Konečně se vysílá pořad o vaření, kde se nepípá a něco se naučíte

  • 234
Pořad Když vaří táta sází na úplně jinou notu než většina kuchařských show vysílaných v hlavních časech českých televizí. Místo urážek, neslušných slov a sebeprosazování hlavních protagonistů tak vidíte rodinnou zábavu, kde šéfkuchař nabídne takřka didaktický přístup, podle kterého by se naučil vařit i antitalent.

Pořad Když Vaří táta začal nenápadně, bez velkých fanfár a upoutávek. Jeho protagonistou je zkušený Martin Polačko, který se živí jako takzvaný privátní kuchař, tedy člověk, kterého si můžete pozvat, aby kuchtil na vaší soukromé party. A se sladkými jídly mu pomáhá cukrářka Iveta Fabešová, kterou jste prvně poznali v soutěži Na nože!, kde jako tehdejší amatérka pokořila mnohé profesionály.

Koncept je jednoduchý a v podstatě se opakuje. Kuchař v pořadu představuje otce se dvěma syny, který pozve na návštěvu známé a musí jim uvařit něco dobrého. Zatím to byla všechno jídla, která s trochou nadsázky zvládne i malé dítě, ale přitom taková, že nadchnou i náročného jedlíka.

Tento jednoduchoučký příběh však slouží jen jako spojka mezi záběry přípravy jednotlivých jídel, starší syn pomáhá v kuchyni, mladší se věnuje hostům. Tím, že šéfkuchař "diriguje" syna, upozorňuje ho (a tím i nás) zároveň na úskalí jednotlivých pracovních postupů.

Milan Polačko a Iveta Fabešová

Sympatické je, že Polačko nepůsobí křečovitě, nesnaží se poučovat, vše probíhá v pohodové atmosféře. Jen s lišáckým přimhouřením oka do kamery by mohl ubrat. Jednou, dvakrát je to snesitelné, po každé druhém střihu kamery už to působí jako chtěné schéma.

Ve třetí epizodě, kterou uvidíte na Prima Family v neděli vpodvečer, chtějí děti uspořádat party pro kamarády. A protože jejich "otec" ví, jak milují hranolky s kečupem, rozhodne se ukázat, jak si ho můžete připravit doma zdravě přímo z rajčat a bez konzervantů. A samozřejmě další jednoduché tipy pro podobnou příležitost, včetně domácích hranolků či dětské pizzy.

Domácí kečup

Budete potřebovat: 2 kg rajčat, 1 červená cibule, 2 stroužky česneku, olivový olej, třtinový cukr, červený vinný ocet, 2–3 hřebíčky, špetka skořice a zázvoru, sůl, pepř.

Nakrájejte rajčata a cibuli a vložte do hrnce. "Červená cibule je v tomto případě lepší, protože je sladší a chuťově jemnější," radí Polačko. Přidejte najemno nakrájený česnek, zázvor, skořici, hřebíčky a špetku soli a pepře, trochu oleje.

Nakonec kečup propasírujte.

Po zachlazení kečup ještě zhoustne.

Rajčata nechte 2–3 hodiny dusit pod poličkou, dokud se nerozvaří a nezredukují. Potom vytáhněte hřebíček a rozmixujte ponorným mixérem. Přidejte trochu octa, několik lžic třtinového cukru a podle chuti ještě špetku soli a pepře.

Pak vraťte kečup na sporák a velmi pomalu vařte ještě půl hodiny. Pak ho přes cedník propasírujte. Po vychlazení ještě zhoustne.

Na přesný postup krok za krokem se podívejte na video.