Pozor na klíšťata!

  • 5
Klíšťata přenášejí závažné choroby. Veterinář Pavel Santar vám poradí, jak je správně odstraňovat.
Jak klíště odstranit

S každým klíštětem zacházejte tak, jako by bylo nakažlivé, nejlépe tedy v ochranných rukavicích. Nikdy na něj nesahejte. Nepotírejte ho také před uvolněním ze srsti žádným olejem ani tukem. Klíště totiž změkne, a může tak dojít k jeho přetržení, což je zásadně špatně. Klíště uchopte pinzetou nebo kleštičkami a buď otáčivým, či kývavým pohybem do strany ho opatrně uvolněte. Pak ho vyhoďte do výlevky.
Když se klíště náhodou přetrhne, zajděte se svým miláčkem co nejdříve k veterináři. 

Lymská borrelióza

Bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty má u zvířat poněkud odlišné projevy než u lidí. Zatímco u nemocného člověka se často objeví červené skvrny na obličeji či jinde na těle, u psů jsou dominantní příznaky na pohybovém aparátu (kulhání, bolestivost kloubů).

. Pozor

Klíště vždy odstraňujte v ochranných rukavicích. Encefalitidu přenáší až 4 % z nich, u borreliózy je jejich počet ještě vyšší.

Přidat se může i horečka, nezájem o okolí a o potravu. Další nebezpečí spočívá v pozdních projevech choroby, až po 2-5 měsících.
Proti lymské borrelióze lze zvířata očkovat, například u koček se ale téměř nevyskytuje.  

Klíšťová encefalitida

Tuto nemoc způsobují viry. Psi a kočky jsou proti ní dokonce odolnější než jejich majitelé. Zdroj nákazy člověka představuje hlavně nepasterizované mléko nakažených hospodářských zvířat.

Témata: Klíšťata, nemoc