Před zimou má málokdo ostrou sekačku, ač by právě toto bylo pro trávu nejlepší.

Před zimou má málokdo ostrou sekačku, ač by právě toto bylo pro trávu nejlepší. | foto: Profimedia.cz

Na poslední seč bruste sekačku, to udělá trávě nejlépe, radí trávníkář

  • 17
Říká se tomu paradox poslední seče. Málokdo si těsně před zimou nechá nabrousit nože na sekačce, většinou ji jenom vyčistíme a zazimujeme. Ostatní přípravy necháme až na jaro. Jenže to je chyba.

Jak dobře trávník zazimujete, tak bude na jaře vypadat. Když závěr sezony vypustíte nebo podceníte, tak na jaře bude trávník v horším stavu, než když pár věcí uděláte teď v listopadu.

Poslední seč by paradoxně měla proběhnout maximálně ostrou sekačkou. Čím je řez listu čistší, tím se porušené buňky rychleji zahojí a nebudou celou zimu fungovat jako vstupní brána pro infekce a plísně. „Proč paradox? Protože, kdo má na podzim ostrou sekačku?“ ptá se odborník na údržbu trávy Tomáš Šena, který radí na serveru Miluju svůj trávník..

Na kdy necháváte velkou údržbu sekačky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 28. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Na jaro
Na jaro 260
Na podzim
Na podzim 135

Ze své praxe přidává i několik dalších postřehů. „Preventivní postřiky proti plísni sněžné z mého pohledu nemají velký smysl. Jejich účinnost je krátká, takže v únoru už jejich efekt mizí. Smysl to dává pouze v tom, že se trávník „očistí“ od spor a zárodků. To ale lze úspěšně vyřešit i biologickým smáčedlem,“ nabízí alternativu.

Mnohem větší smysl než postřik podle něj dává podzimní a klidně i zimní hnojení, obecně výživa. Dodáním živin do trávníku se posílí buněčná stěna, která následně lépe odolá ataku plísní a infekcí. „A bomba na tom je, že nejen plísni sněžné, ale všemu, co by se do buňky nemělo dostat,“ uzavírá Šena.

Jak dosáhnout kvalitního řezu při posledním sekání? Na to je jediná možnost: nechat si udělat kompletní posezonní údržbu a ještě naposled pak vjet do zahrady. A to skutečně finální zazimováním a očistu si udělat sám.