Větší pes by měl výstup z eskalátoru zvládnout bez problémů, ale stejně kontrolujte, jestli mu například během jízdy neuvíznul drápek v rýhách schodu

Větší pes by měl výstup z eskalátoru zvládnout bez problémů, ale stejně kontrolujte, jestli mu například během jízdy neuvíznul drápek v rýhách schodu | foto: Profimedia.cz

Pozor na psa při výstupu z eskalátoru, může ho připravit o prsty i tlapku

  • 25
Nejprve to vypadalo, že si pejsek v metru skřípnul tlapku a strhnul dráp. Pak se ukázalo, že mu eskalátor rozdrtil dva prsty a měl velké štěstí, že se mu vůbec podařilo zachránit tlapku. A je jen otázkou času, kdy se opět stane něco podobného: psy hopkající po eskalátoru v metru vidíte dnes a denně.

Amálka, fenka pražského krysaříka, jela po schodech v pražském metru se svou majitelkou a při výstupu se jí zaklesla noha mezi schod a výstupnou plošinu. Skončilo to bezodkladnou amputací dvou prstů.

Fenka pražského krysaříka Amálka přišla sice o dva prsty, ale tlapku se podařilo zachránit

Fenka pražského krysaříka Amálka přišla sice o dva prsty, ale tlapku se podařilo zachránit

Není nutno zdůrazňovat, jak si majitelka zraněného krysaříka své selhání vyčítá. Nehledě na doživotní zmrzačení si pejsek zbytečně užil spoustu bolesti. Přitom stačilo tak málo: vzít psíka do náruče alespoň při výstupu z jezdících schodů. Nejde o nic jiného než si uvědomit, že svého psa na eskalátorech přepravujete na vlastní zodpovědnost. S větším psem se pak určitě vyplatí výstup natrénovat tak, aby přechod mezi pohyblivými schody a pevnou výstupní plošinou bezpečně překročil nebo přeskočil.

Podmínky přepravy živých zvířat:

V podmínkách přepravy zavazadel a živých zvířat Dopravního podniku hl. města Prahy se doslova dočtete: "V metru při přepravě na pohyblivých schodech, ve výtazích, případně na pohyblivých chodnících odpovídá cestující se psem bez schrány za to, že z důvodu přepravy psa nedojde k narušení provozu uvedených zařízení, k narušení plynulosti pohybu cestujících, ani k újmě na zdraví osob či přepravovaného psa. Cestující přepravující psa bez schrány musí dbát zvýšené opatrnosti, dodržovat návody pro uživatele těchto zařízení a řídit se prvky informačního systému."

Banální příběh, který se může stát i vám

Amálčino zranění původně vypadlo na stržený dráp, i když tlapka podezřele silně krvácela. S provizorním obvazem, který zvířeti poskytli zaměstnanci metra, majitelka s fenkou okamžitě zamířila k veterináři.

Na první pohled zranění tlapky vypadalo na vytržený dráp, ve skutečnosti eskalátor psa připravil o dva prstyNa první pohled zranění tlapky vypadalo na vytržený dráp, ve skutečnosti eskalátor psovi amputoval dva prsty

Zranění původně vypadalo na stržený dráp, vyšetření odhalilo dva rozdrcené prsty

"Po odstranění provizorního obvazu jsme byli nuceni majitelku upozornit, že se nejedná jen o stržený dráp. Eskalátor v podstatě Amálce rozdrtil kůstky třetího a čtvrtého prstu levé hrudní končetiny, k tlapce už byly připoutány jen kůží. Druhý a pátý prst byly odtrženy částečně, stejně tak jako centrální polštářek," popisuje zranění psíka veterinář Jan Náhlík, ke kterému se Amálka krátce po nehodě dostala.

Po operaci veterinární lékař ránu každý den kontroloval a převazoval Amálčina tlapka po uzdravení. Následky mohly být i horší

Rodrcené prsty Amálce amputovali, zbytek tlapky se podařilo operativně zrekontruovat

Po zhotovení rentgenových snímků a podrobném prozkoumání ran se na veterinární klinice rozhodli tlapku Amálce zachránit. "Amputovali jsme pouze třetí a čtvrtý prst, zbylé části tlapky jsme rekonstruovali, jak nejlépe to bylo možné," říká Náhlík. I tak byla prognóza, zda Amálce tlapka zůstane, zpočátku velmi nejistá.

Další léčba se neobešla bez razantní celkové i lokální antibiotické terapie, doplněné o léky proti bolesti. Až do odstranění stehů zhruba po dvou týdnech se rána musela každý den kontrolovat a znovu bandážovat.

Amálka, fenka pražského krysaříka, jejíž majitelka si dodnes vyčítá, že ji nechala z eskalátoru vystupovat samotnouDnes už je fenka v pořádku, díky úspěšné operaci i bez problémů běhá, ale užila si své. A nepodstatná není ani finanční stránka věci. Podobná operace vás přijde zhruba na pět tisíc korun, u velkého psa i na dvojnásobek. Další finance spolykají antibiotika a nutné kontroly a převazy. Prevence proti podobnému úrazu se tedy doslova "vyplatí".