Po každé procházce raději pejska prohlédněte.

Po každé procházce raději pejska prohlédněte. | foto: Jana Kováčová

Už šestiletí psi často trpí rakovinou, jděte na prohlídku, radí veterinář

  • 4
Nemocnost domácích mazlíčků se zvyšuje s věkem stejně jako u lidí. A bohužel léčení je stejně drahé. Na některé dotazy odpovídal on-line veterinář Dominik Vlach, který se specializuje na chirurgii, neurochirurgii, ortopedii, ortodoncii a zobrazovací metody.

Očkování koček je složitější a dražší než u psů a navíc riziko infekčních onemocnění je u koček značné, uvedl veterinář v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Proto doporučuje očkování nezanedbávat, za minimum považuje vakcínu proti panleukopénii a leukoze koček, vhodná, ale dražší je také vakcinace proti FIP (infekční peritonitis).

MVDr Dominik Vlach odpovídal čtenářům on-line

Pro zobrazení otázek a odpovědí klikněte zde.

Věčná otázka je spojená s kastrací mladých fenek. Řeší se, zda větším zásahem do organismu je kastrace, či boj, aby nekastrovaná fena neměla mladé, pokud si to majitel nepřeje. „Já osobně bych kastraci doporučil. Nepřirozený zásah to je, především u mladého zvířete, ale stejně nepřirozené je pro fenu, aby během života neměla štěňata. Pozitiva nakonec jednoznačně převažují,“ radí veterinář. U psů se podle něj kastrací předchází onemocnění prostaty, zde je kastrace obecně doporučovaná a vede k vymizení všech onemocnění prostaty s výjimkou nádoru.

Nejčastější závažná onemocnění u starších zvířat jsou bohužel onkologická. U psů jsou často problémy se zvětšenou prostatou a u fen se zánětem dělohy. Ve vyšším věku se také projevuje onemocnění kloubů a častější je i výskyt onemocnění srdce.

„Obecně bych doporučil u pejsků nad šest let jednou za rok udělat preventivně základní vyšetření krve a ultrazvuk břišní dutiny. Vhodné je krmit staršího psa dietou s obsahem nenasycených mastných kyselin které mají protizánětlivý účinek,“ radí.

Problémy s klíšťaty

Mimo konkrétní problémy existuje i jeden, který je sezonní a týká se letního výskytu klíšťat a nemocí, které s nimi souvisejí. Klíšťata i bodavý hmyz mohou přenášet až přes stovku nejrůznějších nemocí. Mezi nejčastější z nich patří lymská borelióza, postihující pohybovou a nervovou soustavu, klíšťová encefalitida či klíšťová obrna.

Hrozbou však mohou být i méně častá onemocnění, mezi něž lze zařadit ehrlichiózu, způsobující snížení množství bílých i červených krvinek, babesiózu, způsobující rozpad červených krvinek, či hemobartonelózu, postihující hlavně kočky. Všechna tato onemocnění mohou výrazně problematizovat život domácího mazlíčka, proto je potřeba ho co nejvíce chránit pravidelnými prohlídkami a vhodnými přípravky.

POZOR!

„Některé přípravky jsou určené jen pro psy a jsou vysloveně toxické pro kočky. I proto je nutné číst příbalový leták před jejich použitím,” vysvětluje Dominik Vlach.

Nejlepší ochranou je prevence v podobě nejrůznějších přípravků. K nejpoužívanějším z nich patří antiparazitární obojky, kapky spot-on či speciální tablety. Žádný z přípravků však nelze považovat za stoprocentní, proto je vždy nejdůležitější po každé vycházce vašeho mazlíka důkladně prohlédnout.

Pokud zjistíte, že si váš chlupáč z procházky přinesl nezvaného návštěvníka, nepanikařte. V takovém případě klíště jednoduše vyjměte pomocí speciální pinzety. Zůstane-li v kůži zvířete hlavička, není to žádná tragédie. Místo důkladně vydezinfikujte a sledujte jej po dobu dvou týdnů.