Na jaře je potřeba provést na chatě nezbytné renovace.

Na jaře je potřeba provést na chatě nezbytné renovace. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Jak na mech na dřevě a betonové dlažbě

  • 2
Letos jsem po zimě přijela na chatu a zjistila, ze mi dřevěné stěny zezelenaly. Bojím se, že dřevo úplně zetlí, obává se čtenářka. Druhé se stalo něco podobného. Zelený povlak jí pokryl betonovou zámkovou dlažbu.

"Mohu ho nějak zachránit? Připomíná mi to zelený mechový povlak, jaký bývá vidět v lese na pařezech," dodává majitelka dřevěné chatičky v lese.

"Je to stínem a stálým vlhkem," vysvětluje Radovan Cita, technický poradce výrobce barev Primalex. "Předchozí nátěry už zřejmě zestárly a přestaly plnit svoji funkci. Doporučuji vám nejprve nahrubo odstranit povlak, který se vytvořil na povrchu dřeva. Prostě stěnu osmirkovat," radí.

Následně je podle něho vhodné napustit dřevo fungicidním napouštědlem na dřevo. "Tyto přípravky dlouhodobě působí právě proti zelenání dřeva. Aby se dřevo pořádně impregnovalo, udělejte klidně i dvě vrstvy tak, abyste spotřebovala 200 mililitrů napouštědla na metr čtvereční," doporučuje.

Jako poslední krok by všichni, kdo řeší podobný problém, měli dřevo natřít vrchním lakem. "Osobně bych doporučoval tenkovrstvou syntetickou lazuru ve zvoleném odstínu. A do budoucna bych jako prevenci případného návratu tohoto jevu uvažoval o proslunění místa," radí. Připouští ale, že to v případě blízkosti lesa vždy nepůjde.

S vlhkostí nemá problém jen dřevo, ale i betonová dlažba. "U garáže mi ve stínu moje krásná červená betonová dlažba pravidelně zelená. Jak se toho zbavit?" ptá se další čtenářka. "Opět tu bude problém s vlhkostí, tady se může přidat i problém s odvodem zemní vlhkosti," uvažuje nad problémem Cita. Beton je dosti nasákavý, takže se na něm vytvářejí ideální podmínky pro růst mechů.

Doporučoval bych napřed tlakovým čističem dlažbu omýt, pak ošetřil fungicidním prostředkem, třeba savem. "S kamarádem jsme před dvěma lety řešili něco podobného. Protože chtěl zároveň barvit, zkusili jsme dlažbu napustit silikátovým fasádním nátěrem. Ten sice není na podobné využití přímo stavěný, ale sklo, které barva obsahuje, se doslova rozpustilo v pórech a vytvořilo hráz proti vodě. Už mu to funguje bez problémů dva roky," popisuje svůj experiment.

Existuje ale i bezbarvá impregnace určená na kámen, cihly a další pórovité materiály, například Water Seal od Johnstone's, Sigil Fix od Bellinzoni či prostředky od výrobce Sebald.