Stačí posekat trávu a máte krásný mobilní minigolf.

Stačí posekat trávu a máte krásný mobilní minigolf. | foto: Udělej si sám

Postavte si domácí mobilní minigolf. Za zlomek ceny než z obchodu

  • 5
Postavit seriozní minigolfovou dráhu stojí statisíce, za jednotlivé překážky bez dráhy se platí od pěti do deseti tisíc korun. Na domácí použití si ale můžete vyrobit mobilní minigolfovou dráhu za zlomek ceny.

Pro domácí použití nebudete potřebovat certifikované prvky vhodné i pro mezinárodní turnaje, jaké prodávají specializované firmy. Pro příjemně strávené odpoledne s přáteli postačí jednoduchá sada několika překážek. Tu lze koupit v plastové verzi například v obchodě Myminigolf za ceny zhruba od 3 500 korun se čtyřmi překážkami, větší sady stojí kolem 7 000 korun.

My jsme ale vyzkoušeli stavbu svépomocí. Hrací prvky snadno vyrobíte z letecké překližky silné 1,5 milimetru. Koupíte ji v modelářských obchodech podle kvality do tisícikoruny za metr čtvereční. Překližku můžete snadno ohýbat, přitom je pro naše použití dostatečně pevná.

Výroba jednotlivých hracích prvků na minigolf je hodně podobná. Jako jeden příklad za všechny nám proto poslouží složitější žlutý šnek. Kdo ho dokáže, zvládne bez problémů i ostatní překážky.

Začneme od šablony

Řemeslně je to snad nejnáročnější kousek z celé řady, na vašem soukromém golfovém hřišti ovšem rozhodně nesmí chybět! Veškeré díly jsou ohýbané a tvarované, takže je potřeba dbát na správný průběh vláken dřeva (viz nákresy).

Plánek překážky Šnek
Plánek překážky Šnek

Plánek překážky šnek včetně rastru pro přenesení na šablonu

Nejdříve si podle rastrové předlohy zhotovíme šablony z papíru nebo kartonu. Podle nich pak přeneseme obrysy na překližku. K vyříznutí tvarů použijeme buď velmi ostrý nůž, nebo malou pásovou pilu. List ale musí být velmi jemný.

Nejprve vyrobíme šablonu.
Použijeme ostrý nůž.

Některé hrací prvky mají boční ohrazení, aby golfový míček nevylétl z dráhy. Na bočnice si proto vyznačíme přesah dva centimetry, který poslouží jako orientační pomůcka pro pozdější klížení. Výrazně zakřivené díly musíme ohnout do požadovaného tvaru a namočit.

Naznačíme výšku hrazení.
Zakřivené díly je třeba namočit.

Pro hladký nájezd míčku na překážku musíme přechody vůči trávníku obrousit co nejvíc naplocho. Jamky zhotovíme ze záslepek HT roury o průměru 70 mm. Vlepíme je od ruky tavnou pistolí nebo jiným vhodným lepidlem na plasty.

Náběhové hrany je třeba zabrousit naplocho.
Jamky vyrobíte ze záslepek HT roury.

Jakmile jsou všechny díly přiříznuté, můžeme přistoupit k montáži. U náročnějších objektů musíme jako pracovní základnu použít desku. Teprve k ní připevníme hřebíčky dno (zatloukáme je ale jen tak hluboko, aby šly kdykoliv vytáhnout). Potom sklížíme dno s bočnicemi. K zafixování použijeme opět hřebíčky.

Podle vyznačené linie dvoucentimetrového přesahu naklížíme malé kousky překližky, které poslouží jako dosedací ploška pro dráhu.

U složitějších dílů provádějte montáž na pevné desce.
Na bočnice nakližte dosedací plošky pro dráhu.

Jakmile klih ztvrdne, vytáhneme vnitřní hřebíčky a zaklížíme dráhu. Pro udržení správného tvaru použijeme malé svěrky.

Spoje uzavřete akrylovým tmelem.
Nakonec vlepte dráhu.
Nakonec překážku nastříkejte.

Aby vše vypadalo jako odlité z jednoho kusu, uzavřeme vnitřní klížené spoje akrylovým tmelem. K zarovnání a uhlazení tmelu použijeme vhodný spárovací nástroj. Nakonec všechny prvky natřeme nebo stříkáme veselými akrylovými barvami.

Zatáčka do kopce

Stejně jako u ostatních rastrových výkresů odpovídá jeden čtvereček rozměru 2×2 cm. Vzorové dno a dráha musí mít zrcadlový protějšek, aby tvořily celý oblouk. V případě vnitřních a vnějších stěn je nakresleno jen stoupání, rovný střední díl se musí doplnit.

Plánek zatáčky do kopce
Plánek zatáčky do kopce
Zatáčka do kopce

Brána

Rozhodně nepatří k lehčím překážkám, i když to tak možná na první pohled vypadá. Musí se totiž zahrát přesně rovně, protože oblouk má boční vzpěry, které míček přitahují doslova jako magnet. Základna brány musí být obroušená co nejvíc naplocho, aby se nehrálo proti hraně.

Plánek překážky Brána
Brána nepatří k nejlehčím překážkám.

Vulkán

Tento objekt je jediný, který nelze zhotovit z letecké překližky. Protože ale naše hra není stavěná na to, aby musela dlouhodobě odolávat větru a dešti, dá se horní část bez problémů zhotovit z dva milimetry silného kartonu. Natře se akrylovým lakem stejně jako překližka.

Plánek překážky Vulkán
Plánek překážky Vulkán
Vulkán budeme vyrábět ze silnějšího kartonu.

Rampa

Konstrukčně nejjednodušší prvek, který ale při hře dokáže pěkně potrápit. Pokud se dá do úderu moc síly, cíl se snadno přestřelí a vrátit se na odpaliště znamená dva údery navíc! Nájezdová hrana se po sklížení všech dílů musí důkladně zploštit ruční pásovou bruskou.

Plánek překážky Rampa
Překážka Rampa

Lopink

Jeho zhotovení je lehčí, než na první pohled vypadá. Z překližky se vyříznou dva kruhy, které se proříznou v místě dolní značky a roztáhnou do stran o šířku dráhy. Takto se zafixují k ohnuté dráze i k dolní konstrukci.

Plánek překážky Loping
Plánek překážky Loping
Překážka Loping

Další kutilské nápady najdete v letním dvojčísle časopisu pro kutily Udělej si sám.