Pes a jeho miska

Pes a jeho miska | foto: shutterstock.com

Pozor na horko a dusno, domácí mazlíčci bez vody trpí

  • 3
V současném počasí, pro které je typická velká vlhkost a teploty překračující občas 30 °C, nezapomínejte na čerstvou vodu pro domácí mazlíčky. Cestování si nechte na časné ráno nebo večerní hodiny.

V horkých dnech by lidé neměli zapomínat ani na domácí zvířata a umožnit jim přístup k čerstvé vodě. Chovná zvířata navíc potřebují i přístřešek, pod kterým se mohou schovat před přímým sluncem. Při přehřátí musí zvíře okamžitě do stínu a dostat vodu k pití.

V misce nesmí chybět voda

"Volně žijící zvířata si dovedou najít stinné místo, zvířata chovaná v zajetí jsou odkázána na podmínky, které jim připraví člověk," říká tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Podle něj trpí kočky, psi a ptáci zejména v bytech, které mají okna směrována na západ. "Je třeba dbát na to, aby měla zvířata vždy dostatek vody v misce a klece s ptáky aby nebyly umístěny na přímém slunci," varuje Josef Duben.

Se psem v autě je třeba dělat častější přestávky

Cestování se psy, kočkami či fretkami je dobré nechat na časné ranní hodiny nebo naopak pozdě večer. "Při delší cestě je dobré zastavit a nechat zvíře napít a proběhnout, ovšem jedině na vodítku," dodává Duben. Vodítko je podle něj vhodné i pro další domácí zvířata například pro kočky. Ty však na něj musí být zvyklé.

"Při přehřátí umístěte zvíře na stinném místě, chlaďte mu tlapky a samozřejmě mu poskytněte čerstvou vodu k pití," doplnil Duben.

I pro divoká zvířata

Ochránci přírody pak doporučují zahrádkářům, aby umožnili i divokým živočichům přístup k vodě. Nesmí to ale být pro ježky, ptáky či jiná zvířata na zahradách nebezpečné. "Neměli by jim nechávat vodu ve kbelících. Hrozí, že do nich ptáci spadnou a utopí se," tvrdí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Podle něj jsou nebezpečné také sudy pod okapy či jezírka a bazény s kolmými břehy. "V takovém případě je dobré nechat na vodní hladině plout kus prkna," dodává Petr Stýblo.