtvereční plochy, na jednotlivou dlaždici, nebo na celou paletu. Zjistíte-li, že vaše auto dlažbu neuveze, na dopravu lze využít půjčovny vozíků nebo dodávek, které bývají k dispozici přímo v prodejnách.

1. Připravte plochu pod dlažbu

Nejprve vyrovnejte plochu, na niž chcete dlažbu pokládat. Je nutné ručně nebo pomocí techniky připravit výkop v hloubce odpovídající tloušťce dlažby a nutných vrstev kameniva. Myslete na to, že bude nutné dlážděnou plochu mírně vyspádovat, a to od domu směrem do zahrady nebo přímo do odvodního kanálku.

Je dobré vědět, zda voda při dešti bude či nebude protékat přes dlažbu, a podle toho spád plochy přizpůsobit. Ideální sklon je 0,5-1 procento, tedy rozdíl jednoho centimetru na každý metr. Nastavte si tento sklon, hlídejte ho podle vodováhy a kontrolujte při úpravě podloží i při pokládce.

2. Zhutněte podloží

Připravte podloží pro pokládku. Pro vyšší zátěž třeba u vjezdu do garáže by se měl podklad skládat ze dvou vrstev kameniva. Spodní vrstvu o síle 20–30 centimetrů by měla tvořit lomová drť frakce 32/63 mm. Na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 10–20 centimetrů.

Různé způsoby položení dlažby

Při špatných geologických podmínkách, jako jsou navážková či jílová podloží, je pod popisované kamenivo nutné na dno zhutněného výkopu dát ještě 10centimetrovou vrstvu štěrkopísku frakce do 8 mm, překrýt ji geotextilií a na ni přidat opět štěrkopísek ve vrstvě 10 centimetrů. Celkově pak bude mít podloží čtyři vrstvy.

Pod terasu, pergolu a cestičky stačí dvě vrstvy o nižší síle. Každou vrstvu je nutné roztáhnout hráběmi a udusat a rovinu zkontrolovat vodováhou. Na udusání menší plochy stačí gumová palice a dřevěný hranolek, jednu cestičku od záhonu k domu zvládne udusat každý.

Ale utloukat všechny vrstvy a dlažbu okolo celého domu se nebude chtít ani zručnému kutilovi, nechal by tam všechnu sílu. Na větší plochy proto bude lepší opatřit si v půjčovně vibrační desku.

3. Vymezte okraje

Na okraje dlážděné plochy se používají obrubníky a palisády, které dlažbu vhodně doplňují. Zapouštějí se ke kraji dlažby, mohou s ní být i v jedné rovině. Usazují se do betonového lože.

Pokud je plocha pro dláždění přesně definovaná, dá se celá olemovat obrubníky či palisádou a z dlažby se musejí dělat přesné dořezy. Když se však bude dělat chodník od zdi domu například k trávníku, lze dát lemování na stranu směrem do zahrady až nakonec, po dokončení dláždění.

4. Přidejte nosnou vrstvu

Následuje vytvoření nosné vrstvy pro dlažbu, tedy směsi písku a drtě, kterou je opět potřeba stáhnout a upravit do roviny. U pochozích ploch stačí tloušťka 3–5 centimetrů, u pojezdových 4–5 centimetrů.

5. Pusťte se do pokládání

Přichází na řadu pokládka dlažebních kostek v požadovaném vzoru. Snažte se zachovat spáry v šířce 3–5 mm. Většinou to není nutné měřit, betonové tvarovky mívají na bocích výlisky, které pomohou zachovat správný odstup.

Tam, kde to bude potřeba, dlažbu nařežte a upravte pomocí úhlové brusky s vhodným řezným kotoučem na beton. Při této práci je nutné používat ochranné brýle a rukavice.

S dlážděním je vhodné začít u zídky či zdi domu a postupovat směrem k obrubníku na druhé straně. Betonové lože je níž než dlažba, takže je možné dlaždice pokládat těsně k obrubníku, beton dlaždicím nepřekáží.

6. Dlažbu vyspárujte a udusejte

Do spár je potřeba vmést jemný křemičitý písek. Dobře propouští vodu a zároveň se v něm nedaří náletové vegetaci. Odpadne starost s odstraňováním nežádoucího porostu ze spár. Smeták použijte obyčejný nebo rejžák, kterým se běžně venku zametá.

Plochu pak opět udusejte vibrační deskou s gumovou podložkou, u menších ploch stačí gumová palice a dřevěný hranolek. Písek nenamáčejte ani nepolévejte. Suchý ho zameťte do spár a nechejte dva dny ležet. Mírně se propadne, pak ho dosypejte, až budou spáry plné. Pak můžete zbytek odmést pryč.


Témata: Zahradní stavby