Na výkonnější pily by nemusely levné prodlužovačky stačit

Na výkonnější pily by nemusely levné prodlužovačky stačit | foto: Bosch

Pozor na prodlužovačky s navijákem, hrozí „upečení“ izolace

  • 16
Dlouhé prodlužovačky na kabelovém navijáku se mohou stát příčinou požáru. Stačí koupit model s malým průřezem vodičů, zapojit na něho spotřebič s příliš velkým příkonem a navíc ho nerozvinout. Kabely bez možnosti větrání se "upečou".

Prodlužovačka se hodí do každé domácnosti. Na zahradu je potřeba hodně dlouhá, proto jsou běžně na trhu 25- i 50metrové. Pohodlně se stočí do navijáku a po použití se opět smotá a uskladní v garáži nebo komoře. Je vždy po ruce a vždy perfektně uklizená.

Ne vždy ale člověk potřebuje kabel rozvinout do plné délky. Pak mnozí odvinou jen nezbytnou délku a klidně připojí spotřebič. U přístrojů s větším příkonem se pak ale může stát, že se kabel tak přehřeje, že se izolace spečou, a mohou dokonce způsobit i požár.

Sledujte parametry

Také drtiče dřeva mívají větší příkon"V první řadě by si každý před koupí dlouhé prodlužovačky na cívce měl ujasnit, jak silné spotřebiče bude používat a v jaké vzdálenosti od nejbližší zásuvky. Není vhodné používat motorovou pilu o příkonu přes 2 000 wattů na prodlužovačce s průřezem 1 mm2, což znamená proud asi devět ampérů. To je pro tak slabé vodiče příliš velké zatížení," upozorňuje Jarmil Mikulík z Elektrotechnického zkušebního ústavu. "To, co neznamená problém pro například stowattovou přenosnou svítilnu, znamená velké zahřívání žil kabelu u výkonného spotřebiče," upozorňuje.

Kdy rozvinout

V souvislosti s maximálním použitelným výkonem se také diskutuje problém, kdy je třeba kabel vždy plně rozvinout, i když se řeže jen několik metrů od zásuvky, a kdy to není zapotřebí. "Hodně se v internetových diskusích lidé hádají, že za zahřívání svinutého kabelu může indukce, která smotáním kabelu vytváří cívku a přispívá k jeho oteplování. Podle našich zkušeností je ale tento vliv při frekvenci 50 Hz minimální. Hlavně jde o to, že svinutý vodič se na bubnu nechladí. Pouhým průchodem proudu se zahřívá. Když je rozvinutý třeba v trávě, přirozeně se chladí, na cívce nemá šanci," vysvětluje.

Navijáky s tepelnou ochranou stávají podle délky většinou hodně přes tisíc korunProto má několik základních rad pro nákup kabelových navijáků: "Nejdřív bych si ujasnil, jak dlouhý budu potřebovat a jak silné spotřebiče budu používat. Podle toho bych sledoval štítek na navijáku, který by měl obsahovat nejen maximální výkony, ale i proudy. Ostatně to si může každý spočítat i sám, vzoreček výkon rovná se napětí krát proud si každý pamatuje ze základní školy," říká.

Podle něho by měl také každý štítek na výrobku obsahovat symboly označující maximální proudy a výkony v plně rozvinutém a svinutém stavu (označují se jako vidlice s rovným nebo smotaným drátkem). Kvalitnímu výrobku by také neměla chybět tepelná pojistka. "Hlídá takzvaná slabá místa. Kdykoliv se cívka začne zahřívat, vypne se přívod a tím ochrání celý výrobek," vysvětluje Jarmil Mikulík.

Co říká norma

Prodlužovačku si doma může každý na vlastní nebezpečí "zbastlit" sám, pokud jen trochu vládne šroubovákem. Kupovaný výrobek by ale měl splňovat normu ČSN EN 61 242. Podle ní by prodlužovací šňůra, která snese 6 ampérů proudu, měla být z vodičů o průřezu 0,7 mm2, do 10 ampérů alespoň 1 mm2 a do 16 ampérů minimálně 1,5 mm2. I to se může stát vodítkem při koupi prodlužovačky - pokud na štítku nesouhlasí (případně nejsou uvedeny) ani tyto základní údaje, je lepší od výrobku dát ruce pryč a jít o dům dál.

Tip na zajímovou diskuSi

Nalistujte si internetovou diskusi na serveru Elektrika.cz. Tam se setkáte s mnoha zajímavými, i když často i protichůdnými názory na problematiku dlouhých prodlužovaček. Pozornost věnujte také názorům věnujícím se úbytku napětí na dlouhých prodlužovacích šňůrách o malém průřezu. Ten by podle některých diskutujících mohl přinést při zatěžování zvyšování proudového zatížení vinutí motorů, což zvláště u hobby přístrojů projektovaných bez dostatečné materiálové rezervy může vést k předčasnému poškození.