Klidný spánek

Klidný spánek | foto: shutterstock.com

Polštářek, který zrychlí usínání a utlumí chrápání

  • 5
Největším nepřítelem spánku je stres. Bylinky zklidní vaši mysl a příjemně vás naladí k odpočinku. Využijte proto v ložnici jejich sílu a vyplňte jimi polštářek, který vám zkrátí cestu do říše snů.

Polštářky pro klidný spánek nebo proti chrápání seženete v obchodech s dárkovými předměty nebo ezoterikou. Je ale pravděpodobné, že vám směs rostlin nebude zcela vyhovovat nebo vám bude jejich koncentrace připadat příliš silná a vtíravá. Vyrobte si proto vlastní polštářek s výběrem vlastních bylinek, zvládne to každý.

Jaké bylinky do polštáře?

Svými blahodárnými účinky je známá především levandule. Dá se jednoduše pěstovat na zahrádce a pak usušit. Doma vás její vůně nejen uklidní, ale navíc odpudí moly. Užitečnou bylinkou je i meduňka, která se také často přidává do éterických olejů. Dále můžete do "polštářové směsi" přidat sušenou třezalku, heřmánek, mateřídoušku nebo eukalyptus. Při dávkování to ale nepřežeňte, např. větší množství rozmarýny by vám mohlo způsobit bolest hlavy.

Sami můžete přivoněním zjistit, které bylinky vás uklidňují a jsou vám příjemné. Některé z nich se ale do vaší ložnice příliš nehodí. Pokud například pěstujete v blízkosti postele mátu, raději ji přesuňte. Máta má pronikavou vůni, která se silně uvolňuje už při pouhém utržení lístku. Její aroma vás spíše povzbudí, což před spánkem není právě žádoucí. Stejně jako máta na vás může působit i svěží vůně citrusů.

Tip na výrobu vonného polštářku


Fantazii se meze nekladou, vytvořit můžete libovolný tvar polštářku. My zvolili klasický "bonbon". Polštář s hezkým vzorem poslouží nejen jako pomocník pro lepší spánek, ale i jako drobná dekorace.



Potřebujete

- obdélník bavlněné látky (rozměry přibližně 30 x 20 cm)
- vatu
- jehlu nebo šicí stroj
- nit
- mašle
- asi 40 g sušených bylin

1. Nejprve obšijte okraje látky. Pak ji podélně přeložte napůl a necelý centimetr od okraje ji prošijte tak, že vznikne dutý válec. Ten na jedné straně zavažte mašlí cca 5 cm od kraje.

2. Nyní ho naplňte vatou přibližně do jedné poloviny tak, aby nakonec bylinky ležely mezi dvěma vrstvami vaty. 

3. Přidejte sušené bylinky. Přesné množství záleží na vás. Z příliš silné vůně vás může místo spánku čekat nepříjemná bolest hlavy, naopak slabou vůni ani nezaregistrujete. Záleží i na stáří sušených bylin. Vůně by se měla ideálně rozšířit v blízkosti vaší hlavy.

4. Doplňte zbytek polštáře vatou a druhý konec polštáře také zavažte mašlí.

Vyráběné polštářky jsou většinou plněné vatelínem. Přidané směsi sušených bylinek se liší podle výrobce, obvykle však obsahují typické rostliny se zklidňujícím účinkem.

Boj proti chrápání

Chrápání neobtěžuje jen spolunocležníky, ale zároveň i ohrožuje samotného původce. Na operaci, která chrápání zcela odstraní, se ale vydá jen zlomek všech postižených.

Bylinky proto bývají jednou z variant, které chrápání alespoň utlumí. Kapky proti chrápání se také vyrábějí z rostlinných éterických olejů. Ty mají prokrvit tkáně a zmírnit tak chrápání. Kromě klasických bylin zahánějící nespavost zde najdete i citron, citronovou trávu a pomeranč.

Lekce usínání

Bylinky nejsou vše

Ve špatném prostředí vám nepomůžou ani bylinky. Spěte v místnosti, kde je vyvětráno a teplota se pohybuje okolo 20 stupňů Celsia. Důležitou roli hraje i správný výběr matrace a přikrývky vhodné pro aktuální roční období.

Mnoho lidí bojuje s nespavostí práškem na spaní. Ten vás sice uspí spolehlivě, pravidelnému užívání se ale vyhněte a raději zkuste alternativní metody.

Už naše babičky věděly, že obyčejný bylinkový čaj před spaním dokáže divy. Vyzkoušet můžete vlastní mix bylin nebo každou rostlinku zvlášť. Na trhu samozřejmě seženete mnoho směsí. Horký čaj podávejte alespoň hodinu před spaním.

Působit na své smysly můžete už při sprchování. Na trhu jsou různé sprchové gely a mýdla s příměsí bylin, které vám pomůžou ke zdravému spánku.