Bedla červenající

Bedla červenající | foto: houbař.cz

Pozor na bedlu červenající, tato „jedlá“ houba zabila ženu z Plzeňska

  • 122
Experti varují houbaře, kteří si v těchto dnech nosí z lesů košíky plné úlovků: I když budete sbírat s atlasem hub v ruce, můžete si domů přinést problém. Uznávaný mykolog Svatopluk Holec upozorňuje na druh bedly, jež může v krajním případě způsobit po požití i smrt. Jeden takový případ se letos v Plzeňském kraji už stal.

Nejen muchomůrka zelená, ale i bedla červenající, jinak uváděná v atlasech jako jedlá, vám může pořádně zavařit.

"Letos kvůli bedle červenající zemřela osmdesátiletá žena z Plzeňska. V jejím traktu byly zjištěny spory této houby," uvedl mykolog Svatopluk Holec. Úmrtí potvrdil primář 2. interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Zdeněk Kratochvíl. "Letos jsme měli dva případy, z toho jeden smrtelný," sdělil.

Jak ji poznat?

Bedla červenající

Klobouk má v mládí vejčitě kulovitý, později vyklenutý, nakonec plochý s hnědnoucími šupinami. Lupeny bílé, po otlačení červenají. Třeň tuhý s výrazným pohyblivým prstencem. Dužnina na řezu červená.

Odborníci v této souvislosti zdůrazňují, že lidé, kteří díky zkušenostem z minula vědí, že mívají po jídle z hub problémy, by bedlu červenající raději měli vynechat.

Holec vysvětluje, že byl popsán nový druh, nazývaný vědci bedla červenající česká. Ta může způsobovat otravy. "Pořád se mělo za to, že to je totéž, ale je to nový druh, přesněji poddruh," řekl Holec s tím, že rozeznat je však dokážou jen odborníci. Odlišit ji od známější bedly vysoké je však snadné. "Bedla vysoká je výborná, nečervená, když se rozřízne, na třeni má žebrovité pruhy," sdělil Holec.

Zda se pod zmíněný tragický případ podepsala bedla červenající nebo její poddruh, to není známo.

"Ve své toxikologické praxi se s trávicími problémy po požití bedly červenající setkávám poměrně často. Pro vysvětlení této otravy se přikláním k variantě, že někteří houbaři jsou na tuto houbu citliví a nemohou ji konzumovat, pro některé snad může být i mírně jedovatá," píše na serveru www.houbar.cz Vladimír Antonín.

Soutěž

Pošlete fotku svého houbařského úlovku a vyhrajte volání pro celou rodinu. Informace ZDE.

A rada Svatopluka Holce. "Pokud tato bedla roste v lese, tak ji berte, když na zahradě, v parku nebo v sadu, tak radši ne."

Houby mohou zaskočit i znalce. "Já jsem také měl otravu po bedle červenající. Dal jsem si řízky z bedel a zapil jsem je pivem, v noci mi bylo špatně, zvracel jsem, mohla se projevit nějaká alergická reakce," řekl mykolog Luboš Zelený.