Přestože je axolotl jedním z laboratorních zvířat, a u nás je tedy prakticky neznámý, například Japonci si jeho chov velice oblíbili. V akváriu vypadá velmi extravagantně a jeho velikost nepřesáhne 35 cm, takže se nemusíte obávat o to, aby mu akvárium stačilo. Zatímco v Mexico City byl ještě nedávno pojídán jako pochoutka, dnes je zapsán jako chráněný druh a v restauraci ho spíš než na talíři potkáte jako dekoraci v akváriu.
Není ani příliš drahý, za zhruba sedmicentimetrový "exemplář" zaplatíte ve zverimexu něco okolo 30 korun. Je to obojživelník s nápadnými vnějšími žábrami. V přírodě má obyčejně šedou nebo černou barvu, v zajetí byl ale vyšlechtěn do krémové barvy s růžovými keříčkovitými žábrami. Dožívá se průměrně 20 let.
Vzhled není vše
Malý pulec má oči, dva otvory pro nádech vzdušného kyslíku, tlamu, keříčkovité žábry, tělo, ocas s kožním lemem, dva páry končetin a kloaku. V dospělosti pak ztrácí kožní lem a žábry. Jeho pohlaví poznáte podle kloaky, která je u samců zduřelá. Samčí larva je také o něco širší a větší než samičí. Jestliže chcete axolotla namnožit, doporučuje se snížit teplotu vody na 12 °C. Samice po oplození naklade někdy až 800 vajíček, ze kterých se po dvou až třech týdnech vyklubou beznohé larvy, které je nutno často krmit. Za rok vyrostou až o 20 cm.
Chov a schopnosti
Rady pro chov
|
Jestliže jste se tedy rozhodli pro chov axolotla, pořiďte mu alespoň padesátilitrové (dospělým jedincům ale spíše větší) akvárium o teplotě 20 °C. Při teplotě nižší než 10 °C se axolotlovi, ostatně jako většině ryb, zpomaluje metabolismus, přijímá méně potravy a déle tráví. Jeho potrava se skládá převážně z masa. Žížaly, patentky, drobné rybky, myší holátka, kousky libového masa – tak pestrý je jeho jídelníček. Proto není chov s dalšími rybami příliš vhodný. Axolotl by si jimi totiž klidně mohl zpestřit potravu.
Dno akvária je nejvhodnější vystlat jemným štěrkem nebo tupými kameny. Zřejmě jednou z největších výhod axolotla je schopnost obnovovat ztracené části těla. Axolotl je na rozdíl od většiny akvarijních ryb velice aktivní, a proto se při pohledu na něj nikdy nenudíte!