Potkani se stěhují za teplem, připravte se na ně včas

  • 6
Chladné počasí nutí potkany hledat si výhodnější útočiště. Mohou se stát nepříjemným spolubydlícím. Zbavit se jich není vůbec jednoduché. Potkani totiž patří mezi nejinteligentnější hlodavce a jejich kolonie mají složitou hierarchii. Podívejte se, co radí odborníci.

Potkani se často pletou s krysou obecnou, patří totiž do stejného živočišného rodu Rattus. Od krys je poznáte především podle ocasu. Je lysý a šupinatý, nikdy ale ne delší než tělo. Dalším rozpoznávacím znakem je srst. Ačkoli se barvou mohou téměř shodovat, potkani ji mají hrubší a méně lesklou. Rozlišení lze upřesnit podle uší - krysí jsou větší a delší, s růžovými průsvitnými boltci.

Zbavte se jich

Chcete-li se nepříjemného společníka zbavit, máte několik možností. Na menší kolonie můžete vyzkoušet různé pasti. Pérová pastička na hlodavceKlasické pérové pasti, které se používají na lov menších myší, se hodí i pro potkany. Obyčejně bývají větších rozměrů - ze dřeva nebo z kovu. Pro zvíře znamenají poměrně rychlou smrt. Živého potkana chytíte do tzv. sklopce. Jakmile vstoupí, doslova spadne klec. V domech nebo v jejich bezprostředním okolí musíte klást pasti podél zdí, venku je dávejte před "vchody" do potkaních doupat. Jako všežravcům se potkanům zavděčíte téměř čímkoli. Ovoce, uzeniny a třeba i ovesné vločky je nalákají do vašich pastí.

Otrávená návnada

Chemicky likvidují hlodavce hlavně deratizační firmy, např. pomocí plynování. Jedinou možností pro laiky jsou nástrahy. Potkana nalákáte např. na granule, které obsahují rodenticidy. Tedy látky, jež hlodavce usmrcují. Rozdělují se podle nástupu účinku na akutní a zpožděné. Akutní působí jako nervové nebo srdeční jedy a likvidují potkana do 24 hodin. Jako rodenticidy se zpožděným účinkem se používají látky proti srážení krve (warfarin, brodifacoum a další) nebo vysoké dávky vitaminu D. Nástrahy pořídíte již od 30 Kč ve formě zrní, granulí, drcených směsí nebo parafinátů. Při větších koloniích potkanů raději svěřte svůj dům do péče odborníků.

Potkan v díře

Běžní potkani se vyznačují hnědou až šedohnědou barvou a hmotností okolo 500 g. Při dobré stravě a životních podmínkách mohou dosáhnout až 900 g a 25 cm. Samice bývají menší. Potkani žijí po celém světě, ten náš ale původně pochází z Asie. Do Evropy se dostali na lodích, samozřejmě jako černí pasažéři. Najdete je poblíž lidských obydlí, tedy hlavně ve městech. V jídle si moc nevybírají. Jako všežravci uvítají vaše zbytky z kuchyně a na své si přijdou i na kompostu.

. Tipy

1. Udržujte čistotu a pořádek kolem popelnic. Potkany odpadky doslova přitahují.

2. Utěsněte mezery pode dveřmi a v praskajících stěnách.

3. Potkani se prokoušou téměř čímkoli. Zkuste do betonu zamíchat střepy a znepříjemníte jim cestu do vašeho domu.

Potkani mohou přenášet závažné nemoci. Při velkých epidemiích moru nebo břišního tyfu byli zdrojem nákazy, kromě krys, právě oni. Ve městech s nízkou úrovní hygieny se jim obzvláště dařilo. Stejně jako jiní divocí živočichové mohou potkani také přenášet vzteklinu. Naše republika ale patří mezi státy vztekliny prosté, takže riziko není příliš velké. Dalším onemocněním je tularémie, známá spíše jako zaječí nemoc. U člověka může vyvolat záněty kůže, trávicího systému, plic i očí.